Quiet luxury. Nowy trend w designie
Mniej znaczy więcej. Trend quiet luxury, o którym głośno było już w świecie mody, wchodzi do wnętrz. Nie z impetem, ale w sposób przemyślany i dopracowany. Zyskuje on na popularności właśnie dzięki swojemu eleganckiemu i ponadczasowemu charakterowi. Nie ma więc tutaj dróg na skróty i miejsca na kompromisy.
Czym jest quiet luxury?
Quiet luxury to koncepcja, która skupia się na elegancji, jakości i prostocie. W odróżnieniu od krzykliwych i przepełnionych detalami stylów stawiamy w nim na dyskretny urok i dbałość o najdrobniejsze szczegóły. To luksus, który nie rzuca się w oczy, ale jest odczuwalny w każdym elemencie wnętrza czy budynku.
Elementy quiet luxury
Aby zrozumieć ten trend, trzeba zapoznać się z kilkoma zasadami, jakimi należy się kierować w urządzaniu wnętrz.
„Luksusem nie trzeba epatować. Jego dzisiejsza definicja równa się przede wszystkim jakości, która stawiana jest ponad ilość. Pojawia się u mnie coraz więcej osób, które proszą mnie o tego typu projekty. Skupiam się w nich na moich ulubionych, naturalnych materiałach takich, jak marmur czy drewno, ale też na odpowiednim oświetleniu i dodatkach” – mówi projektantka Barbara Steciak z pracowni VIVA Design.
Jakie więc elementy i zasady wprowadzić, kiedy chcemy, aby nasze wnętrze wpisywało się w ten ponadczasowy trend?
- Minimalizm i prostota: W quiet luxury króluje zasada „mniej znaczy więcej”. Projekty są proste, ale przemyślane, a każdy element ma swoje miejsce i cel.
- Wysoka jakość materiałów: Tu nie ma miejsca na kompromisy. Naturalne materiały, takie jak drewno, kamień czy wełna, są podstawą, a ich jakość jest na najwyższym poziomie.
- Subtelne detale: Detale są dyskretne, ale perfekcyjnie wykonane. To one nadają wnętrzom charakteru i klasy, jednocześnie nie przytłaczając całości.
- Neutralna paleta kolorów: Kolory są stonowane, dominują odcienie bieli, szarości, beżu i brązu. Taka paleta tworzy spójną i spokojną atmosferę.
Skąd popularność trendu quiet luxury? W dzisiejszych czasach niewątpliwie czujemy przesyt. Na rynku mamy tysiące produktów i ciągle zmieniające się mody. Ciężko za tym nadążyć. Potrzebujemy przestrzeni, które będą naszą oazą i miejscem na spokojny odpoczynek. Nie bez znaczenia jest również to, że trend ten jest promowany zarówno w designie, jak i w modzie, przez znane, zamożne osoby.
Quiet luxury w praktyce
W architekturze quiet luxury oznacza proste, ale eleganckie formy, które harmonizują z otoczeniem. Wnętrza w tym stylu są przestronne i jasne, z dużą ilością naturalnego światła. Meble i dodatki wybierane z najwyższą starannością, wykonane z ponadczasowych materiałów, odpornych na upływ czasu i trendów. Wszystko razem tworzy funkcjonalną i estetyczną przestrzeń, która sprzyja relaksowi. Brak zbędnych ozdób, tzw. zbieraczy kurzu, ułatwia także utrzymanie czystości. Na jakie dodatki warto postawić?
„Połączenie nowoczesnych form z antykami i zabytkowymi elementami tworzy niewymuszony luksusowy klimat. Nic tak nie „robi” wnętrza jak sztuka. Wystarczy jeden obraz lub rzeźba, aby nadać przestrzeni unikalny charakter. Jeśli postawimy na znane nazwisko, takie dzieło może stać się również naszą inwestycją” – dodaje Barbara Steciak.
W dzisiejszym świecie, pełnym pośpiechu i nadmiaru, quiet luxury oferuje wytchnienie i spokój. To trend, który nie podąża za chwilowymi modami, ale stawia na trwałość i ponadczasową elegancję. Dla wielu osób to właśnie synonim prawdziwego luksusu.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.