Poznaj moc butelki zwrotnej.
Jednym z postanowień niedawnego szczytu COP26 jest zaprzestania wycinki lasów do 2030 roku. Głowy ponad stu państw, na terytorium których znajduje się 85% globalnego drzewostanu, zobowiązały się, że za 10 lat całkowicie zaprzestaną wylesiania. To niezwykle ważne, ponieważ rośliny, a w szczególności drzewa, w ogromnym stopniu przyczyniają się do redukcji CO ₂ w atmosferze. Jednak nie tylko przywódcy krajów mają wpływ na emisję CO₂ i na stan środowiska naturalnego. Każdy z nas może przyczynić się do ratowania planety i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych – na przykład właściwie postępując z butelką zwrotną.
Emisja gazów cieplarnianych to główny powód kryzysu klimatycznego. Naukowcy i aktywiści alarmują,
a przedstawiciele państw ustalają plan działań, aby zredukować szkodliwą produkcję CO₂. Zamiast biernie czekać na działania podejmowane na wielką skalę, już dziś możemy wprowadzić drobne zmiany w swoim życiu korzystne dla planety i naszej przyszłości. Wystarczy odrobina edukacji i kilka prostych kroków.
Wielki potencjał w małej butelce
Opakowanie szklane jest przyjazne dla środowiska, ponieważ można go używać wielokrotnie. Butelka zwrotna, zanim zostanie poddana recyklingowi, może być napełniona i wykorzystana aż 20 razy. Jednak, aby rzeczywiście tak było, mamy jeszcze dużo do zrobienia, bo obecnie aż 7 na 10 konsumentów kupując napój w szklanej butelce nie zwraca uwagi na to, czy opakowanie to podlega zwrotowi. Butelka, której nie można oddać, po jednym użyciu trafi do recyklingu lub do kosza na śmieci. To sytuacja, którą dla wspólnego dobra należy zmienić, ponieważ recykling nie jest dla środowiska rozwiązaniem idealnym. Przetwarzanie odpadów wiąże się ze zużyciem dużej ilości energii i śladem węglowym. Dlatego warto dostrzec zalety butelki zwrotnej i korzystać z niej właściwie. Mały gest każdego z nas zrobi wielką różnicę, ponieważ każda butelka, która zostaje w obiegu na dłużej, ma znaczenie.
- Według wyliczeń Kompanii Piwowarskiej butelka zwrotna użyta w prawidłowy sposób może zmniejszyć ilość gazów cieplarnianych o ponad 6 razy w stosunku do szklanych opakowań, które nie podlegają zwrotowi. Podczas zakupów pamiętajmy zatem, że butelka zwrotna może być użyta aż 20 razy i pozostawać w obiegu nawet 2 lata, zanim zużyje się i trafi do recyklingu. Jako producenci zauważamy, że butelki zwrotne używane są średnio tylko 9 razy. Rocznie 110 milionów sztuk tych opakowań nie wraca do producentów. Mogłyby zostać jeszcze wiele razy napełnione, a stają się odpadami, które należy przetworzyć w procesie recyklingu.– wyjaśnia Grzegorz Adamski, Manager ds. Zrównoważonego Rozwoju w Kompanii Piwowarskiej.
Proste kroki dla planety
Wiedząc, jakie znaczenie dla środowiska naturalnego ma właściwie użyta butelka zwrotna, warto wdrożyć w życie trzy zasady, które mogą zmienić świat na lepsze.
1. Ograniczaj
Rozejrzyj się wokół, zobacz jak wiele odpadów generujesz każdego dnia, tygodnia, miesiąca. Jest wiele sposobów, by ograniczyć ich ilość, np. używanie toreb na zakupy wielokrotnego użytku, czy wspomniana wcześniej butelka zwrotna, którą oddasz do sklepu.
2. Naprawiaj, wymieniaj, mniej wyrzucaj
Zamiast kupować nowe buty, może wystarczy te, które masz naprawić u szewca? Może zamiast kupować nowy odkurzacz, wystarczy wymienić w nim część, która się zepsuła? Na pewno masz rzeczy, które zamiast wyrzucić możesz naprawić, wymienić z innymi, albo oddać.
3. Segreguj odpady
Te rzeczy, których nie możesz już używać, wymienić, naprawić, oddać innym, czy zwrócić do sklepu, jak butelkę zwrotną, właściwie segreguj. Dzięki temu, zamiast trafić na wysypiska, zostaną przetworzone.
Nie trzeba wiele wysiłku, aby stać się częścią dobrych inicjatyw podejmowanych przez ludzi na całym świecie. Duże zmiany można zacząć od małych kroków.
Do redaktora:
Kompania Piwowarska jest liderem polskiego rynku piwnego, z udziałem 36,4% (dane GUS, 2020). Firma zatrudnia ponad 2700 osób w swoich browarach i oddziałach w całej Polsce. Jako firma odpowiedzialna społecznie Kompania Piwowarska troszczy się o ludzi i środowisko. Realizując strategię zrównoważonego rozwoju, promuje odpowiedzialność i umiar w spożywaniu alkoholu, szkoli sprzedawców, oszczędza wodę i energię, wspiera rozwój swoich partnerów biznesowych i angażuje się w wolontariat. Lider rynku piwnego w Polsce jest dumnym sponsorem wielu lokalnych drużyn sportowych.
Kompania Piwowarska skupia trzy browary o wieloletniej historii: Tyskie Browary Książęce (rok założenia - 1629), Browar Dojlidy w Białymstoku (1768) i Lech Browary Wielkopolski w Poznaniu (1895). To w nich warzone są najchętniej wybierane przez Polaków piwa, między innymi: Żubr, Tyskie, Lech, Redd’s, a także kolekcja specjalności Książęcego. W ofercie producenta znajdują się również cenione w Polsce piwa czeskie: Pilsner Urquell (ikona czeskiego piwa) i Kozel (najczęściej wybierane przez Czechów piwo) a także piwa bezalkoholowe sygnowane marką Lech Free 0,0% oraz Tyskie 0,0%. Sprawdzone receptury, nieskazitelna czystość w browarach a przede wszystkim umiejętności doświadczonych piwowarów – to wszystko sprawia, że warzone tam piwa są cenione w Polsce i za granicą.
Więcej informacji o działalności i produktach Kompanii Piwowarskiej można znaleźć na stronie: www.kp.pl, na profilu Facebook firmy: https://www.facebook.com/kompaniapiwowarska oraz na portalu społecznościowym LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/kompania-piwowarska
Kompania Piwowarska jest częścią Asahi Europe & International stanowiącej część Asahi Group Holdings.
Dodatkowych informacji udziela:
Biuro Prasowe
Kompania Piwowarska
Mail: biuro.prasowe@asahibeer.pl
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.
Prawo
Tak zwana sztuczna twórczość coraz popularniejsza. Wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich
Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także wątpliwości dotyczące ochrony dzieł, z których AI się uczy. Narzucanie prawnych zakazów i obostrzeń może jednak nie przynieść efektów.
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.