Postanowienia noworoczne Polaków: chcemy schudnąć i mieć nowe hobby
PR Calling
Czerska 8/10
00-732 Warszawa
katarzyna.dworzynska|prcalling.pl| |katarzyna.dworzynska|prcalling.pl
+48501001377
https://www.prcalling.com
Schudnę, zacznę się zdrowiej odżywiać, znajdę nowe hobby – to od lat jedne z najbardziej popularnych postanowień noworocznych Polaków. Czy w tym roku planujemy wprowadzić podobne zmiany w naszym życiu? Aby odpowiedzieć na to pytanie DevaGroup, agencja specjalizująca się w działaniach SEM i SEO, sprawdziła, czego szukaliśmy w Google na przełomie grudnia 2020 roku i stycznia 2021 roku. Jak pokazują wyniki analizy, największy wzrost zainteresowania odnotowały zagadnienia związane z nowym hobby (+52,3%), ze zdrową dietą i zrzucaniem zbędnych kilogramów (+24,9%), a także czytaniem (+20,8%). Spadki można natomiast zaobserwować w przypadku haseł dotyczących podróży (-50,1%) oraz rzucania palenia (-24,4%).
W nowym roku planujemy pozbyć się zbędnych kilogramów
Efektem zamkniętych siłowni i klubów fitness oraz pracy z domu, a co za tym idzie stałego dostępu do przekąsek, dla wielu Polaków z pewnością będzie przybranie na wadze. Nic więc dziwnego, że na przełomie grudnia 2020 roku i stycznia 2021 roku zintensyfikowaliśmy poszukiwanie informacji, pozwalających przeciwdziałać temu zjawisku. Największy wzrost – o 55% r/r – odnotowały frazy związane ze zdrowym odżywianiem. Zastanawialiśmy się też jak schudnąć (+40,7%) oraz zmienić lub wprowadzić dietę (+15%). Łącznie, słowa kluczowe związane z tymi obszarami internauci wpisywali o 24,9% częściej niż 12 miesięcy temu. Można więc powiedzieć, że po długim czasie lockdownu postanowiliśmy zadbać o swój wygląd, zdrowie i samopoczucie, co jest dobrą informacją dla dietetyków oraz firm specjalizujących się w dietach pudełkowych z dowozem do domu.
Nadal chcemy ćwiczyć, ale w domu
Standardowo, każdego roku w styczniu siłownie, kluby fitness i baseny przeżywają prawdziwe oblężenie, co w dużej mierze jest związane z noworocznymi postanowieniami. Jednak obecnie obiekty te zawiesiły swoją działalność i trudno przewidzieć, kiedy znów będą dostępne. Ta sytuacja przyczyniła się do spadku zainteresowania nimi. Internauci rzadziej poszukiwali informacji dotyczących basenów (-85%), siłowni (-35,9%), a także fitnessu (-30,3%). Pomimo tego Polacy postanowili walczyć z przeciwnościami losu i nadal chcą dbać o swoją sylwetkę, ale w inny niż dotychczas sposób. Na popularności zyskały aktywności, które możemy wykonywać samodzielnie lub w domu. Największy wzrost zainteresowania w analizowanym okresie odnotował fitness online – hasła z nim związane wpisywaliśmy w Google aż o 492,3% częściej. Na drugim miejscu znalazła się z kolei domowa siłownia – frazy jej dotyczące odnotowały wzrost popularności o 100,4%. Mimo niesprzyjającej pogody, użytkownicy postanowili też uprawiać sport na zewnątrz. Najchętniej wybieranymi aktywnościami były nordic walking (+100,4%) oraz bieganie (+47,5%).
– Tak duże wzrosty w kategoriach związanych ze sportem mogą być dobrą informacją dla producentów sprzętu i e-sklepów z tego rodzaju towarami. Część stron internetowych z tego obszaru pojawi się w wynikach wyszukiwania organicznie. Z kolei w przypadku witryn, które nie zostaną wyświetlone – warto przyjrzeć się w jaki sposób są pozycjonowane i pomyśleć o ewentualnych zmianach w tym zakresie. Można również zastanowić się nad stworzeniem reklam kontekstowych. Jako przykład podam obuwie sportowe – jego producent może wykorzystać takie słowa jak „fitness online” czy „domowa siłownia”, a w reklamach posłużyć się odpowiednimi hasłami, np. „Ćwiczysz w domu? Sprawdź, które modele butów będą dla Ciebie najlepsze”. Reklamodawcy dysponujący mniejszymi budżetami mogą natomiast skupić się na bardziej precyzyjnych frazach jak „buty do ćwiczeń w domu” czy „buty do treningu w domu” – mówi Mateusz Najman, Junior SEM Specialist, DevaGroup.
Jesteśmy mniej zainteresowani rzucaniem palenia
Rzucanie palenia od lat króluje na listach noworocznych postanowień. Jest to też trend, który z każdym rokiem przybiera na sile. Jednak, jak pokazuje analiza DevaGroup, na przełomie grudnia 2020 i stycznia 2021 dużo rzadziej poszukiwaliśmy informacji na ten temat – spadek o 24,4% r/r. Dane te można interpretować w dwojaki sposób. W wersji optymistycznej – większości Polaków, którzy mieli taki zamiar, udało się rzucić palenie wcześniej. Z kolei w wersji pesymistycznej – niepewność związana z obecnymi czasami oraz wynikający z niej stres, przyczyniły się do zmniejszenia ochoty na walkę z nałogiem.
