Komunikaty PR

Rozpoczął się sezon na grzybobranie. W tym roku późno, lecz od razu tragicznie.

2023-11-03  |  01:00
Biuro prasowe

Rozpoczął się sezon na grzybobranie. W tym roku późno, lecz od razu tragicznie.

"Emocje jak na grzybach" - zwykliśmy mówić, gdy mamy na myśli coś nudnego. Tymczasem bywa, że grzybobranie dostarcza emocji i to niekoniecznie tych, których byśmy sobie życzyli. W niektórych częściach Polski sezon na grzyby spędza sen z powiek służb ratunkowych.

“Nie żyje 87-letnia mieszkanka województwa łódzkiego, której poszukiwali policjanci, strażacy i jej bliscy. Zaginęła w piątek podczas grzybobrania, ciało kobiety znalazł inny grzybiarz.” - ta informacja obiegła Polskę kilka dni temu.

“39-letnia mieszkanka Wielkopolski wybrała się na grzybobranie. W lesie doznała urazu nogi i - jak informuje policja - nie potrafiła znaleźć drogi powrotnej. Kobieta spędziła noc w lesie. Służby zostały powiadomione dopiero rankiem, gdy kobiecie udało się odzyskać zasięg w telefonie.” - to informacja z sierpnia.

Rok temu Polskę obiegła informacja o śmierci starszego mężczyzny z Kluczborka, który spędził w lesie pięć dni bez jedzenia i picia, został odnaleziony, jednak zmarł w szpitalu.

W każdym sezonie wypraw do lasu problem powraca. Zbieranie grzybów to tradycyjna i popularna aktywność w wielu krajach, w tym w Polsce. Chociaż może być to relaksujące i satysfakcjonujące hobby, wiąże się z nim kilka potencjalnych ryzyk, które dla seniorów okazują się często niebezpieczne. Czy można uniknąć takich tragedii? Czy powinniśmy ograniczać te aktywności oraz odradzać je osobom starszym?

Rocznie w samych tylko lubuskich lasach gubi się co najmniej 50 grzybiarzy. Drugie tyle na Pomorzu. - I tak jest od lat - ubolewają policjanci. W sezonie nie ma dnia bez zgłoszeń zaginięć w lasach, dotyczy to właściwie całej Polski.

Wiele osób wychodzi do lasu bez odpowiedniego przygotowania. Nie wszyscy znają lasy, do których wchodzą. Często wybierają się tam w pojedynkę przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Policja, jak co roku robi, co może, czyli apeluje o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię. Akcje poszukiwań zagubionych grzybiarzy są bardzo kosztowne (bywa że w poszukiwania zaangażowane są śmigłowce), a mimo to nie zawsze kończą się szczęśliwie. Policja nagrała nawet ostrzegawczy filmik. 

Policja przypomina podstawowe zasady bezpieczeństwa i zagrożenia, które mogą wystąpić w lesie. Głównym niebezpieczeństwem jest zagubienie się w lesie, dlatego zanim wybierzemy się na grzyby, warto wcześniej zapoznać się z mapą. .Dobrze jest też zwracać uwagę ba elementy charakterystyczne w danym miejscu, to może ułatwić odnalezienie drogi powrotnej. Najlepiej jest poruszać się grupą, czyli unikać samotnych wypraw do lasu – szczególnie, gdy nie znamy terenu zbyt dobrze.

Jeśli jednak zdecydujemy się już na samotną wyprawę, należy poinformować kogoś, w jaki rejon lasu się udajemy oraz określić przybliżony czas powrotu. Jeżeli w grzybobraniu biorą udział dzieci lub osoby starsze, zwracajmy na nich szczególną uwagę i pilnujmy, aby sami nie oddalali się i pozostali w zasięgu naszego wzroku. 

Dodatkowym utrudnieniem jest szybko zapadający zmrok, co jesienią stanowi poważną przeszkodę w prowadzeniu poszukiwań, dlatego do lasu starajmy się zakładać ubrania, w których dłużej możemy pozostać widoczni, jeśli to możliwe dołączmy do naszego ubioru elementy odblaskowe.

Osoby starsze są szczególnie narażone

By zagwarantować sobie bezpieczeństwo w lesie powinniśmy zaprzyjaźnić się z nowymi technologiami, bo to one pozwolą wezwać pomoc.

