Komunikaty PR

Recykling dotyczy każdego. Sprawdź, jak dawać drugie życie odpadom i na co dzie

2024-09-12  |  12:00
Biuro prasowe

Znaczenie recyklingu w ochronie środowiska

Recykling to proces, który pozwala na odzyskiwanie surowców wykorzystanych do produkcji różnego rodzaju produktów i opakowań. Tymczasem, na początku lipca bieżącego roku, Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował informację sygnalną dotyczącą ochrony środowiska w Polsce. Eksperci zauważają w niej, że poziom recyklingu odpadów komunalnych uległ drastycznemu pogorszeniu – spadł z 26,7 proc. w 2022 roku do 15,8 proc. w 2023 roku. 

Jak wyjaśnia GUS, nie jest to jednak faktyczny spadek, lecz wynik zmiany metodyki opracowywania danych. Według statystyk, w 2023 roku, prawie 6,4 mln ton (47,5 proc.) odpadów komunalnych zostało skierowane do procesów odzysku, a niemal 4,2 mln ton (30,9 proc) do unieszkodliwienia. W pierwszej grupie procesów na recykling przypadło 15,8 proc. (ponad 2,1 mln ton), na kompostowanie lub fermentację 11,8 proc. (niemal 1,6 mln ton), a 20 proc (2,7 mln ton) na przekształcenie termiczne z odzyskiem energii. W 2022 roku szacowano, że do odzysku skierowano prawie 8,2 mln ton odpadów 
(61,1 proc), zaś do procesów unieszkodliwienia 5,2 mln ton (38,1 proc).

Recykling w praktyce

Segregacja śmieci w gospodarstwach domowych to fundament skutecznego recyklingu. Kluczowe jest rozróżnianie podstawowych grup surowców, takich jak: papier, szkło, plastik i metal oraz bioodpady. Każda z tych kategorii wymaga osobnych pojemników, co pozwala na ich efektywne przetwarzanie. 

– Istotne jest nie tylko umieszczanie odpadów w odpowiednich pojemnikach, ale także przestrzeganie kilku zasad. Na przykład, plastikowe butelki po napojach powinny być opróżnione i zgniecione przed wyrzuceniem, a papier nie może być zabrudzony, gdyż to uniemożliwia jego ponowne przetworzenie. Bioodpady, takie jak resztki jedzenia nie mogą zawierać mięsa, kości i ości – tłumaczy Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Cykl życia produktu – wybór ma znaczenie

Myśląc kategorią dbałości o planetę w kontekście wyrzucania odpadów, dobrze sobie zadać pytanie o pochodzenie produktu, który i tak trafia później do kosza. Dlatego pomysłem może być dokonanie odpowiedniego wyboru już podczas zakupu konkretnego przedmiotu. Takie działanie nie tylko pomaga ograniczyć ilość odpadów trafiających na składowiska, ale także wspiera globalne wysiłki na rzecz ochrony naszej planety. Kluczowe jest zwracanie uwagi na produkty oznaczone jako ekologiczne oraz te, których opakowania minimalizują użycie tworzyw sztucznych.

Segregacja – rób to sam!

Małe zmiany, takie jak segregacja odpadów w domu, unikanie jednorazowych produktów czy kupowanie towarów z recyklingu, mogą przynieść wymierne korzyści dla środowiska. Warto pamiętać, że każda inicjatywa ma znaczenie, a nasze codzienne decyzje wpływają na przyszłość planety.

– Wprowadzając do codziennych nawyków proste, ale skuteczne rozwiązania, takie jak korzystanie z toreb wielokrotnego użytku, unikanie jednorazowych opakowań czy kompostowanie bioodpadów, możemy znacząco zmniejszyć nasz ślad środowiskowy. Te z pozoru drobne czynności nie tylko przyczyniają się do realnej poprawy stanu przyrody, ale także stanowią inspirację dla innych, pokazując, że odpowiedzialne podejście do odpadów to wspólna korzyść – podsumowuje Lisa Scoccimarro.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień? Biuro prasowe
2024-12-31 | 14:15

SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?

Większość z nas ma już określone plany na sylwestra, ale niektórzy, zastanawiają się dopiero w ostatniej chwili, jak spędzić ostatnią noc w roku. Wyjazd last minute w tym
Styl życia BRAK ZDJĘCIA
2024-12-30 | 09:00

MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia

Stres dotyka niemal każdego z nas. Aż 95% osób aktywnych zawodowo odczuwa napięcie w pracy. Taki sam odsetek Polaków twierdzi, że stresujące jest ich życie prywatne. Niemalże identyczna jest też częstotliwość stresu
Styl życia Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
2024-12-27 | 10:20

Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025

Każdego roku mierzymy się z coraz większymi zagrożeniami związanymi z degradacją środowiska. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby oraz nadmierne zużycie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Problemy społeczne

Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie

Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.