Wolny czas chcemy przeznaczyć na edukację i rozwój osobisty
W tym roku niemal równie chętnie jak 12 miesięcy temu planujemy podnieść swoje umiejętności językowe. Jednak podobnie, jak w przypadku obiektów sportowych, internauci częściej poszukiwali informacji o kursach online (+29,3%), niż zajęciach stacjonarnych (-10,8%). Natomiast w przypadku czytania pozostajemy tradycjonalistami – znacznie częściej wpisywaliśmy w wyszukiwarce Google frazy związane z książkami i księgarniami (+31,3%) niż z e-bookami oraz audiobookami (+7,2%). Łącznie frazy dotyczące obu zagadnień odnotowały wzrost na poziomie 20,8%, co jest bardzo pozytywną informacją w kontekście obserwowanej od lat tendencji spadkowej czytelnictwa w Polsce. Duża ilość czasu spędzanego w domu przyczyniła się też do poszukiwania nowych zainteresowań – najpopularniejsze hasła związane z hobby odnotowały wzrost na poziomie 52,3%.
- Najpierw firmy powinny dostosować swoje usługi do nowej rzeczywistości, a dopiero później zacząć się reklamować. Szkoły językowe muszą zadbać o dobrej jakości rozwiązania sprzętowo-programowe do prowadzenia zajęć online, przeszkolenie z nich pracowników, ale również o edukację klientów w ich użytkowaniu, np. przez artykuły lub filmy instruktażowe. Tylko wtedy będą mogły zapewnić jakość usług, które warto promować w internecie. W przeciwnym razie reklama może obrócić się na ich niekorzyść. Z kolei podmioty, które oferują możliwości realizacji pasji lub spędzania wolnego czasu, szczególnie w domowym zaciszu, mogą wykorzystać wzrost związany z poszukiwaniem pomysłów na hobby i „zarazić” swoimi propozycjami potencjalnych klientów. Należy jednak wziąć pod uwagę etap ścieżki zakupowej, na którym jest użytkownik. W tym celu dobrze jest stworzyć na stronie treści, które pomogą mu wybrać hobby dopasowane do jego potrzeb i zaproponują dostępne opcje z oferty sklepu - tłumaczy Mateusz Najman, Junior SEM Specialist, DevaGroup.
Podróże w odwrocie
Niepewność związana z rozwojem sytuacji epidemicznej i wprowadzane obostrzenia spowodowały, że w 2020 roku wyjeżdżaliśmy znacznie rzadziej niż w poprzednich latach. Niestety, kolejne miesiące pod tym względem nie zapowiadają się optymistycznie. W analizowanym okresie Polacy o 50,1% rzadziej poszukiwali informacji związanych z wakacjami niż rok wcześniej.
- Szansą dla biur podróży może być modyfikacja oferty np. zmiana kierunków na bezpieczniejsze, a także wprowadzenie udogodnień, takich jak: niska przedpłata, bezpłatna zmiana terminu czy zwrot zaliczki w razie anulowania wyjazdu. Biura powinny również edukować klientów w zakresie bezpieczeństwa wyjazdów i informować o działaniach, które podejmują, by dbać o zdrowie podróżujących. Tego rodzaju komunikaty mogą zamieszczać np. na blogu. Natomiast ostatnim elementem powinno być dostosowanie treści w reklamach. Klient, aby dokonać rezerwacji, musi najpierw poczuć, że organizator lub pośrednik przykładają dużą wagę do jego bezpieczeństwa oraz zdając sobie sprawę z obecnej sytuacji, dbają o korzystne dla konsumenta warunki oferty – mówi Mateusz Najman, Junior SEM Specialist, DevaGroup.
Polacy mniej zainteresowani zmianą pracy
Podsumowując rok, często zastanawiamy się nad zmianą pracy. Obecnie jednak jesteśmy nieco mniej zainteresowani nowymi wyzwaniami zawodowymi. Hasła związane z tym obszarem odnotowały spadek w wynikach wyszukiwania na poziomie 6,6% r/r. Prawdopodobnie przyczyniła się do tego niepewna sytuacja gospodarcza, a także w wielu branżach – mniejszy popyt na nowych pracowników. Natomiast osoby, które były zainteresowane znalezieniem nowego pracodawcy znacznie częściej niż na pracę stacjonarną (-9,3%) stawiały na zadania wykonywane online (+38,2%). Dane te mogą oznaczać, że home office zostanie z nami na dłużej i zmieni politykę HR firm.
– Zebrane przez nas dane pokazują, że coraz chętniej korzystamy z dobrodziejstw wirtualnego świata. Zamknięci w domach często szukamy tego, co pozwoli nam dostosować się do panujących warunków oraz wypełni czas wolny, ale w sposób bezpieczny i bez opuszczania miejsca zamieszkania. Z perspektywy biznesowej jest to szansa dla marek na wsparcie konsumentów w spełnianiu noworocznych postanowień. Wiedząc, czego internauci poszukują w sieci, można bardzo łatwo dotrzeć do nich z odpowiednim komunikatem – podsumowuje Mateusz Najman, Junior SEM Specialist, DevaGroup.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.