Jeżeli mamy telefon, należy przede wszystkim pamiętać, by był on w pełni naładowany, w miarę możliwości wziąć power bank.

Niestety, seniorzy, a to przecież właśnie oni gubią się w lesie najczęściej, często nie potrafią wykorzystać zaawansowanych funkcji telefonów, takich jak GPS czy mapy. Problem jest tym większy, gdy telefon traci zasięg lub grzybiarz ulegnie urazowi czy zasłabnięciu.

Osoby starsze miewają nie tylko problemy z orientacją w terenie, ale są też słabsze fizycznie i często przeceniają swoje zdrowie oraz siły. Długie spacery po lesie, zwłaszcza w trudnym terenie, mogą być męczące nawet dla osób młodych i zdrowych. Osoby z problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby serca, powinny być szczególnie ostrożne. 

Dodatkowo dochodzi ryzyko urazu. Złamania i kontuzje zdarzają się w lesie często. Teren leśny jest nierówny i pełen przeszkód, takich jak korzenie czy kamienie. Podczas zbierania grzybów łatwo o potknięcie czy upadek, co może prowadzić do złamań, skręceń czy innych kontuzji.

Jak najlepiej się zabezpieczyć? Istnieją technologie, które zabezpieczą nas lepiej niż telefon.

Jedną z nowości z niezbędnika seniora jest opaska SOS. Jest to urządzenie noszone na nadgarstku, jak zegarek. Sprawdzi się nie tylko w razie zgubienia się w lesie, ale nawet w sytuacji, gdy grzybiarz ma problemy zdrowotne, przewróci się, lub znajdzie w innej sytuacji wymagającej natychmiastowej interwencji. Opaska SOS nie tylko umożliwia wykonywanie połączeń telefonicznych. Jest ponadto wyposażona w lokalizator i czujnik upadku, jednak przede wszystkim umożliwia stały kontakt z ratownikiem lub bliskim oraz monitorowanie zdalne parametrów zdrowia. W przypadku sytuacji awaryjnej opaska może szybko zlokalizować osobę potrzebującą pomocy, nawet, gdy ta jest nieprzytomna. Ratownik może wówczas zorganizować natychmiastową interwencję.

 

“Seniorzy często zapominają telefonów, lub nie chcą ich nosić przy sobie, nie ładują baterii, ale przede wszystkim nie zawsze potrafią wykorzystać jego funkcje. Np. rzadko korzystają z funkcji pinezki.” - mówi Paweł Biadała z firmy Locon, pomysłodawca usługi Locon SOS łączącej w sobie telefon, lokalizator i monitoring parametrów życiowych. - “Dlatego właśnie opracowaliśmy urządzenie łączące w sobie podstawowe funkcje telefonu, lokalizatora i opaski monitorującej zdrowie. Wszystko to w formie przystępnej i prostej w obsłudze dla osoby starszej. Opaska SOS ratuje życie i nie jest to kwestia jedynie wypraw do lasu, ale także sytuacji życia codziennego.” - dodaje.

Inne ryzyka grzybobrania

Zatrucie grzybami

Zatrucie grzybami to jedno z najpoważniejszych zagrożeń podczas zbierania grzybów. W Polsce co roku odnotowuje się wiele przypadków zatruć spowodowanych spożyciem trujących grzybów. Niestety, wiele trujących gatunków grzybów jest bardzo podobnych do tych jadalnych, co zwiększa ryzyko pomyłki. Zatrucie grzybami może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci. Warto zapoznać się z atlasem grzybów jadalnych dostępnym tutaj: https://www.ekologia.pl/wiedza/grzyby

Owady i kleszcze

Kleszcze są powszechne w polskich lasach. Mogą one przenosić choroby takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Statystyki wskazują, że co roku odnotowuje się tysiące przypadków zachorowań na te choroby. Ale są sposoby, aby skutecznie się zabezpieczyć.

Noszenie odpowiedniej odzieży

Zakładaj jasne ubrania, które ułatwiają zauważenie kleszcza. Noszenie długich spodni i koszul z długimi rękawami. Spodnie można wsunąć w skarpetki, co dodatkowo zabezpieczy przed dostaniem się kleszcza na skórę. Wybieraj ubrania z gęstego materiału, który utrudni kleszczom dostęp do skóry. 

