Komunikaty PR

Ruch, oddech i energia. Sekrety wszechświata drzemią w Twoim wnętrzu

2021-05-27  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.74 MB )

Pośpiech, stres, uporczywe napięcia, negatywny wpływ środowiska. Jak sobie z tym poradzić? Z pomocą przychodzi medycyna chińska, w dużej mierze oparta na naturalnych technikach relaksacyjnych.

 „Qi” to energia życiowa obecna w każdym organizmie. „Gong” oznacza połączenie koncentracji z prawidłowym oddechem i różnymi pozycjami ciała. Zatem Qigong to świadome skupienie się na organizmie jako całości.

Qigong jest dla każdego bez względu na wiek, płeć czy poziom aktywności fizycznej. To rodzaj relaksu, który: redukuje stres, dotlenia organizm, wzmacnia układ krwionośny, reguluje pracę układu pokarmowego, poprawia jakość snu, a dodatkowo wzmacnia mięśnie i stawy.

 W dzisiejszym zwariowanym i zabieganym świecie bardzo ważne jest, by choć na chwilę skupić się na sobie i poświęć dosłownie chwilę na odblokowanie energii Qi w organizmie! Taoiści mówią, że umrzeć w wieku 120 lat, to umrzeć młodo. Gdy opanuje się sztukę Qigong, to nie tylko wydłuży się własne życie, ale też stanie się ono bardziej magiczne – mówi mgr Urszula Brejnak, właścicielka salonu odnowy biologicznej Wy-SPA w Białymstoku, która praktykuje i poleca Qigong.

Trzy regulacje: umysł, oddech i ciało

Największym sekretem efektywnej pracy z umysłem jest zrozumienie spokoju. Gdy umysł jest spokojny, można skupiać się na tym, jak zrelaksować ciało. Spokojny umysł pomoże kontrolować oddech i ułatwi odczuwanie i identyfikowanie Qi w ciele.

– Ucząc się, jak koordynować oddech z różnymi pozycjami i świadomym postrzeganiem/świadomą uwagą, można zwiększyć ilość energii Qi we własnym ciele, co z kolei spowolni procesy starzenia się, będzie miało korzystny wpływ na metabolizm, pomoże uleczyć łagodniejsze choroby, pokona ból, a nawet, choć to niektórym wyda się nieprawdopodobne umożliwi czytanie w czyjejś duszy – mówi Urszula Brejnak.

Ostatnią regulacją energii Qi jest ciało. W tym przypadku niezbędna jest nauka relaksowania mięśni, utrzymując przy tym odpowiednią postawę.

 Naturalne ćwiczenia

Qigong łączy odpowiednie pozycje ciała, ruch, z oddechem oraz koncentracją. W odróżnieniu od innych aktywności fizycznych, Qigong nie skupia się tylko na mięśniach i kościach, ale na całym ciele i umyśle. Ma nam dostarczyć Qi, poruszyć ją i wzmocnić. Stosowany jest zatem w celach profilaktycznych, ale także leczniczych. Jest także odmiana skoncentrowana właśnie na leczniczych właściwościach – Yija Qigong. Odmian Qigongu jest całe mnóstwo – od całościowych, przez te związane z religią lub sztukami walki, po zupełnie specjalistycznie.

Co jest ważne podczas Qigongu? 

Koncentracja i jasny umysł – ćwiczenia mają nas relaksować, być przeżyciem nie tylko fizycznym, ale też działać na poziomie mentalnym. Powinniśmy skupiać się na wykonywaniu ruchów i oddechu, być tu i teraz i nie dać się rozproszyć natrętnym myślom. Qigong ma dać Energię, ale też spokój i wyciszenie.

 Na prawidłowy przepływ energii podczas wykonywania ćwiczeń duży wpływ ma oddech. Także pogłębienie oddechu sprawi, że doznamy głębszej relaksacji. W Qigongu nie chodzi o to, żeby na siłę przyjąć idealną pozycję, kosztem bólu i komfortu. Wykonujemy ćwiczenia jak najdokładniej, na miarę własnych możliwości. Przede wszystkim wyczulamy się na to, co „mówi” nam ciało – ono wie, ile jest w stanie wykonać. Z czasem oczywiście możliwości będą się poszerzać, a ćwiczenia wykonywać będzie się łatwiej i z większym skupieniem na sobie – dodaje specjalistka z Wy-SPY.

