Postanowienie na 2022: życie w portugalskim stylu slow
Od kuchni
Chodakowska 12
03-826 Warszawa
ewa.quiam|odkuchni.co| |ewa.quiam|odkuchni.co
+48 796 994 736
https://www.odkuchni.co/
Styczeń jest czasem postanowień noworocznych, spisywania planów i marzeń, które chcemy zrealizować w kolejnych 12 miesiącach, wchodząc niejako z czystą kartką w kolejny etap życia. Ćwiczenia na siłowni? Work-life balance? A może dieta pudełkowa? Portugalczycy proponują zupełnie inne rozwiązanie, które sprawi, że nie tylko 2022 rok, ale i kolejne lata będą obfitować w spokój, radość i poczucie harmonii. Odpowiedzią jest: slow life.
Portugalski styl życia noworoczną inspiracją Polaków
Ten, kto był choć raz w Portugalii wie, że życie toczy się tam zupełnie inaczej niż w naszych polskich domach. Jest tam spokojnie, przyjemnie, a ludzie żyją wolniej, znajdując czas na drobne przyjemności. Z raportu przygotowanego przez MoneyTransfer.com wynika, że Portugalia jest 3. najlepszym krajem w Europie na spędzenie emerytury. Co sprawia, że codzienność Portugalczyków jest tak przyjemna? I jak przekuć to na polskie noworoczne plany?
Tym, co odróżnia Portugalczyków od Polaków, jest z pewnością spokojny, luźny styl życia w rytmie melancholijnej muzyki fado i radosnych fest na ulicach małych i dużych miast. Późne wstawanie, długi dzień, ciepły klimat, nocny styl życia, wyborne jedzenie, wieczorne spotkania w ulubionych lokalnych knajpkach, a do tego przepiękne plaże, niekończące się wybrzeże i niepowtarzalne widoki oceanicznych fal rozbijających się o malownicze klify. Jeśli właśnie takiej codzienności pragniesz w 2022 roku, do swoich noworocznych postanowień dodaj choć odrobinę portugalskich inspiracji i uczyń tym samym swoją codzienność bardziej slow. Rozwiązaniem skrojonym na miarę naszych polskich warunków może być więcej apetycznych kolacji z najbliższymi w ulubionych restauracjach oczywiście w towarzystwie najlepszych portugalskich smaków.
Smak Portugalii w polskim zaciszu
Do pełni portugalskiego stylu życia brakuje jeszcze jednego, niezwykle istotnego elementu, który odróżnia ten naród spośród innych na mapie Europy. Chodzi oczywiście o wino. To Portugalczycy od lat znajdują się wysoko w rankingach krajów z największym spożyciem, a także produkcją tego trunku. Wielu tamtejszych winiarzy utrzymuje również, że codziennie pije kieliszek czerwonego wina, traktując to jako swoisty rytuał. Jakiego portugalskiego wina nie sposób pominąć? Mowa o słynnym Ponte Portugal pochodzącym z jednego z najstarszych regionów winiarskich w Portugalii – Tejo. Z tej części kraju pochodzi również blisko 50% korków produkowanych na świecie. Tradycja uprawy winorośli w Tejo sięga aż XII wieku. Nic więc dziwnego, że Ponte Portugal jest dziś znane i lubiane pod różnymi szerokościami geograficznymi. Polacy od lat chętnie przekonują się także do tego smaku, łącząc je z różnymi potrawami i serwując przy wielu okazjach.
Wino dla Portugalczyków jest bardzo ważne, a bez niego południowy styl życia, do którego często tęsknimy, miałby zupełnie inny charakter. Być może polskie postanowienia noworoczne powinny nabrać nie tylko portugalskich barw, ale i winnych smaków, dzięki którym niedawno rozpoczęty 2022 rok stałby się smaczną, a także pełną upragnionej lekkości, wolności i harmonii odmianą.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania
Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.
Ochrona środowiska
Rynki materiałów biodegradowalnych i biopochodnych będą rosły w szybkim tempie. W Polsce dopiero raczkują

Rynek biodegradowalnych tworzyw sztucznych do 2031 roku ponad trzykrotnie zwiększy swoje obroty. Również tworzywa biopochodne są coraz częściej rozwijane i wykorzystywane. Choć rynki na świecie notują dynamiczny rozwój, napędzany nie tylko świadomością klientów, ale też surowymi przepisami środowiskowymi, w Polsce ten potencjał jest wykorzystywany szczątkowo. Tymczasem biotworzywa mogą z powodzeniem zastąpić większość materiałów syntetycznych.
Muzyka
Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system

Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.