Przytul ekosystem i pomóż go uratować. W Ełku ruszył innowacyjny projekt
Efektem ubocznym naszej cywilizacji jest zatruta ziemia i zniszczone zdrowie. Chorują ludzie, zwierzęta, rośliny. Skażone są: żywność, powietrze, woda. Czy można to zmienić? EnergoTULI to innowacyjny projekt społeczny, który ma na celu kompleksową ochronę ekosystemów. To również profilaktyczne i edukacyjne działania na rzecz przyrody, która jeszcze nas otacza.
Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia jest ełcka firma Energoutil Sp. z o.o. specjalizująca się w utylizacji odpadów zwierzęcych, produkcji mączki mięsno-kostnej i tłuszczy oraz Zielonej Energii. Co ważne założona przez nich organizacja – EnergoTULI - działa non profit.
– Na świecie aż 75 proc. środowiska lądowego i około 66 proc. środowiska morskiego zostało znacząco przekształcone przez człowieka. Oczywiście nie uratujemy przyrody na całym świecie, ale jeżeli zaczniemy działać lokalnie i damy przykład innym, to mamy spore szanse. Ale musimy działać już dziś – mówi Wojciech Laskowski, dyrektor handlowy w Energoutil. – Naszym głównym celem jest zwiększenie świadomości ludzi na temat ochrony środowiska, jak i bezpośrednia pomoc w ochronie całego ekosystemu naszej planety.
Nazwa EnergoTULI nie wzięła się przez przypadek. Z jednej strony nawiązuje do firmy, z drugiej oczywiście – do przytulania. W tym przypadku chodzi o „przytulenie” całego naszego ekosystemu.
– Nikogo nie trzeba przekonywać, że bliski kontakt z drugą osobą potrafi mieć zbawienne skutki zdrowotne. W naszym projekcie będzie bardzo podobnie. Chcemy, aby jak najwięcej osób zainteresowało się obecnym problemem, z jakim zmaga się cały ekosystem. Jest on już bardzo zniszczony, ale jak to w naturze bywa, potrafi szybko się regenerować – mówi Wojciech Laskowski.
Kolejnym założeniem projektu społecznego EnergoTULI jest wspieranie władz Ełku i województwa warmińsko–mazurskiego w działaniach na rzecz ochrony środowiska. W planach są: atrakcyjne akcje i przedsięwzięcia społeczne, finansowanie miejsc, produktów oraz lokalnych imprez, dzięki którym zwiększy się świadomość społeczna na temat ochrony środowiska. Organizatorzy i pomysłodawcy planują przeprowadzić również lekcje w szkołach i pogadanki w przedszkolach, które pomogą w proekologicznej edukacji dzieci od najmłodszych lat.
Warto pamiętać, że lasy, łąki czy jeziora to nie tylko miejsca, w których można się zrelaksować, ale przede wszystkim dom dla niezliczonych gatunków roślin i zwierząt. Ochrona środowiska jest więc niezbędna, by nie zaburzyć delikatnej równowagi ekosystemu. Autorzy projektu EnergoTULI jeszcze nieraz o tym przypomną.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.