Sezon na barbecue w pełni. Odśwież swoje menu i szukaj przepisów na grilla
Słoneczna pogoda, wakacyjny klimat i długie letnie wieczory to idealna okazja na grilla. Ciepłe miesiące jak żadne inne oferują niezliczone możliwości i bogactwo różnorodnych smaków. Aby jeszcze bardziej urozmaicić swoje grillowane przysmaki, możesz wykorzystać nieoczywisty składnik, jakim jest sos sojowy Kikkoman. To nie tylko przyprawa znana w kuchni azjatyckiej, ale także doskonały dodatek do bardziej tradycyjnych dań.
Uczta na świeżym powietrzu
Wakacje, piękna pogoda, sielska atmosfera – to wszystko gwarantuje udanego grilla. W takich okolicznościach można nie tylko smacznie zjeść, ale także miło spędzić czas. Dodatkowo barbecue to świetna alternatywa dla naszej codziennej diety. Na grilla można wrzucić dosłownie wszystko, na co przyjdzie ochota, a więc nie tylko mięsa czy ryby, ale również warzywa i sery. Różnorodność, jaką daje grillowanie, może być źródłem inspiracji do poszukiwania nowych rozwiązań. Powodzenie każdego kulinarnego eksperymentu zapewni sos sojowy Kikkoman.
Sos sojowy – nieodłączny element twojej kuchni
Naturalnie fermentowany sos sojowy Kikkoman wyróżnia jego prosta receptura. Złożony z jedynie 4 starannie dobranych składników, czyli wody, soi, pszenicy oraz soli, gwarantuje pełnię smaku bez sztucznych dodatków. Choć mogłoby się wydawać, że sprawdzi się jedynie w potrawach azjatyckich, coraz częściej pojawia się jako podstawowy element każdej kuchni. Jego uniwersalność sprawia, że może z łatwością zastąpić wiele przypraw, w tym nawet samą sól. Jak to możliwe? Bogaty smak umami doda wrażenia pełni każdej potrawie.
Grillowanie w nowej odsłonie
Zaserwuj znane potrawy inaczej, a wakacyjny grill na pewno zapadnie gościom w pamięć. Wykorzystaj naturalnie warzony sos sojowy Kikkoman, nie bój się zastąpić nim nawet zwykłej soli. Sos sojowy, bogaty w piąty smak umami, sprawia, że potrawy będą bardzo wyraziste i satysfakcjonujące. Bogaty aromat flagowego produktu marki Kikkoman jest nie do podrobienia i odmieni charakter każdej potrawy.
Możesz podkręcić smak swojej marynaty, używając sosu sojowego jako jej podstawowego składnika. Sos Kikkoman świetnie komponuje się z innymi składnikami, takimi jak miód, sok z pomarańczy, oliwa, kurkuma czy musztarda. Do tego trochę pieprzu, świeże zioła, czosnek i idealna marynata gotowa! Aby mięso, ryby i warzywa miały wyjątkowy smak, pozostaw je w marynacie na kilka godzin przed grillowaniem.
Głównym daniom z grilla często towarzyszą sałatki i dipy. Do przygotowania smacznego dressingu wystarczy połączyć sos sojowy Kikkoman i ulubione dodatki. Ocet winny, jogurt, płatki chilli, siekana mięta, czarny sezam - pole dla wyobraźni jest nieograniczone. Przyrządzając świeży dressing sałatkowy, warto trzymać się zasady, że na jedną łyżkę stołową oleju przypada jedna łyżka sosu.
Kolorowe warzywa z dipem sojowo-oliwkowym z grilla
https://www.kikkoman.pl/przepisy/recipe-detail/r/kolorowe-warzywa-z-dipem-sojowo-oliwkowym/c/1626/
Składniki na 4 porcje:
120 g słodkich ziemniaków
120 g marchewek
240 g małych ziemniaków
120 g cukinii
100 g żółtej papryki
120 g brokułów
12 pomidorków koktajlowych (około 120 g)
3-4 łyżki stołowe oliwy z oliwek
1 łyżka stołowa naturalnie warzonego sosu sojowego Kikkoman
zioła wedle uznania, na przykład oregano, liść laurowy
200 ml bulionu warzywnego
Na dip sojowo-oliwkowy:
4 łyżki stołowe naturalnie warzonego sosu sojowego od Kikkoman (około 40 ml)
60 g zielonych oliwek (bez pestek)
¼ łyżki stołowej soku z cytryny
6 łyżek stołowych oliwy z oliwek
4 łyżki stołowe sosu jabłkowego
2 łyżki stołowe orzeszków piniowych
1 łyżeczka cukru
2 łyżeczki kaparów
sok z połówki limonki
Obierz, a następnie pokrój na kawałki ziemniaki i marchewkę. Gotuj wszystko przez około 5 minut. Umyj pozostałe warzywa. Paprykę razem z cukinią pokrój na kawałki wielkości kęsa. Brokuły pokrój w różyczki.
Rozgrzej grilla. Wymieszaj oliwę z oliwek i sos sojowy w dużej misce. Dodaj ziemniaki i warzywa z wybranymi ziołami i wymieszaj.
Wlej bulion warzywny do dużego naczynia żaroodpornego. Ułóż warzywa na wierzchu i piecz w rozgrzanym grillu przez 20-25 minut.
Przygotuj dip z sosu sojowego i oliwek. Zmiksuj w blenderze wszystkie składniki oprócz kaparów. Posiekaj kapary i dodaj. Wyjmij blachę lub naczynie żaroodporne z piekarnika. Skrop dipem z sosu sojowego z oliwkami. Podawaj z chlebem dla smaku. Przepis z powodzeniem możesz wykonać na grillu lub w piekarniku.
W poszukiwaniu kolejnych przepisów, zapraszamy na naszą stronę: https://www.kikkoman.pl/przepisy/c/1626/
Kikkoman to światowy lider na rynku sosu sojowego. Naturalnie warzony, złożony z 4 składników, jest znany milionom miłośników kuchni. Na sukces marki pracuje 7000 osób na całym świecie, a około 400 milionów litrów sosu sojowego Kikkoman transportuje się do sklepów każdego roku. Marka pojawiła się w Europie, kiedy w 1973 w Niemczech otwarto japońską restaurację, gdzie klienci mieli okazję poznać jej wyjątkowy produkt. W 1997 roku w Holandii powstał pierwszy europejski zakład produkcyjny, który wciąż wytwarza sos sojowy Kikkoman na cały rynek Starego Kontynentu.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.