Komunikaty PR

Rusza program dla szkół „Rok na rzeką”

2023-03-13  |  23:13
Biuro prasowe
Kontakt
Iza Sałamacha
Operacja Rzeka Sztab Główny

ul. Zamkowa 1
21-505 Janów Podlaski
iza|operacjarzeka.pl| |iza|operacjarzeka.pl
+40609900492
www.operacjarzeka.pl

Lekcje nad rzeką, sprzątanie połączone z grą terenową, a także monitoring hydrologiczny i biologiczny to elementy nowego programu dla szkół, który rusza w Międzynarodowym Dniu Działań na rzecz Rzek w ramach V edycji Operacji Czysta Rzeka. Inicjatywa jest realizowana wspólnie z Fundacją Inter Cars. Autorska propozycja zajęć pozalekcyjnych poprzez aktywną obserwację otoczenia rzeki ma na celu nauczyć uczestników odpowiedzialności za siebie i przyrodę. Program skierowany jest do kół przyrodniczych i wolontariatu. W tym roku ma charakter pilotażowy.

„Operacja Czysta Rzeka” to największa akcja społecznego sprzątania rzek i terenów zielonych w Polsce, w ramach której ponad 15 tys. ochotników uprzątnęło ponad 500 ton śmieci z łona natury. Obecnie trwa V edycja, do której wciąż można dołączyć, zakładając własny sztab, dopisując się do już zgłoszonej akcji na mapie interaktywnej lub stworzyć akcję szkolną na stronie www.operacjarzeka.pl.

Nowością tej edycji jest dedykowany uczniom klas 4-7 program edukacyjny, który rusza 14 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Działań na rzecz Rzek. Tego dnia ruszają też pierwsze akcje sprzątania w plenerze. W ramach wiosennej edycji można je organizować do 6 maja.

Partnerstwo ekologiczne

Program dla szkół to kolejny pomysł organizatorów Operacji Czysta Rzeka na kształtowanie wrażliwości ekologicznej.

„Nasze działania w plenerze mają wymiar edukacyjny. Samo sprzątanie już takie jest, ale zależało nam na tym, aby zaangażować młodych ludzi w kwestie związane z ochroną środowiska jeszcze bardziej, pogłębić ich wiedzę, zaciekawić i mamy nadzieję, przekonać, że warto dbać o przyrodę wokół. Cieszę się, że udało nam się znaleźć partnera, Fundację Inter Cars, dzięki któremu możemy zaprosić wybrane szkoły do wspólnego spędzenia roku na rzeką” – mówi Daniel Parol, organizator Sztabu Głównego Operacji Czysta Rzeka.

Fundacja Inter Cars wspiera Operację Czysta Rzeka już po raz drugi, w tym roku została Partnerem Głównym całej akcji.

„Troska o środowisko naturalne jest dla nas bardzo ważna, dlatego po raz kolejny chcemy posprzątać rzeki, ich brzegi i okolice. Zaprosiliśmy do dołączenia do akcji pracowników i współpracowników firmy Inter Cars, nie tylko z centrali, ale również filii w całej Polsce, którzy założą sztaby lokalne w swoich miejscowościach. Nie poprzestajemy na tym. W każdym z obszarów naszej działalności włączamy w działania dzieci i młodzież, dlatego uruchamiamy projekt edukacyjny ‘Rok nad rzeką’ skierowany do uczniów ze szkół podstawowych” – informuje Katarzyna Oleksowicz, członkini Zarządu Fundacji Inter Cars

 

„Rok na rzeką”

Program obejmuje pięć spotkań edukacyjnych nad rzeką w ciągu roku, podczas których uczestnicy mają zaprzyjaźniać się z najbliższą rzeką i jej otoczeniem, poznać jej historię i zwrócić uwagę na wpływ, jaki człowiek wywiera na jej środowisko. Podczas autorskich zajęć uczniowie poszerzą swoją wiedzę na temat form ochrony przyrody, poznają rodzaje odpadów oraz szkodliwość niektórych z nich, ale również zasady segregacji i wtórnego wykorzystania. 

„Mamy dwa cele: włączyć dzieci do działań na rzecz ochrony środowiska i budować społeczeństwo obywatelskie. W ramach projektu eksperci ds. edukacji ekologicznej przekażą dzieciom nie tylko wiedzę teoretyczną na temat działania ekosystemu i bioróżnorodności, ale także poprzez liczne doświadczenia pokażą im m.in. jak monitorować stan wody w rzekach. Uczniowie będą mieli okazję połączyć wiedzę teoretyczną z podręczników z jej zastosowaniem w realnym życiu. Chcemy, by dzieci biorące udział w projekcie stały się jego ambasadorami i zachęcały swoich rówieśników do wspólnego działania na rzecz środowiska. Marzymy o tym, by budować społeczność młodych ludzi, którzy będą kształtować świadomość swoich lokalnych społeczności w zakresie edukacji ekologicznej. To właśnie oni są przyszłością i to oni mogą stać się źródłem zmiany, która jest nam tak bardzo potrzebna” – wyjaśnia Elżbieta Kawka, koordynatorka obszaru Troska o środowisko naturalne w Fundacji Inter Cars.

