Quiet luxury. Nowy trend w designie
Mniej znaczy więcej. Trend quiet luxury, o którym głośno było już w świecie mody, wchodzi do wnętrz. Nie z impetem, ale w sposób przemyślany i dopracowany. Zyskuje on na popularności właśnie dzięki swojemu eleganckiemu i ponadczasowemu charakterowi. Nie ma więc tutaj dróg na skróty i miejsca na kompromisy.
Czym jest quiet luxury?
Quiet luxury to koncepcja, która skupia się na elegancji, jakości i prostocie. W odróżnieniu od krzykliwych i przepełnionych detalami stylów stawiamy w nim na dyskretny urok i dbałość o najdrobniejsze szczegóły. To luksus, który nie rzuca się w oczy, ale jest odczuwalny w każdym elemencie wnętrza czy budynku.
Elementy quiet luxury
Aby zrozumieć ten trend, trzeba zapoznać się z kilkoma zasadami, jakimi należy się kierować w urządzaniu wnętrz.
„Luksusem nie trzeba epatować. Jego dzisiejsza definicja równa się przede wszystkim jakości, która stawiana jest ponad ilość. Pojawia się u mnie coraz więcej osób, które proszą mnie o tego typu projekty. Skupiam się w nich na moich ulubionych, naturalnych materiałach takich, jak marmur czy drewno, ale też na odpowiednim oświetleniu i dodatkach” – mówi projektantka Barbara Steciak z pracowni VIVA Design.
Jakie więc elementy i zasady wprowadzić, kiedy chcemy, aby nasze wnętrze wpisywało się w ten ponadczasowy trend?
- Minimalizm i prostota: W quiet luxury króluje zasada „mniej znaczy więcej”. Projekty są proste, ale przemyślane, a każdy element ma swoje miejsce i cel.
- Wysoka jakość materiałów: Tu nie ma miejsca na kompromisy. Naturalne materiały, takie jak drewno, kamień czy wełna, są podstawą, a ich jakość jest na najwyższym poziomie.
- Subtelne detale: Detale są dyskretne, ale perfekcyjnie wykonane. To one nadają wnętrzom charakteru i klasy, jednocześnie nie przytłaczając całości.
- Neutralna paleta kolorów: Kolory są stonowane, dominują odcienie bieli, szarości, beżu i brązu. Taka paleta tworzy spójną i spokojną atmosferę.
Skąd popularność trendu quiet luxury? W dzisiejszych czasach niewątpliwie czujemy przesyt. Na rynku mamy tysiące produktów i ciągle zmieniające się mody. Ciężko za tym nadążyć. Potrzebujemy przestrzeni, które będą naszą oazą i miejscem na spokojny odpoczynek. Nie bez znaczenia jest również to, że trend ten jest promowany zarówno w designie, jak i w modzie, przez znane, zamożne osoby.
Quiet luxury w praktyce
W architekturze quiet luxury oznacza proste, ale eleganckie formy, które harmonizują z otoczeniem. Wnętrza w tym stylu są przestronne i jasne, z dużą ilością naturalnego światła. Meble i dodatki wybierane z najwyższą starannością, wykonane z ponadczasowych materiałów, odpornych na upływ czasu i trendów. Wszystko razem tworzy funkcjonalną i estetyczną przestrzeń, która sprzyja relaksowi. Brak zbędnych ozdób, tzw. zbieraczy kurzu, ułatwia także utrzymanie czystości. Na jakie dodatki warto postawić?
„Połączenie nowoczesnych form z antykami i zabytkowymi elementami tworzy niewymuszony luksusowy klimat. Nic tak nie „robi” wnętrza jak sztuka. Wystarczy jeden obraz lub rzeźba, aby nadać przestrzeni unikalny charakter. Jeśli postawimy na znane nazwisko, takie dzieło może stać się również naszą inwestycją” – dodaje Barbara Steciak.
W dzisiejszym świecie, pełnym pośpiechu i nadmiaru, quiet luxury oferuje wytchnienie i spokój. To trend, który nie podąża za chwilowymi modami, ale stawia na trwałość i ponadczasową elegancję. Dla wielu osób to właśnie synonim prawdziwego luksusu.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.