Quiet luxury. Nowy trend w designie
Mniej znaczy więcej. Trend quiet luxury, o którym głośno było już w świecie mody, wchodzi do wnętrz. Nie z impetem, ale w sposób przemyślany i dopracowany. Zyskuje on na popularności właśnie dzięki swojemu eleganckiemu i ponadczasowemu charakterowi. Nie ma więc tutaj dróg na skróty i miejsca na kompromisy.
Czym jest quiet luxury?
Quiet luxury to koncepcja, która skupia się na elegancji, jakości i prostocie. W odróżnieniu od krzykliwych i przepełnionych detalami stylów stawiamy w nim na dyskretny urok i dbałość o najdrobniejsze szczegóły. To luksus, który nie rzuca się w oczy, ale jest odczuwalny w każdym elemencie wnętrza czy budynku.
Elementy quiet luxury
Aby zrozumieć ten trend, trzeba zapoznać się z kilkoma zasadami, jakimi należy się kierować w urządzaniu wnętrz.
„Luksusem nie trzeba epatować. Jego dzisiejsza definicja równa się przede wszystkim jakości, która stawiana jest ponad ilość. Pojawia się u mnie coraz więcej osób, które proszą mnie o tego typu projekty. Skupiam się w nich na moich ulubionych, naturalnych materiałach takich, jak marmur czy drewno, ale też na odpowiednim oświetleniu i dodatkach” – mówi projektantka Barbara Steciak z pracowni VIVA Design.
Jakie więc elementy i zasady wprowadzić, kiedy chcemy, aby nasze wnętrze wpisywało się w ten ponadczasowy trend?
- Minimalizm i prostota: W quiet luxury króluje zasada „mniej znaczy więcej”. Projekty są proste, ale przemyślane, a każdy element ma swoje miejsce i cel.
- Wysoka jakość materiałów: Tu nie ma miejsca na kompromisy. Naturalne materiały, takie jak drewno, kamień czy wełna, są podstawą, a ich jakość jest na najwyższym poziomie.
- Subtelne detale: Detale są dyskretne, ale perfekcyjnie wykonane. To one nadają wnętrzom charakteru i klasy, jednocześnie nie przytłaczając całości.
- Neutralna paleta kolorów: Kolory są stonowane, dominują odcienie bieli, szarości, beżu i brązu. Taka paleta tworzy spójną i spokojną atmosferę.
Skąd popularność trendu quiet luxury? W dzisiejszych czasach niewątpliwie czujemy przesyt. Na rynku mamy tysiące produktów i ciągle zmieniające się mody. Ciężko za tym nadążyć. Potrzebujemy przestrzeni, które będą naszą oazą i miejscem na spokojny odpoczynek. Nie bez znaczenia jest również to, że trend ten jest promowany zarówno w designie, jak i w modzie, przez znane, zamożne osoby.
Quiet luxury w praktyce
W architekturze quiet luxury oznacza proste, ale eleganckie formy, które harmonizują z otoczeniem. Wnętrza w tym stylu są przestronne i jasne, z dużą ilością naturalnego światła. Meble i dodatki wybierane z najwyższą starannością, wykonane z ponadczasowych materiałów, odpornych na upływ czasu i trendów. Wszystko razem tworzy funkcjonalną i estetyczną przestrzeń, która sprzyja relaksowi. Brak zbędnych ozdób, tzw. zbieraczy kurzu, ułatwia także utrzymanie czystości. Na jakie dodatki warto postawić?
„Połączenie nowoczesnych form z antykami i zabytkowymi elementami tworzy niewymuszony luksusowy klimat. Nic tak nie „robi” wnętrza jak sztuka. Wystarczy jeden obraz lub rzeźba, aby nadać przestrzeni unikalny charakter. Jeśli postawimy na znane nazwisko, takie dzieło może stać się również naszą inwestycją” – dodaje Barbara Steciak.
W dzisiejszym świecie, pełnym pośpiechu i nadmiaru, quiet luxury oferuje wytchnienie i spokój. To trend, który nie podąża za chwilowymi modami, ale stawia na trwałość i ponadczasową elegancję. Dla wielu osób to właśnie synonim prawdziwego luksusu.

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Firma eventowa jako partner w organizacji eventów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.