Rozpoczyna się Lato Konesera. Mnóstwo ekscytujących wydarzeń na Pradze
Centrum Praskie Koneser z przytupem rozpoczyna wakacje. Jak co roku, w ramach startującego właśnie Lata Konesera, zaplanowano wiele fantastycznych wydarzeń – dla dorosłych, dzieci i całych rodzin. Wstęp na większość z nich jest bezpłatny.
Początek lata rozpieszcza prawdziwie wakacyjnymi temperaturami. A wydarzenia, które odbędą się w warszawskim Koneserze, w połączeniu z niepowtarzalnym klimatem zrewitalizowanej fabryki, jeszcze bardziej podgrzewają atmosferę. Już 26 czerwca (sobota) otwarta zostanie niepowtarzalna wystawa Beksiński w Warszawie (bilety dostępne są na ebilet.pl). To największa dotychczas ekspozycja dzieł tego wielkiego mistrza. Podczas zwiedzania będzie można zobaczyć prawie 70 oryginalnych prac jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów ostatniego stulecia. Wśród nich również te nigdy wcześniej nieprezentowane szerokiej publiczności, pochodzące z kolekcji prywatnych. Wydarzeniu towarzyszyć będą również bezpłatne pokazy filmowe: „Z wnętrza” (18 lipca, godz. 19.00), „Przyjaciele i znajomi” (8 sierpnia, godz. 19.00) i „Pars pro toto” (22 sierpnia, godz. 19.00). Dodatkowo, w ramach wystawy na placu Konesera przez cały sierpień będzie można także zobaczyć reprodukcje dzieł Zdzisława Beksińskiego (wstęp wolny).
Atrakcji dla miłośników sztuki podczas Lata Konesera zaplanowano jednak znacznie więcej. 2 lipca (piątek) zainaugurowany zostanie cykl bezpłatnych, plenerowych spektakli Och-Teatru i Teatru Polonia, które prowadzone są przez Fundację Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury. Na początek – „Jaś i Małgosia” (godz. 17.00). W kolejnych dniach i tygodniach na scenie Centrum Praskiego Koneser wystawionych zostanie jeszcze sześć sztuk:
- „Starość jest piękna” (6 lipca, wtorek, godz. 18.00);
- „Lament” (9 lipca, piątek, godz. 18.00);
- „Związek otwarty” (13 lipca, wtorek, godz. 18.00);
- „Flamenco namiętnie” (17 sierpnia, wtorek, godz. 18.00);
- „Czerwony Kapturek” (20 sierpnia, piątek, godz. 18.00);
- „2 000 000 kroków” (24 sierpnia, wtorek, godz. 18.00).
Do końca wakacji w Centrum Praskim Koneser odbywają się również organizowane przez Fundację Godnie Żyć i Dom ze Sztuką Koncerty Czwartkowe. Podczas nich wspaniali muzycy prezentują dzieła mistrzów muzyki klasycznej: Chopina, Mozarta, Bacha, Moniuszki czy Lutosławskiego. Projekt prowadzony jest we współpracy z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Muzyka 2021. Z kolei od 26 czerwca aż do końca lipca na placu Konesera dostępny będzie namiot Festiwalu Kultura Nieponura. To warszawski projekt społeczny promujący młodych artystów oraz popularyzujący korzystanie z legalnych źródeł kultury.
Poznaj Warszawę
Nie lada gratką dla wszystkich wielbicieli historii i dawnych obyczajów stolicy będzie Kino Letnie PoWarszawsku (wstęp wolny). W ramach projektu na placu Konesera zaplanowano cztery spotkania, podczas których Łukasz Ostoja-Kasprzycki i Wojciech Friedman przy okazji projekcji kultowych filmów czasów PRL-u opowiedzą o:
- miłości i randkach dawnej stolicy (23 lipca, godz. 18.00-21.00), film „Nie lubię poniedziałku”;
- sporcie w dawnej Warszawie (30 lipca, godz. 18.00-21.00), film „Paragon gola”;
- gastronomii i klubach dawnej Warszawy (6 sierpnia, godz. 18.00-21.00), film „Niewinni Czarodzieje”);
- przestępczej dawnej stolicy (13 sierpnia, godz. 18.00-21.00), film „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?”).
Oprócz tego, Centrum Praskie Koneser wraz z Dzielnicą Praga-Północ przygotowało cykl spacerów po Pradze – odkrywanie zabytków dzielnicy wg PRAGLI, czyli gry na praskich zasadach (każda sobota, od 10 do 31 lipca – w godz. 11-13.30 w j. polskim, a w godz. 15.00-17.30 w j. angielskim).
Moc atrakcji dla najmłodszych
Triki Tashka przygotowała dla najmniejszych koneserów sztuki „Małą Letnią Akademię Teatralną”. Dzięki niej dzieci podczas Lata Konesera będą mogły nie tylko zobaczyć wspaniałe spektakle, ale także wziąć udział w fascynujących warsztatach (wstęp wolny):
- „Teatr Okiem Guliwera” – spektakl Teatru Guliwer (27 czerwca, niedziela, godz. 15.00);
- „Ssaki, ptaki, teatralne draki – CIAŁO” – warsztat Teatru Guliwer (11 lipca, niedziela, godz. 13.00);
- „Baśnie Braci Grimm” – Teatr na Wagance (18 lipca, niedziela, godz. 12.00);
- „Mały Teatr Ilustracji” – Teatr Kamishibai (25 lipca, niedziela, godz. 12.00 i 1 sierpnia, godz. 12.00);
- „Alibajda” – Laboratorium opowieści „I co było dalej?” (8 sierpnia, niedziela, godz. 12.00);
- „Bajki na pomoc” – Laboratorium opowieści „I co było dalej?” (15 sierpnia, niedziela, godz. 12.00);
- „Ssaki, ptaki, teatralne draki – RYTM” – warsztat Teatru Guliwer (22 sierpnia, niedziela, godz. 13.00).
Cuda na talerzach i nie tylko
Na mapie wydarzeń Lata Konesera nie brakuje tych dla miłośników dobrego jedzenia. W soboty (3.07, 17.07, 31.07 i 21.08, w godz. 11.00-16.00) plac Konesera zamieni się w raj dla entuzjastów owoców. W ramach Owocowego Lata w Koneserze wprost od wytwórców będzie można spróbować i kupić nie tylko świeże produkty, ale także wszelkiej maści dżemy, konfitury, nalewki czy wina. Oczywiście stworzone z tego, co na polskich polach najlepsze – z jagód kamczackich, borówek, malin, agrestu, truskawek, porzeczek czy aronii. Nie zabraknie też dań przygotowanych przez restauracje, które można znaleźć w Centrum Praskim Koneser: Koneser Grill, Syreni Śpiew, ORZO Koneser, Bombaj Masala i Ferment Praski.
Całość Lata Konesera uzupełniają takie atrakcje jak poświęcona rękodziełu strefa kreatywna i festiwale Przerób-My, ZOO Market (pchli targ), „Klasyczny Koneser po raz trzeci. Wystawa klasycznej motoryzacji” (4 lipca, sobota), pokazy i warsztaty taneczne (swing) czy „Letnia Akademia Magii i Ściemy”, czyli cykl sobotnich warsztatów i pokazów cyrkowych oraz iluzji.
Więcej informacji o wszystkich wydarzeniach Lata Konesera można znaleźć na: koneser.eu
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.