Rok Bawołu w Instytucie Konfucjusza w Krakowie
Instytut Konfucjusza w Krakowie
Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/
Instytut Konfucjusza w Krakowie serdecznie zaprasza na obchody Chińskiego Nowego Roku Bawołu. Z okazji Święta Wiosny Instytut Konfucjusza przygotował wiele ciekawych atrakcji: wykłady, warsztaty, quiz, turniej oraz wspaniały koncert „Rok Bawołu w Instytucie Konfucjusza w Krakowie – muzyczne świętowanie”.
Program obchodów Chińskiego Nowego Roku 10-13 lutego 2021:
Środa 10 lutego
Godz. 18:00 - Tradycyjne pierogi chińskie w stylu Hebei – lekcja pokazowa
Z okazji nadejścia Chińskiego Nowego Roku Bawołu, Instytut Konfucjusza w Krakowie wybierze się w małą, kulinarną podróż do znajdującej się w Krakowie chińskiej pierogarni “Fen’s Original”. Pokaz poprowadzą lektor IK – Liu Chao oraz właściciel restauracji – Pan Zhang.
Wydarzenie odbędzie się na YouTube.
Godz. 19:00 - Quiz wiedzy o Chińskim Nowym Roku.
Wydarzenie odbędzie się na Facebook.
Czwartek 11 lutego
Godz. 18:00 - Warsztaty xiàng qí
Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną podstawowe zasady gry oraz różnice pomiędzy „europejskimi” szachami, a tymi pochodzącymi z Państwa Środka. Jeżeli chcielibyście się dowiedzieć, dlaczego słoń nie może przejść przez rzekę, a król nigdy nie opuszcza swojego pałacu, to koniecznie musicie obejrzeć nasz pokaz!
Organizator: World’s Boards.
Wydarzenie odbędzie się na YouTube.
Piątek 12 lutego
Godz. 18:00 - Jak składać życzenia po chińsku? - lekcja chińskiego
Jeśli chcecie nauczyć się mówić coś więcej niż proste 新年快乐 to koniecznie zarezerwujcie sobie czas na otwartą lekcję składania życzeń po chińsku z Liu Chao.
Wykład odbędzie się na platformie MS Teams.
Sobota 13 lutego
Godz.: 11:00 - Turniej xiàng qí
Organizator: World’s Boards.
Godz.: 17:20 - Mini wykład „Rok Bawołu – astrologiczne (i nie tylko) zagrożenia”
Chiński horoskop przypisuje każdemu z kolejnych 12 lat astrologiczne zwierzę. Co nas czeka w roku Bawołu - lub bardziej swojsko - Krowy? Dr Bogdan Zemanek opowie, dlaczego rok ten może okazać się rokiem zwrotnym dla wszystkich Krów – i jak się można przed tym ochronić.
Wykład odbędzie się na platformie MS Teams.
Godz. 18:00 - Koncert „Rok Bawołu w Instytucie Konfucjusza w Krakowie – muzyczne świętowanie”
Multiinstrumentalistka Anna Krysztofiak wykona sześć utworów muzycznych na tradycyjnych instrumentach chińskich. Koncert będzie transmitowany poprzez kanał YouTube Instytutu Konfucjusza w Krakowie.
Program koncertu:
- „Taniec złotego węża” (金蛇狂舞)
- „Echa bębnów w czasie świątynnego święta” („Echa odpustowych bębnów”) (香山射鼓)
- „Generał wydaje swoje rozkazy” (将军令)
- "Wyścig konny" (赛马)
- "Piętnastego dnia Nowego Roku" (元宵十五)
- „Kwietny bęben z Feng yang” (风阳花鼓支)
Wydarzenie odbędzie się na YouTube.
Wszystkie wydarzenia będą miały formę online.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Firma eventowa jako partner w organizacji eventów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.