Trzeba też pamiętać, że jedna sesja Qigongu nie spowoduje stałych zmian w organizmie. Jak wskazuje sama nazwa („gong”), to wysiłek, który wymaga czasu.

Dla kogo Qigong?

Dla każdego, bo każdy pracuje tyle, ile chce i na ile pozwala mu ciało. Nie liczy się wiek ani sprawność fizyczna – dla każdego znajdą się ćwiczenia, które może wykonywać. Nie ważna dolegliwość, diagnoza ani zdolności. Qigong może praktykować KAŻDY!

Aby uprawiać Qigong, nie potrzebujemy praktycznie żadnych akcesoriów ani umiejętności. Ćwiczenia przypominają jogę, mają też punkty wspólne z Tai Qi. Wszystkie te aktywności związane są z medytacją i opierają się na przepływie energii.

 Lecący Żuraw

To jeden ze styli, odmian Qigongu. W chińskiej symbolice, żuraw oznacza spokój, zdrowie i długowieczność. To uniwersalny styl, odpowiedni zarówno dla osób zmagających się z chorobą, jak i zdrowych, pragnących pracować z energią i zadbać o swoje ciało i ducha. Występują w nim zarówno pozycje siedzące, leżące, stojące, jak i ruchowe. Swoje korzenie ma w Pekinie.

Osiem kawałków brokatu

To kolejna odmiana zawierająca 8 prostych, łagodnie rozciągających ćwiczeń, których głównym celem jest poprawienie przepływu Qi, rozluźnienie ciała oraz wzmocnienie organów wewnętrznych. Ta odmiana Qigongu szczególna uwagę kładzie na masowanie mięśni, ścięgien i organów, aby rozładować powstałe napięcia.

Qigong to skuteczna forma ćwiczeń zarówno dla osób pragnących wzmocnić swoje zdrowie, jak też i dla tych, które chcą rozwijać swoje zdolności medytacyjne. To idealna forma wyciszenia i relaksacji, która wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną człowieka. Zatem: odetchnij pełną piersią, a znajdziesz w sobie sekrety wszechświata.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Nakręć mile, nie promile. Rusza dziewiąta edycja kampanii Trzymaj Pion Biuro prasowe
2025-07-21 | 09:00

Nakręć mile, nie promile. Rusza dziewiąta edycja kampanii Trzymaj Pion

Tegoroczne hasło kampanii prowadzonej przez Grupę Żywiec „Nakręć mile, nie promile” ma zachęcić użytkowników jednośladów do odpowiedzialności za
Styl życia Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym
2025-06-11 | 11:30

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

Już 1 października rusza w Polsce system kaucyjny. Aby odzyskać kaucję doliczoną do zakupu napoju w puszcze, konsumenci będą musieli spełnić kilka warunków. Inicjatywa
Styl życia „Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję
2025-04-22 | 13:00

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Z okazji Dnia Ziemi marka SodaStream przypomina, że zmiana może zacząć się od jednej decyzji – i jednej butelki wielorazowej. Nowa kampania „Zamień jednorazowe butelki na

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Marcelina Zawadzka: Kiedyś sama decydowałam o swoim życiu i nie byłam od nikogo zależna. Teraz już przy opiece nad synkiem jestem zdana na pomoc innych

Prezenterka przyznaje, że bycie mamą to ciągłe wykraczanie poza swoją strefę komfortu, bo od momentu narodzin dziecka jest się całkowicie odpowiedzialnym za tę małą istotę i trzeba ustawić wszystko pod jej potrzeby. Każdego dnia macierzyństwo uczy ją pokory i pokazuje, że nie na wszystko ma wpływ i nie wszystkiemu jest w stanie zapobiec. Często nie pozostaje nic innego, jak przyjąć trudne doświadczenia i wyciągnąć z nich odpowiednią lekcję. Marcelina Zawadzka zdradza, że jej dziewięciomiesięczny syn już stawia pierwsze kroki i jest niezwykle ciekawy świata. Czasami towarzyszy jej także w pracy.

Prawo

Liczba związków nieformalnych w Polsce przekracza pół miliona. W Sejmie trwają prace nad przepisami dla nich

Temat związków partnerskich ponownie znalazł się w centrum debaty publicznej i politycznej w Polsce. W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem ustawy o związkach partnerskich. Choć poparcie społeczne dla prawnego uznania relacji niemałżeńskich – zarówno jednopłciowych, jak i heteroseksualnych – pozostaje wysokie, wciąż kwestia ta czeka na rozstrzygnięcie.

Podróże

Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić

Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.