Sezon rowerowy czas start! Jutro zabezpieczysz swój jednoślad przed kradzieżą
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Wiosna w pełni, coraz chętniej jeździmy rowerami po mieście i na wycieczki. Warto je dodatkowo zabezpieczyć przed kradzieżą. Przyjedź jutro do Magnolia Park i oznakuj swój rower z wrocławską policją.
W ubiegłym roku w całej Polsce skradziono ponad 13 tys. rowerów. Policjanci zachęcają, by nie tylko dbać o swoje bezpieczeństwo, ale zwrócić szczególną uwagę na swoje pojazdy. Znakowanie roweru jest bezpłatne i trwa zaledwie kilka minut, a może uchronić sprzęt przed kradzieżą. — Gdy złodziej zacznie dobierać się do roweru i zobaczy policyjne oznakowanie, może go to odstraszyć — mówi sierżant sztabowa Katarzyna Żelezik z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. — Taki rower nie jest anonimowy. Gdyby jednak został skradziony, co zdarza się rzadko, możemy go odzyskać, odnaleźć właściciela i zwrócić jego własność.
Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu będą czekać na rowerzystów już jutro, w piątek, w strefie fontann przed wejściem do Magnolia Park. — Potrzebny jest dowód osobisty oraz dowód zakupu sprzętu. Można oznakować kilka rowerów naraz, w tym pojazdy dziecięce. Rower musi mieć numer fabryczny wybity na ramie, sprawne hamulce, oświetlenie i odblaski — wylicza sierż. szt. Katarzyna Żelezik.
Policjanci nakleją na niego specjalną nalepkę z hasłem „Twój rower – Twoja własność”, która zawiera unikatowy numer jednośladu oraz stanowi jego numer rejestracyjny. Zostanie on wprowadzony do policyjnej bazy danych. — Policyjne naklejki są praktycznie nie do zdarcia — wyjaśnia funkcjonariuszka. Jednoślad znaczony jest także flamastrem fluorescencyjnym w co najmniej dwóch miejscach – znanych tylko policji i właścicielowi roweru.
To pierwsze znakowanie rowerów organizowane przez Komendę Miejskiej Policji we Wrocławiu wraz z Magnolia Park w tym sezonie. Policjantka podkreśla, że akcje zawsze cieszą się dużym powodzeniem: — Zwłaszcza dzieci zadają dużo pytań, na które chętnie odpowiadamy. To też okazja, by podpatrzeć policję przy pracy.
Akcja potrwa w godz. 12-16 na placu przed wejściem do Magnolia Park od strony ul. Legnickiej. Znakowanie jest w pełni bezpłatne.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.