Port Łódź w rytmie lata
Aleksandra Kaczorowska
Beyond Public Relations
ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
a.kaczorowska|bepr.pl| |a.kaczorowska|bepr.pl
504 907 388
www.bepr.pl
Łódzkie centrum handlowe przy Pabianickiej 245 zaprasza na wakacyjne, inspirujące warsztaty, promujące ekologiczne podejście i wspierające bioróżnorodność oraz liczne atrakcje w rytmie lata – będzie tworzenie festiwalowych ubrań i dodatków, plecenie wianków oraz perkusyjne warsztaty dla dzieci.
20 lipca – Warsztaty z Sosną: Projekt Rośnij Dziko!
W sobotę, 20 lipca, w godzinach 11:00-13:00, rodziny będą mogły wziąć udział w cyklu bezpłatnych warsztatów wspierających bioróżnorodność w Sport Stacji. Projekt Rośnij Dziko! to inicjatywa znanego w sieci jako Sosna i jego sadzonki, Piotra Sosnowskiego, która po raz kolejny wspólnie z Portem Łódź zaprasza całe rodziny na niezwykle praktyczną lekcje przyrody. Tym razem uczestnicy własnoręcznie zbudują budki lęgowe dla ptaków śpiewających, które będą mogli zabrać ze sobą i powieścić w ogrodzie czy na działce. Podczas warsztatów pasjonat dzikiej przyrody, dobrze znany Sosna, podzieli się swoją wiedzą na temat gatunków ptaków występujących w środowisku miejskim i podmiejskim. Uczestnicy dowiedzą się również, dlaczego dbanie o ptaki jest tak ważne dla środowiska oraz czym należy karmić ptaki, a czego unikać. Liczba miejsc jest ograniczona do 20 osób (rodzic + dziecko = 1 osoba). Zapisy na warsztaty trwają – należy wysłać zgłoszenie na adres: sosnaisadzonki@gmail.com. Przy Sport Stacji, która zlokalizowana jest za budynkiem Portu Łódź, jest parking (dojazd od strony IKEA lub Leroy Merlin), bezpośrednie wyjście z centrum znajduje się także przy Media Markt. Przy okazji warto poznać nowość, która pojawiła się na portowych terenach reakreacyjnych – ścieżkę sensoryczną, stworzoną z naturalnych materiałów, która pozwala dzieciom m.in. rozwijać umiejętności motoryczne.
27 lipca – W rytmie lata: przerób swoje ubrania na festiwalowe perełki, wypleć wianek, a jeśli masz dziecko, daj mu pohałasować na perkusji
Tydzień później, 27 lipca, w godzinach 12:00-18:00, w Atrium Portu Łódź, odbędą się warsztaty prowadzone przez Mimado Studio. Podczas zajęć – w myśl zasady ZERO WASTE - uczestnicy będą mogli przerobić swoje ubrania, ozdabiając kurtki jeansowe, jeansy, bluzy i koszulki za pomocą farb tekstylnych, naszywek z zespołami oraz markerów do tkanin. Prowadząca warsztaty przygotowała tematyczne wzorniki z grafikami i logo zespołów rockowych, które uczestnicy będą mogli nanieść na swoje ubrania. Równocześnie, w tych samych godzinach, odbywać się będą zajęcia z plecenia wianków z naturalnych kwiatów. Port Łódź nie zapomina także o najmłodszych – razem ze School of Music i Drum School, które mają swoją siedzibę w Porcie, przygotwał warsztaty muzyczne – dzieci będą tworzyć swoje bębenki i zagrają na prawdziwej perkusji. Wszystkie wydarzenia sa bezpłatne.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.