Przedstawiamy kilka przepisów na zabicie nudy w czasach koronawirusa.
W tym szczególnym czasie, kiedy w miarę możliwości powinniśmy pozostać w domach oraz dbać o siebie i swoich bliskich, przyda się garść inspiracji co zrobić z czasem i jak spędzić go produktywnie. Szczególnie, że dla niektórych z nas to zupełnie nowa sytuacja, w której trudno jest się odnaleźć. Przedstawiamy kilka przepisów na zabicie nudy w czasach koronawirusa.
Kina, teatry i placówki oświatowe są pozamykane – rozwój technologii sprawił jednak, że dostęp do najróżniejszych dzieł kultury (filmów, słuchowisk i literatury) jest obecnie łatwiejszy niż kiedykolwiek. Nie chcemy jednak, aby konieczność pozostania w domu zmieniła Was w wegetujące na kanapie serialowe zombie. Możliwości jest przecież znacznie więcej – dlatego zamiast panikować, warto poświęcić swoją energię na odnalezienie spokoju i zajęcie się wszystkim tym, na co brakowało nam czasu w ostatnich miesiącach. Zaczynamy od dziś!
#TerazCzasNaCzytanie
Wydaje się, że teraz nastał idealny moment do nadrabiania zaległości czytelniczych, które nagromadziliśmy w ostatnim czasie. Naszą pierwszą propozycją jest zatem pójście za głosem Fundacji Powszechnego Czytania i przyłączenie się do projektu #TerazCzasNaCzytanie. Pomogą nam w tym cyfrowe księgarnie oraz biblioteki.
Ze względu na wyjątkową sytuację Empik udostępnił wszystkim nieodpłatnie usługę Empik Premium na 60 dni. Aby otrzymać darmowy kod, wystarczy wejść na stronę: www.empik.com/czas-w-domu i zastosować się do wskazówek. To gest, który pozwala każdemu skorzystać z ponad 11 tysięcy e-booków, słuchowisk czy podcastów w aplikacji Empik Go. Księgarnia Legimi „uwolniła” 20 pozycji dla dzieci i młodzieży, z których część można odsłuchać. Aby sięgnąć po wybraną pozycję, wystarczy wpisać na stronie www.legimi.pl/czas-na-czytanie/ kod „czytamy”, a następnie zarejestrować się w serwisie i pobrać aplikację.
Najwygodniejszym sposobem na korzystanie ze wszystkich tych zasobów będzie nowoczesny czytnik e-booków. Idealną okazją do zaopatrzenia się w takie urządzenie będzie skorzystanie z oferty polskiego producenta czytników inkBOOK, który właśnie obniżył cenę swojego flagowego modelu inkBOOK Prime HD o 100 zł. Wystarczy wejść na stronę www.inkbook.pl i w koszyku wpisać kod prime449. Warto rozważyć tę ofertę, bo czytanie e-booków na smartfonie lub tablecie nie należy do najbardziej komfortowych – zdecydowanie wygodniej i zdrowiej jest „przerzucić się” na dedykowane czytniki. Wspomniany przez nas Prime HD jest wielkość tabliczki czekolady i posiada bezpieczny dla oczu ekran wykonany w technologii papieru elektronicznego (E Ink). Jest też wyposażony w doświetlenie ekranu (kierowane na tekst a nie – jak w przypadku smartfonów – na oczy czytającego) i otworzy każdy format e-booka, dzięki czemu możemy być pewni, że będziemy mogli przeczytać każdą książkę, jaką sobie zaplanujemy w najbliższym czasie.
Wiedzieliście, że pierwszym polskim e-bookiem była książka Olgi Tokarczuk „Dom dzienny, dom nocny”, wydana pod koniec 2000 roku?
Jeśli nie książka, to co?
W ostatnim czasie do mody powróciły kolorowanki, przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Te drugie są dużo bardziej szczegółowe i wymagają wypełnienia kolorem wielu małych elementów. Sprzyjają skupieniu i oderwaniu myśli od codziennych spraw. Wystarczy kilka kolorowych pisaków lub kredek, a jeśli z jakichś powodów nie możesz lub nie chcesz zamówić kolorowanki w internecie możesz wydrukować jedną z tych dostępnych online. To doskonały sposób na odstresowanie się i relaks.
W podobny sposób rozluźniają nas puzzle, które możemy układać także w towarzystwie. Dzieci będą zachwycone, gdy włączymy je do zabawy, szczególnie, że ta „domowa rozrywka” naturalnie stymuluje mózg i pozwala trenować pamięć oraz umiejętność logicznego myślenia. Wpływa też na kreatywność i zdolność kojarzenia, a także ćwiczy koncentrację i cierpliwość.
Na koniec przypominamy o planszówkach, które stanowią doskonałą alternatywę dla telewizji i komputerów. Pozwalają ciekawie spędzać czas rozwijając wyobraźnię i integrując uczestników gry. Godne polecenia są nie tylko stare dobre planszówki, które większość z nas ma w domu, jak Monopoly czy Chińczyk, ale również stosunkowo nowe wydania – Dixit, Tajniacy czy – jakże na czasie – Pandemia.
Mamy nadzieję, że czas spędzony w domu wykorzystacie sięgając po kulturę.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.