Setki drzewek dla mieszkańców Otwocka. Rozpoczyna się akcja #AmestDlaZiemi
Amest Otwock sp. z o.o. już po raz kolejny inicjuje działania na rzecz ochrony środowiska. Tym razem z okazji obchodzonego 22 kwietnia Dnia Ziemi około 300 drzew trafi do mieszkańców Otwocka i okolic. W ramach akcji #AmestDlaZiemi każdy będzie mógł od 22 do 30 kwietnia bądź wyczerpania puli roślin odebrać bezpłatnie atrakcyjne sadzonki i posadzić je w ogródku czy na działce. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Nadleśnictwo Celestynów, a partnerem inicjatywa Czysty Otwock.
Dzień Ziemi to moment, kiedy wszyscy powinniśmy zastanowić się nad wyzwaniami, które dotyczą ochrony środowiska naturalnego. Smog czy globalne ocieplenie z roku na rok coraz bardziej dewastują naszą planetę. Dlatego tak ważne jest dbanie o jak najszerszą obecność drzew w ekosystemie. Nie dość że pochłaniają one dwutlenek węgla to produkują tak potrzebny naszym płucom – zwłaszcza w dobie pandemii COVID-19 – tlen.
– Lasy to niezbędne do naszego życia ekosystemy, które niestety są niebywale obciążane przez ludzi. Wiele osób nie podchodzi odpowiedzialnie do kwestii ochrony środowiska. To właśnie w lasach często powstają nielegalne i pozbawione jakiejkolwiek kontroli dzikie wysypiska. Dlatego oprócz dbania o drzewa, wspierania ich wzrostu i sadzenia nowych, tak ważne jest prawidłowe gospodarowanie odpadami. Wszystkie śmieci powinny trafiać wyłącznie do wyspecjalizowanych podmiotów, w których będą w bezpieczny sposób unieszkodliwiane – podkreśla Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock sp. z o.o.
Amest Otwock sp. z o.o., oprócz podejmowania codziennych starań w zakresie odpowiedzialnego gospodarowania odpadami, w Dzień Ziemi rozpoczyna akcję #AmestDlaZiemi. Od czwartku 22 kwietnia do piątku 30 kwietnia lub wyczerpania puli dostępnych roślin, w dni powszednie (od godz. 8.00 do 16.00, po kontakcie telefonicznym: 602-483-865) każdy mieszkaniec Otwocka i okolic będzie mógł odebrać sadzonki z terenu Amest Otwock i posadzić je w ogródku czy na działce. Obowiązuje limit 3 drzewek na jedną osobę.
Łącznie w ramach akcji do mieszkańców Otwocka trafi około 300 roślin – połowa z nich została ufundowana przez Amest Otwock, a pozostałe zostały przekazane przez Nadleśnictwo Celestynów. Wśród nich dostępne będą takie gatunki jak: platan, kasztanowiec różowy, glediczia, głóg, dąb i sosna.
– Drzewa dostarczają nam wszystkim dodatkowego tlenu, tak ważnego w miastach, gdzie często obserwuje się deficyt roślin. Ich obecność jest niezwykle istotna w dzisiejszych czasach, kiedy z wielu stron do powietrza dostają się szkodliwe dla organizmów żywych substancje, a w lasach powstają kolejne dzikie wysypiska. Wszystkie przedsięwzięcia, które poprawiają dobrostan terenów zielonych są bardzo potrzebne – podkreśla Cezary Jaszczyk z inicjatywy Czysty Otwock.
W ramach akcji #AmestDlaZiemi 22 kwietnia część drzewek zostanie posadzonych przy parafii pw. św. Wita w Karczewie. 40 sadzonek trafi z kolei w sobotę, 24 kwietnia, do uczestników cyklicznej inicjatywy sprzątania lasów, organizowanej przez Czysty Otwock.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.