Stosowanie środków odstraszających

Używaj repelentów na bazie DEET, pikarydyny lub oleju z cytryny eukaliptusowej. Pamiętaj, aby stosować je zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Unikanie typowych miejsc występowania kleszczy.

Unikać należy chodzenia po wysokiej trawie, krzakach i ściółce leśnej. Kleszcze często czekają w takich miejscach na swojego żywiciela. Jeśli to możliwe, chodź po środku ścieżki, aby unikać kontaktu z roślinnością. W ostatnich latach mówi się dużo o latających kleszczach sarnich, zwanych też strzyżakami, szczególnie odpornych na działanie odstraszaczy i występujących nawet na otwartych przestrzeniach, np. leśnych drogach. Najlepszym sposobem na ochronę przed nimi jest noszenie odzieży wykonanej ze śliskich tkanin, uniemożliwiających wczepienie się.

Zagrożenie ze strony dzikich zwierząt

W lesie można spotkać różne dzikie zwierzęta, takie jak żmije czy dziki. Żmija jest jedynym jadowitym wężem w Polsce i jej ukąszenie może być niebezpieczne. Dziki mogą być agresywne, zwłaszcza gdy czują się zagrożone lub bronią swoich młodych.

Więcej informacji na stronie bezpiecznarodzina.pl

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Opakowanie, które nie śmieci, czyli 20 żyć szklanej butelki Biuro prasowe
2024-05-14 | 10:00

Opakowanie, które nie śmieci, czyli 20 żyć szklanej butelki

Wciąż uczymy się dokonywać ekologicznych wyborów. Z jednej strony kluczowa staje się dla nas troska o klimat, z drugiej ważą względy ekonomiczne. Segregowanie odpadów,
Styl życia Sport, owoce i warzywa – co Polacy myślą o zdrowym trybie życia?
2024-05-14 | 09:20

Sport, owoce i warzywa – co Polacy myślą o zdrowym trybie życia?

30. kwietnia br. w Paryżu odbyło się spotkanie, będące jednocześnie inauguracją kampanii GOOD MOVE, którego jednym z organizatorów było Stowarzyszenie Polskich
Styl życia Rusza Wisła Stories – cykl spotkań nad królową polskich rzek
2024-05-10 | 10:50

Rusza Wisła Stories – cykl spotkań nad królową polskich rzek

Spotkanie edukacyjne nad rzeką połączone z akcjami sprzątania okolic Wisły to efekt współpracy Fundacji Czysta Rzeka z OTCF S.A, właścicielem marki 4F. Do cyklu Wisła Stories

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Ochrona środowiska

Mniej niż 2 proc. polskich rzek ma czystą wodę zdatną do picia. Podczas akcji sprzątania wolontariusze zbierają setki ton śmieci

Z badań Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że w latach 2014–2020 zły stan wód odnotowano w 99,5 proc. polskich rzek. Problemem jest także zaśmiecanie rzek i ich okolic. W trakcie corocznych akcji sprzątania wolontariusze zbierają setki ton śmieci. Rozwijanie powszechnej świadomości i odpowiedzialności za lokalne środowisko to jeden z głównych celów akcji Operacja Czysta Rzeka. Trwa właśnie szósta edycja akcji, w którą angażują się także prywatne firmy.

Teatr

Artur Barciś: Odkąd mieszkam na wsi, znam dużo więcej sąsiadów, niż kiedy mieszkałem w bloku. W miastach poznawanie ludzi nie bardzo nas interesuje

W spektaklu „Barabuum!” wyreżyserowanym przez Artura Barcisia pewna para postanawia zainteresować się życiem swoich sąsiadów i bliżej ich poznać. Ta znajomość z czasem przeradza się jednak w zupełnie nieoczywistą relację. Aktor podkreśla, że choć jest to historia z przymrużeniem oka, to jednak powinna zachęcić do przemyśleń. Jego zdaniem warto pokonać nieśmiałość i otworzyć się na nowe znajomości. Jak przyznaje, on sam prywatnie utrzymuje dobre kontakty ze swoimi sąsiadami i każda z tych osób wnosi do jego życia coś wartościowego.