Komunikaty PR

Przygotowania do wietnamskich świąt: czas, start!

2022-04-06  |  13:00
Biuro prasowe

Gdy nam w głowach wielkanocne mazurki, Wietnamczycy przygotowują… pięć owocowych tac składanych przodkom i konkursy gotowania ryżu! Już wkrótce na Półwyspie Indochińskim odbędzie się jedno z najważniejszych świąt w roku – Święto Królów Hùng. Obchodom będzie towarzyszył kultowy festiwal oraz wiele apetycznych tradycji. Na pytanie, co jest kulinarnym symbolem tego święta w Wietnamie, odpowiada Linh Ziółkowska, Managerka restauracji Wi-Taj.

Święta jedyne w swoim rodzaju

Święto Królów Hùng jest głęboko zakorzenionym w świadomości Wietnamczyków Dniem Pamięci Wietnamskich Królów, a od 2012 roku ich kult został wpisany na niematerialną listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. To ruchome święto, wypadające w tym roku 10 kwietnia, jest dla wielu doskonałą okazją do powrotu w rodzinne strony, a także do jednoczenia się wszystkich obywateli, którzy wspólnie upamiętniają swoich przodków, modlą się i składają ofiary. Co spotkamy 10 kwietnia w Wietnamie?

Pochody, ceremonie, uroczyste przemówienia i zabawy są tym, z czym zetkniemy się, odwiedzając Wietnam w pierwszej części trzeciego miesiąca księżycowego. Właśnie wtedy odbywa się tam słynny Festiwal Świątyni Hùng – wyjaśnia Linh Ziółkowska, Managerka warszawskiej restauracji Wi-Taj, specjalizującej się w kuchni wietnamskiej i tajskiej.

Wspomniana świątynia jest starożytnym zabytkiem mieszczącym się kilkadziesiąt kilometrów od Hanoi. Jest położona na samym szczycie blisko 200-metrowej góry, z której rozciąga się nieprawdopodobny widok na malowniczą okolicę! Pielgrzymki do Świątyni Króla Hùng w tym wyjątkowym czasie to wspaniała tradycja, którą chętnie krzewią mieszkańcy kraju.

Świąteczne smaki po królewsku

Ze Świętem Królów Hùng łączą się liczne tradycje kulinarne, które nadają tym dniom niepowtarzalnego smaku. Jak podkreśla Linh Ziółkowska, wielu Wietnamczyków nie wyobraża sobie tych świąt bez banh chung i banh day:

Oba te ciastka, przygotowane na bazie kleistego ryżu, który jest podstawą wietnamskiego rolnictwa, są bardzo popularne podczas wielu ważnych wietnamskich świąt. Szczególne miejsce zajmuje tu zbliżające się Święto Królów. Dziś można nazwać je tradycyjnymi wietnamskimi potrawami.

Centralnym punktem festiwalu jest 10. dzień trzeciego miesiąca lunarnego. Uroczystym ceremoniom i odświętnym strojom towarzyszy składanie ofiar z pięciu owocowych tac, tradycyjnych ciastek oraz licznych specjałów ze wszystkich regionów Wietnamu. Wśród ludowych zabaw i angażujących zawodów jest także… konkurs gotowania ryżu, w którym, kto jak kto, ale Wietnamczycy wprost królują!

Autentyczna wietnamska kultura na wyciągnięcie ręki

Wietnamskie Święto Królów, obchodzone między 8. a 11. dniem trzeciego miesiąca księżycowego, w naszym kalendarzu jest świętem ruchomym. W tym roku główne obchody odbędą się w niedzielę, 10 kwietnia. Poniedziałek, 11 kwietnia, będzie w Wietnamie dniem wolnym od pracy. 

Jeśli ktoś zamierza odwiedzić Wietnam, nie ma lepszej okazji na doświadczenie prawdziwej kultury Wschodu niż Święto Królów Hùng! Zainteresowani tak egzotycznym dla Europejczyków wyjazdem mogą planować urlopy na przełomie kwietnia i maja 2023, ponieważ w kolejnym roku główne obchody tych świąt wypadają 29 kwietnia – dodaje Linh Ziółkowska.

Ci, którzy nie mogą sobie pozwolić na wycieczkę do kraju słynącego z ciastek banh chung, mogą odwiedzić restaurację Wi-Taj mieszczącą się w samym sercu naszej stolicy. Szefem Kuchni w Wi-Taj jest Wietnamczyk pochodzący z Hanoi, który przyjechał do Warszawy na specjalny kontrakt do restauracji. Autentyczność smaków i wietnamska kultura są w niej więc gwarantowane!

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Let’s colour Centrum Zdrowia Dziecka! Biuro prasowe
2024-07-02 | 13:35

Let’s colour Centrum Zdrowia Dziecka!

Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie jest jedną z największych placówek medycznych dla małych pacjentów w Polsce. To miejsce szczególne na mapie naszego kraju. Akcja
Styl życia Tężnia solankowa w Raszynie otwarta
2024-07-02 | 12:00

Tężnia solankowa w Raszynie otwarta

 Wójt Gminy Raszyn wraz z przedstawicielami Fundacji Pracowniczej Grupy VKR oraz  firmy VELUX Polska dokonali uroczystego otwarcia Tężni Solankowej w Raszynie. Od 26 czerwca
Styl życia Tysiąc km smoczą łodzią w dół Wisły - ZROBILIŚMY TO!
2024-07-01 | 01:00

Tysiąc km smoczą łodzią w dół Wisły - ZROBILIŚMY TO!

19 załogantów stałych i 6 załogantów wspomagających – w sumie 25 wioślarzy w ciągu ośmiu dni pokonało Wisłę i spłynęło z Krakowa do

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Pakosińska: Siostrzeństwo kobiet jest jeszcze w powijakach. Natomiast w „Pytaniu na śniadanie” mam wspaniałe koleżanki, a Kinga Dobrzyńska jest dla nas jak mama

Prezenterka TVP ubolewa nad tym, że kobiety nadal dość często postrzegają siebie nawzajem jako rywalki i zamiast się wspierać, to jedna drugiej wbija szpilkę. Katarzyna Pakosińska zauważa, że damska solidarność wciąż jest rzadkością, a dużo częściej ze względu na niską samoocenę i różne uprzedzenia kobiety rzucają sobie kłody pod nogi. Jednocześnie podkreśla, że miała ogromne szczęście, trafiając do ekipy „Pytania na śniadanie”. W tej redakcji może bowiem rozwijać skrzydła kariery i liczyć na wsparcie ze strony innych kobiet.

Handel

Konsumenci w coraz lepszych nastrojach. Mogą być dźwignią polskiej gospodarki

Dane z gospodarki wskazują, że inflacyjny szok jest za nami, a Polacy ruszyli na zakupy. – Konsument przestał aż tak bardzo patrzeć na każdą wydawaną złotówkę – mówi Agnieszka Górnicka, prezeska zarządu Inquiry. Wciąż jednak ostrożnie podchodzimy do przyszłości i planowania większych zakupów. Podejście konsumentów do cen, ale też kanału zakupowego to jeden z elementów, do którego branża handlowa musi się przystosowywać. Zmiany w sektorze wymuszają też kwestie regulacyjne. Wśród istotnych wyzwań na najbliższe miesiące będzie system kaucyjny i ewentualny powrót do handlowych niedziel.

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.