Setki drzewek dla mieszkańców Otwocka. Rozpoczyna się akcja #AmestDlaZiemi
Amest Otwock sp. z o.o. już po raz kolejny inicjuje działania na rzecz ochrony środowiska. Tym razem z okazji obchodzonego 22 kwietnia Dnia Ziemi około 300 drzew trafi do mieszkańców Otwocka i okolic. W ramach akcji #AmestDlaZiemi każdy będzie mógł od 22 do 30 kwietnia bądź wyczerpania puli roślin odebrać bezpłatnie atrakcyjne sadzonki i posadzić je w ogródku czy na działce. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Nadleśnictwo Celestynów, a partnerem inicjatywa Czysty Otwock.
Dzień Ziemi to moment, kiedy wszyscy powinniśmy zastanowić się nad wyzwaniami, które dotyczą ochrony środowiska naturalnego. Smog czy globalne ocieplenie z roku na rok coraz bardziej dewastują naszą planetę. Dlatego tak ważne jest dbanie o jak najszerszą obecność drzew w ekosystemie. Nie dość że pochłaniają one dwutlenek węgla to produkują tak potrzebny naszym płucom – zwłaszcza w dobie pandemii COVID-19 – tlen.
– Lasy to niezbędne do naszego życia ekosystemy, które niestety są niebywale obciążane przez ludzi. Wiele osób nie podchodzi odpowiedzialnie do kwestii ochrony środowiska. To właśnie w lasach często powstają nielegalne i pozbawione jakiejkolwiek kontroli dzikie wysypiska. Dlatego oprócz dbania o drzewa, wspierania ich wzrostu i sadzenia nowych, tak ważne jest prawidłowe gospodarowanie odpadami. Wszystkie śmieci powinny trafiać wyłącznie do wyspecjalizowanych podmiotów, w których będą w bezpieczny sposób unieszkodliwiane – podkreśla Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock sp. z o.o.
Amest Otwock sp. z o.o., oprócz podejmowania codziennych starań w zakresie odpowiedzialnego gospodarowania odpadami, w Dzień Ziemi rozpoczyna akcję #AmestDlaZiemi. Od czwartku 22 kwietnia do piątku 30 kwietnia lub wyczerpania puli dostępnych roślin, w dni powszednie (od godz. 8.00 do 16.00, po kontakcie telefonicznym: 602-483-865) każdy mieszkaniec Otwocka i okolic będzie mógł odebrać sadzonki z terenu Amest Otwock i posadzić je w ogródku czy na działce. Obowiązuje limit 3 drzewek na jedną osobę.
Łącznie w ramach akcji do mieszkańców Otwocka trafi około 300 roślin – połowa z nich została ufundowana przez Amest Otwock, a pozostałe zostały przekazane przez Nadleśnictwo Celestynów. Wśród nich dostępne będą takie gatunki jak: platan, kasztanowiec różowy, glediczia, głóg, dąb i sosna.
– Drzewa dostarczają nam wszystkim dodatkowego tlenu, tak ważnego w miastach, gdzie często obserwuje się deficyt roślin. Ich obecność jest niezwykle istotna w dzisiejszych czasach, kiedy z wielu stron do powietrza dostają się szkodliwe dla organizmów żywych substancje, a w lasach powstają kolejne dzikie wysypiska. Wszystkie przedsięwzięcia, które poprawiają dobrostan terenów zielonych są bardzo potrzebne – podkreśla Cezary Jaszczyk z inicjatywy Czysty Otwock.
W ramach akcji #AmestDlaZiemi 22 kwietnia część drzewek zostanie posadzonych przy parafii pw. św. Wita w Karczewie. 40 sadzonek trafi z kolei w sobotę, 24 kwietnia, do uczestników cyklicznej inicjatywy sprzątania lasów, organizowanej przez Czysty Otwock.

Nakręć mile, nie promile. Rusza dziewiąta edycja kampanii Trzymaj Pion

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić
Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.
Ochrona środowiska
Przebywanie w lesie pozytywnie wpływa na zdrowie. Kąpiele leśne stają się coraz popularniejsze

Zażywanie kąpieli leśnych ma pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i w zakresie wzmacniania układu odpornościowego. Badania naukowe wykazały między innymi, że taka forma odpoczynku przyczynia się do zwiększenia produkcji i aktywności podstawowych komórek układu immunologicznego, spełniających ważną rolę w walce z wirusami i nowotworami. Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego dobroczynnego wpływu, dlatego rośnie popularność kąpieli leśnych.
Podróże
Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić

Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.