Słodko jest pomagać mądrze
Jeden z największych producentów czekolady w Polsce, znany ze swojej dobroczynności, tym razem we współpracy z zaprzyjaźnioną Fundacją Dobrych Inicjatyw otacza opieką wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych, którzy przygotowują się do ich opuszczenia i samodzielnego życia. Jak pokazują dane – jest to grupa szczególnie narażona na trudny start w dorosłość. Akcja edukacyjna realizowana m.in. w Pijalniach Czekolady E.Wedel ma przybliżać klientom sytuację i potrzeby młodych ludzi i zachęcać do efektywnego pomagania i wspólnego zmieniania rzeczywistości m.in. poprzez podpisanie petycji postulującej zmiany w systemie pieczy zastępczej.
Z opublikowanego przez Fundację Dobrych Inicjatyw raportu „Start w dorosłość. Sytuacja młodych dorosłych po doświadczeniu życia w instytucjonalnej pieczy zastępczej” można dowiedzieć się, jak radzą sobie osoby opuszczające tzw. domy dziecka. To pierwsze od wielu lat kompleksowe badanie poruszające tę kwestię. Dane są zatrważające.
Start w dorosłość po opuszczeniu placówki – wyniki badania
Średni wiek usamodzielnienia się przeciętnego dziecka w Polsce wynosi prawie 29 lat (Eurostat). Tymczasem 18-latki, które nie kontynuują nauki, muszą ponad dekadę wcześniej opuścić tzw. dom dziecka i rozpocząć samodzielne życie. Aż 40% badanych nie ma stałego źródła utrzymania, wielu z nich nie ma gdzie mieszkać, a jedynie 31%, opuszczając placówkę, otrzymało wsparcie emocjonalne. Osoby usamodzielniające się często wracają do niewydolnych wychowawczo rodzin lub do środowisk dysfunkcyjnych. Tym samym po raz kolejny spotyka je wykluczenie.
– Badania pokazały, że wielu wychowanków pieczy zastępczej po opuszczeniu placówki opiekuńczo-wychowawczej wpada w tzw. czarną dziurę. Jako solidarne społeczeństwo mamy obowiązek naprawić tę sytuację i upomnieć się o dzieci oraz młodzież, które zostały zawiedzione w podstawowej komórce społecznej – we własnej rodzinie. Raport to dopiero pierwszy krok na drodze do realnej zmiany. Zaczynamy zaplanowane działania z partnerami, które pozwolą nam realnie wpływać na wdrożenie systemowych działań naprawczych – mówi Bartłomiej Jojczyk, prezes Fundacji Dobrych Inicjatyw.
Celem nadrzędnym jest naprawa systemu pieczy instytucjonalnej, tak by żadne dziecko w Polsce nie było pozbawione bezpiecznego miejsca do życia. Dlatego Fundacja Dobrych Inicjatyw we współpracy partnerami biznesowymi edukuje i buduje poparcie społeczne dla postulatów zmian. Zaangażowanie firm, które dysponują różnorodnymi kanałami dotarcia do klientów i opinii publicznej, zwiększa zasięg i skalę prowadzonych działań.
Akcja uświadamiająca w Pijalniach Czekolady E.Wedel
Jednym z działań jest akcja w Pijalniach Czekolady E.Wedel. W myśl hasła „Z przyjemnością dla przyszłości” marka stawia na wspieranie młodych, którzy tą przyszłość będą wkrótce tworzyć. Klienci w Pijalniach w całej Polsce znajdą ulotki z hasłem: “Gotowi do startu? Nie”. Dowiedzą się z nich o sytuacji i potrzebach usamodzielniającej się młodzieży oraz możliwości wyrażenia poparcia dla postulatów zmian. W myśl przesłania akcji będą mogli przyłączyć się do społecznej zmiany i zapobiegać wykluczeniu osób, które stoją u progu samodzielnego życia. Wystarczy, że klienci podpiszą petycję, która ma na celu przeciwdziałanie kryzysowi w pieczy zastępczej. Znajduje się ona na https://fdi.org.pl/petycja/.
– Słodko jest pomagać, a najsłodziej jest pomagać mądrze. Wedel od lat opiera swoje działania dobroczynne na wiedzy i odpowiednio zdiagnozowanych i zdefiniowanych potrzebach, co jest możliwe dzięki współpracy z tak doświadczonym partnerem jak Fundacja Dobrych Inicjatyw. Chcemy być częścią sojuszu, który będzie miał wpływ na ułatwienie startu w dorosłość – stąd pomysł na akcję w naszych Pijalniach Czekolady. Dzięki obecności w 33 punktach w całej Polsce będziemy poprawiać świadomość o wyzwaniach, jakie czekają na młodych ludzi opuszczających placówki opiekuńczo-wychowawcze. Zachęcamy do dołączenia do naszej sieci wsparcia. Wspólne działanie organizacji pozarządowych, biznesu, a także pojedynczych osób może przynieść realną zmianę – komentuje Karolina Kopińska, koordynatorka ESG w Wedlu.
Wielopłaszczyznowa współpraca Wedla z Fundacją Dobrych Inicjatyw
Współpraca z Fundacją Dobrych Inicjatyw jest elementem realizacji społecznego filaru strategii zrównoważonego rozwoju (ESG) Wedla.
Działania zaczęły się 5 lat temu dzięki oddolnemu projektowi jednego z wedlowskich pracowników, w ramach programu grantowego „Wedel od Serca”. Trwają do dziś i są rozwijane o kolejne elementy. To wielopłaszczyznowe działanie – od wsparcia finansowego, przez produktowe (przekazywanie słodyczy do paczek świątecznych), po wolontariat pracowniczy (udział w akcji “Paczka dla Seniora” czy warsztatach dla młodzieży prowadzonych w ramach pracowniczej “Akademii Wedla”).

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Firma eventowa jako partner w organizacji eventów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.