Akcja sprzątania połączona z grą terenową będzie okazją do zwrócenia uwagi na problem zanieczyszczenia okolic rzeki i dzikich wysypisk śmieci. Podczas lekcji nad rzeką uczestnicy zgłębią tematy takie jak: skład chemiczny wody, pochodzenie wody, rola rzek i zbiorników wodnych w życiu człowieka. Z kolei zajęcia z monitoringiem hydrologicznym i biologicznym zaproszą uczniów do poznania życia wokół cieku wodnego. Wyniki obserwacji uczestnicy będą notować w specjalnym paszporcie. Na zakończenie programu uczestnicy wymienią się doświadczeniami pomiędzy szkołami oraz odwiedzą Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu.

Pierwsza, pilotażowa edycja projektu „Rok nad rzeką” odbędzie się w trzech szkołach podstawowych: w Sokołowie Podlaskim, Wyszkowie i Nowym Dworze Mazowieckim. Docelowo za kilka lat program ma mieć zasięg ogólnopolski.

 

Aby być na bieżąco z wydarzeniami w ramach Operacji Czysta Rzeka 2023 warto śledzić kanały komunikacyjne inicjatywy:

  • stronę internetową www.operacjarzeka.pl
  • FB: www.facebook.com/Operacjarzeka
  • IG: https://www.instagram.com/operacjarzeka/
  • YT: https://www.youtube.com/channel/UCT6yxWP67dV1fgHrjraqtkw

 

 

O Operacji Czysta Rzeka

 

To pierwsza w historii akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia. Początkowo miała dotyczyć jedynie rzeki Bug, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w całej Polsce. Dzięki temu w 4 edycjach ponad 15 tysięcy wolontariuszy zebrało ponad 500 ton śmieci w całej Polsce.

Co roku akcję wspierają samorządy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, największe wypożyczalnie sprzętu pływającego oraz lokalni liderzy, media i przedstawiciele życia publicznego tacy jak: Jacek Kleyff, Andrzej Stasiuk, Adam Nowak i Raz Dwa Trzy, Stanisław Soyka, Urszula Dudziak, Kayah, Marek Kamiński, Anna Maruszeczko, o. Tomasz Dostatni, prof. Stanisław Baj, dr Andrzej Kruszewicz, o. Leon Knabit, Justyna Steczkowska, Beata Sadowska czy śp. Aleksander Doba. 

Pomysłodawcą i organizatorem Operacji Czysta Rzeka jest Wydawnictwo 5 Strona - wydawca magazynu Kraina Bugu.

Piąta edycja Operacji Czysta Rzeka wspierana jest przez sponsorów i partnerów.  Głównym Partnerem Edycji jest Fundacja Inter Cars. Marka Dafi jest Sponsorem Strategicznym.  Sponsorem Oficjalnym jest Intel Technology, a wśród Sponsorów Wspierających znalazły się firmy: Epson, Forte Plus oraz PepsiCo. Firma Prologis jest Sponsorem Sztabu Głównego, a firma Segro Partnerem Oficjalnym. W gronie Partnerów Wspierających są: Arche, Bank Ochrony Środowiska, Servier Polska, Egis, Anpharm Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne, Dobra Energia Dla Olsztyna oraz Ecol-Unicon. Marka 4F jest Partnerem Sztabu Głównego. Partnerem Merytorycznym jest Asekol PL Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Partnerem Logistycznym została Toyota Auto Podlasie. Oficjalnym Ubezpieczycielem Edycji jest Generali, Oficjalnym Dostawcą Paliwa – sieć stacji paliw Moya, a firma Remondis otrzymała status Oficjalnego Odbiorcy Odpadów. Partnerem Technologicznym zostało Autenti, Partnerem Analitycznym – CUX Research, Partnerem DOOH – Jet Line, a Partnerem Reklamowym – BeDigital.  

Szczegółowe informacje:

www.operacjarzeka.pl

https://www.facebook.com/Operacjarzeka

https://www.linkedin.com/showcase/operacja-czysta-rzeka/

Uwaga! Rejestracja sztabów i uczestników akcji odbywa się elektronicznie poprzez stronę internetową: www.operacjarzeka.pl.  

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Operacja Rzeka Sztab Główny
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień? Biuro prasowe
2024-12-31 | 14:15

SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?

Większość z nas ma już określone plany na sylwestra, ale niektórzy, zastanawiają się dopiero w ostatniej chwili, jak spędzić ostatnią noc w roku. Wyjazd last minute w tym
Styl życia BRAK ZDJĘCIA
2024-12-30 | 09:00

MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia

Stres dotyka niemal każdego z nas. Aż 95% osób aktywnych zawodowo odczuwa napięcie w pracy. Taki sam odsetek Polaków twierdzi, że stresujące jest ich życie prywatne. Niemalże identyczna jest też częstotliwość stresu
Styl życia Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
2024-12-27 | 10:20

Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025

Każdego roku mierzymy się z coraz większymi zagrożeniami związanymi z degradacją środowiska. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby oraz nadmierne zużycie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.