Prasko-Południowe Prezentacje 2021
Ostatni rok był trudny nie tylko dla wielu branż biznesu, ale także dla organizacji pozarządowych. Według raportu organizacji Klon/Jawor „Organizacje pozarządowe wobec pandemii” w 2020 roku 33% badanych NGO zawiesiło wszystkie dotychczasowe działania, a 20% organizacji nie widzi możliwości działania online[1]. Aby pomóc NGO wrócić do dawnej formy, Fundacja Zwalcz Nudę 12 czerwca organizuje wydarzenie dedykowane warszawskim, prasko-południowym organizacjom pozarządowym, podczas którego będzie przestrzeń do wymiany doświadczeń, poszerzenia sieci kontaktów czy nawiązania nowych współprac.
Pandemia a NGO
Dane ze wspomnianego raportu nie pozostawiają złudzeń.
Poprzedni rok każdemu dał się we znaki. My musieliśmy zrezygnować na przykład z organizacji pikniku w ramach Narodowego Dnia Sportu czy Warszawskich Dni Rodzinnych. Ale podjęliśmy również nowe wyzwania – zorganizowaliśmy nasze gry całkowicie online. Akademia Elfów Świętego Mikołaja to seria gier, które były prowadzone na żywo przez Facebooka i okazały się dużym sukcesem, a dla nas niesamowitą przygodą – mówi Krystyna Radkowska, Prezes Fundacji Zwalcz Nudę, organizatorka wydarzenia oraz członek prezydium DKDS Praga-Południe.
Ponad rok pandemii to jednak możliwość spróbowania całkiem nowych rozwiązań. Aż 80% organizacji planuje w swoich działaniach wykorzystywać nowe technologie.
12 czerwca 2021 r. w godz. 12-17 w Parku Obwodu Praga AK w dzielnicy Praga-Południe odbędzie się piknik, podczas którego NGO będą mogły – chociaż po części – wrócić do swojej dotychczasowej działalności. W ramach wydarzenia uczestnicy zapoznają się z ofertami lokalnych organizacji, wezmą udział w próbnych warsztatach, dowiedzą się więcej o wolontariacie czy poznają pierwsze kroki w założeniu własnej fundacji albo stowarzyszenia. Mimo że wydarzenie odbywa się stacjonarnie, to organizatorzy nie planują rezygnować z online – relację na żywo z wydarzenia będzie można obejrzeć na Facebooku Zwalcz Nudę.
Piknik na Pradze Południe
Co, oprócz możliwości zapoznania się z działalnością NGO, będzie się działo na pikniku? Warsztaty dla małych i dużych (np. kuglarskie, origami), spotkania (np. z sportowcami lotniczymi, którzy latają balonem), występy sceniczne (koncert piosenek Agnieszki Osieckiej i przedstawienie teatralne dla dzieci). A do tego możliwość adopcji szczeniaków i kociaków, sadzenie ziół, warzyw i kwiatów, kolorowe balony, gra terenowa po Kamionku, eksperymenty, na których dzieci zabawią się w prawdziwego inżyniera i zaświecą żarówkę siłą swoich mięśni, gra w frisbee, bieg przez płotki, skok w dal czy skos o tyczce i wiele, wiele więcej.
Szczegółowy harmonogram pikniku znajduje się na stronie www.zwalcznude.pl/ppp oraz w wydarzeniu www.facebook.com/events/145867094215027
Na Prasko-Południowych Prezentacjach nie zabraknie również lokalnego biznesu – partnerami wydarzenia są m.in. Atrium Promenada i Miejsce Aktywności Lokalnej znajdujące się w jej murach – „Piąty Wymiar”, które przygotowało pokaz baniek XXL oraz Bank Credit Agricole, na którego stoisku będzie można zapoznać się z ofertą banku.
Zapraszamy dzieci do twórczej zabawy podczas pikniku, w czasie której samodzielnie wykonają między innymi kolorowy piasek kinetyczny, zrobią gigantyczne bańki mydlane oraz wezmą udział w eksperymentach. Warsztaty w formie zabaw manualnych trenują motorykę małą u najmłodszych i są doskonałą okazją do rozwijania wrażliwości zmysłowej – mówi Dorota Morawska, Marketing Manager Atrium Promenada.
Co minutę do mórz i oceanów na całym świecie trafia ponad 20 ton plastikowych odpadów. To nasz wspólny problem, z którym wszyscy musimy walczyć. Dołącz do akcji #mniejplastiku banku Credit Agricole i otwórz Konto dla Ciebie, do którego dodawana jest karta z ekotworzywa, które rozkłada się szybciej niż plastik. Więcej informacji na www.mniejplastiku.pl – dodaje Monika Ślepowrońska, Dyrektor Zespołu Placówek Bankowych Credit Agricole przy ul. Grochowskiej 249/251 i 136.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Zwalcz Nudę, a współorganizatorem Dzielnicowa Komisja Dialogu Społecznego na Pradze-Południe. Prasko-Południowe Prezentacje 2021 są współfinansowane ze środków Urzędu Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy.
[1] Cały raport dostępny jest na: https://api.ngo.pl/media/get/135421
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.