Rusza Operacja Czysta Rzeka 2021
Operacja Rzeka Sztab Główny
ul. Zamkowa 1
21-505 Janów Podlaski
iza|operacjarzeka.pl| |iza|operacjarzeka.pl
+40609900492
www.operacjarzeka.pl
Cenisz przyrodę i lubisz przebywać na świeżym powietrzu? Nie zgadzasz się na to, by śmieci były stałym elementem naszego otoczenia? Chcesz mieć wpływ na to, jak nasz świat będzie wyglądał w przyszłości? Weź udział w Operacji Czysta, która właśnie startuje. Zorganizuj sztab lokalny lub zgłoś się jako wolontariusz. Możesz też wesprzeć akcję i zasilić Bank Kontenerów.
Operacja Czysta Rzeka rusza po raz trzeci. To największa i jednocześnie pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek w Polsce. Operacja po raz pierwszy odbyła się w 2019 roku. Wówczas ponad 2000 wolontariuszy z całej Polski zebrało prawie 55 ton śmieci. W ubiegłym roku akcja odbyła się jedynie częściowo ze względu na ogłoszenie sytuacji epidemicznej w naszym kraju związanej z koronawirusem. Przekształciła się wówczas w akcję Operacja Rzeka dla Szpitali, w ramach której wsparcie otrzymały lokalne ośrodki medyczne. W tym roku akcja obędzie się w oparciu o podstawowe założenia, jednak przy uwzględnieniu wszelkich obostrzeń związanych z COVID-19. Szczegóły organizatorzy przekażą wkrótce.
Zarejestruj sztab
Rejestracja sztabów startuje 5 marca i już tradycyjnie odbędzie się drogą elektroniczną.
„W tym celu uruchamiany specjalny system na naszej stronie www.operacjarzeka.pl/przylacz-sie/, gdzie będzie można założyć swój sztab lub zgłosić się jako wolontariusz. Jeśli więc ktoś czuje się społecznie zaangażowany i chętnie bierze sprawy w swoje ręce, to rola szefa sztabu będzie dla niego idealna. Zachęcamy lokalnych liderów i organizacje pozarządowe do koordynacji lokalnych akcji. W praktyce wygląda to tak, że najpierw za pomocą formularza online rejestrowany jest sztab lokalny, a następnie dopisują się do niego wolontariusze, którzy chcą uporządkować wybraną okolicę. Wszyscy zgłoszeni uczestnicy otrzymają sprzęt niezbędny do sprzątania oraz worki do selektywnej zbiórki. Przekażemy im także materiały i narzędzia umożliwiające promocję Operacji Czysta Rzeka na swoim obszarze działania” – wyjaśnia Daniel Parol, pomysłodawca i organizator Operacji Czysta Rzeka.
Uczestnikiem akcji może być osoba, która ukończyła 18 lat, natomiast osoby poniżej 18. roku życia mogą wziąć udział wyłącznie pod opieką i odpowiedzialnością rodziców lub dorosłych opiekunów.
Wesprzyj akcję i zasil Bank Kontenerów
Głównym założeniem Operacji Czysta Rzeka jest to aby w rzekach i ich otoczeniu nie zalegały nasze śmieci, ważne jest jednak aby już na etapie tworzenia własnych sztabów ich koordynatorzy prowadzili rozmowy z lokalnymi samorządami i/lub operatorami w sprawie odebrania śmieci na swoim terenie. Jeśli jednak z jakichś powodów okaże się to niemożliwe, to zgromadzone środki w ramach Banku Kontenerów pokryją koszt zagospodarowania tych śmieci.
„W przeszłości zdarzyło się, że pojawiły się trudności z odbiorem zebranych odpadów w miejscach, gdzie były organizowane akcje sprzątania. Chcemy tego uniknąć i zostawić po sobie czystą przestrzeń. To takie nasze zabezpieczenie logistyczne sprawnego przebiegu akcji, powstałe na bazie doświadczenia” – tłumaczy Daniel Parol.
Bank Kontenerów można wesprzeć, kupując chustę (25 zł), koszulkę (50 zł) lub cały pakiet Operacji Rzeka (75 zł). Szczegóły pod linkiem: www.operacjarzeka.pl/bank-kontenerow/ .
Co, gdzie, kiedy?
Rejestracja sztabów rozpoczyna się 5 marca. Również wtedy zostanie przedstawiony harmonogram tegorocznej edycji. Akcja ma charakter ogólnopolski.
„Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej www.operacjarzeka.pl i profilu na FB: www.facebook.com/Operacjarzeka. Będą się pojawiać tam cotygodniowe komunikaty dotyczące przebiegu akcji” – mówi organizator.
Operacja Czysta Rzeka
To pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia. Początkowo miała dotyczyć jedynie rzeki Bug, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w całej Polsce. Dzięki temu w pierwszej edycji ponad 2000 wolontariuszy zorganizowanych w ponad 80 sztabów uprzątnęło polskie rzeki z ponad 54 ton śmieci. Druga edycji odbyła się jedynie częściowo ze względu na ogłoszenie sytuacji epidemicznej w naszym kraju związanej z koronawirusem. Przekształciła się wówczas w akcję Operacja Rzeka dla Szpitali.
Co roku akcję wspierają samorządy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, największe wypożyczalnie sprzętu pływającego oraz lokalni liderzy, media i przedstawiciele życia publicznego tacy jak: Jacek Kleyff, Andrzej Stasiuk, Adam Nowak i Raz Dwa Trzy, Stanisław Soyka, Urszula Dudziak, Kayah, Marek Kamiński, Anna Maruszeczko, o. Tomasz Dostatni, prof. Stanisław Baj, dr Andrzej Kruszewicz, o. Leon Knabit, Justyna Steczkowska, Beata Sadowska czy śp. Aleksander Doba.
Pomysłodawcą i organizatorem Operacji Czysta Rzeka jest Wydawnictwo 5 Strona - wydawca magazynu Kraina Bugu. Partnerem strategicznym jest Grupa Arche.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.