Komunikaty PR

Ślub i wesele - na czym można zaoszczędzić podczas planowania?

2023-05-22  |  01:00
Biuro prasowe

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

Organizacja wesela w 2023 roku to nie lada wyzwanie. Wiele firm podniosło ceny przyjęcia ze względu na rosnące koszty ogrzewania, produktów spożywczych czy energii elektrycznej. Nie pomaga także inflacja, która rośnie z miesiąca na miesiąc. W obliczu trudnej sytuacji gospodarczej wiele par zastanowia się, jak ograniczyć koszty związane z organizacją wesela. W kilku obszarach to faktycznie jest możliwe.

Zamiast kupować – wypożycz

Coraz więcej osób żyje w myśl zasady zero waste. Ta z kolei opiera się na 5 x R, czyli refuse – odmawiaj jednorazowych opakowań zaśmiecających środowisko, reduce – ograniczaj zakupy, reuse – korzystaj z rzeczy używanych, recycle – segreguj i rot – wybieraj rozwiązania biodegradowalne. Jak zastosować te zasady organizując ślub i wesele? Przykładowo, koszt zakupu sukni ślubnej – według naszych analiz – to min. 2000 złotych, w zasadzie bez górnej granicy. Mając na uwadze oszczędności, zarówno panny młode, jak i panowie młodzi, często wybierają inne opcje.

 – Jeszcze nigdy trendy zero waste nie były tak popularne, jak dzisiaj. Obserwujemy, że coraz więcej panien młodych wybiera suknię ślubną z drugiej ręki. Koszt zakupu takiej odzieży to kilkaset złotych, zatem jest on zdecydowanie niższy niż w przypadku nowej sukni z salonu. Widzimy pewnego rodzaju racjonalizm. Panie nadal chcą pięknie wyglądać, ale mają świadomość, iż suknię założą jedynie raz. Zatem poszukują tańszych rozwiązań, które też są skuteczne – mówi Joanna Hoc-Kopiej z Dworu Korona Karkonoszy.

Coraz popularniejsze w Polsce staje się wynajmowanie. Obecnie Polacy wynajmują samochody, elektronikę czy mieszkania – teraz pora na najem w branży fashion. Z opcji najmu ubrań korzystają także panowie młodzi, którzy w ten sposób zyskują modny i niedrogi garnitur, w porównaniu do zakupu nowego.

Samodzielne przygotowanie ciasta

Domowe wypieki są coraz popularniejsze. Trend samodzielnego przygotowywania potraw spotęgowała pandemia. Konsumenci zamknięci w domach poszukiwali alternatyw i rozrywki. Obecnie wiele par decyduje się na pieczenie ciasta samodzielnie, tylko z zupełnie innych pobudek.

Koszt ciasta – w zależności od rodzaju – to od 40 do 100 złotych. Samodzielne upieczenie daje nam duże oszczędności. Należy dokładnie policzyć liczbę gości i wybrać ciasta, które będą ekonomiczne. Na pewno świetnie sprawdzą się bezy przekładane domowej roboty dżemami, tanie i sprawdzone biszkopty, a także desery w postaci sernika na zimno, który nie jest czasochłonny, a jego zrobienie nie zajmuje wiele czasu. Pamiętajmy jednak, że przygotowanie ciasta dla 100 osób to ogromne wyzwanie logistyczne i warto się do niego odpowiednio przygotować, i z pewnością mierzyć siły na zamiary.

Zaoszczędź, zatrudniając wedding plannera

Może to się wydawać zaskakujące, ale zatrudnienie wedding plannera pozwala zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Jak to możliwe?

 – Wyspecjalizowana osoba pomoże nam nie tylko w organizacji wesela. To przede wszystkim ekspert, który doskonale zna rynek. Wie, gdzie zamówić suknię ślubną, aby było taniej, ma kontakty i relacje z wieloma podwykonawcami, posiada zniżki, a przede wszystkim – zna sztab osób, jak fotograf czy makijażystka, których państwo młodzi musieliby szukać na własną rękę, dodatkowo poświęcając na to czas. – dodaje Joanna Hoc-Kopiej, Dwór Korona Karkonoszy.

Jak jeszcze zaoszczędzić na weselu? Można wynająć salę w mniej popularnym terminie, np. w środku tygodnia, kupić alkohol w miejscu, gdzie będzie można go zwrócić, a także ograniczyć liczbę atrakcji czy dekoracji. Pyszne jedzenie i dobra atmosfera podczas przyjęcia to podstawa. Organizując wesele w renomowanym miejscu możemy mieć niemal stuprocentową pewność, że zabawa będzie przednia!

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Polski fotograf u ministra w Ghanie! Biuro prasowe
2024-06-28 | 10:00

Polski fotograf u ministra w Ghanie!

Polski fotograf u ministra w Ghanie!   Wojciech Zaremba dokumentuje życie w Ghanie. Jego zdjęcia były wielokrotnie prezentowane na wystawach w Polsce. Pasją naszego rodaka
Styl życia Trendy wśród pokolenia Silver – 57% seniorów chce korzystać z mikromobilności
2024-06-27 | 19:10

Trendy wśród pokolenia Silver – 57% seniorów chce korzystać z mikromobilności

Starzenie się społeczeństw jest zjawiskiem globalnym, jednak dzisiejsze pokolenie Silver, znacząco różni się od niegdysiejszych seniorów. Osoby starsze coraz częściej są
Styl życia Festiwal Folkowe Inspiracje w Manufakturze
2024-06-27 | 11:00

Festiwal Folkowe Inspiracje w Manufakturze

Międzynarodowy Festiwal Twórczości” Młodych „Folkowe Inspiracje” to wydarzenie, które na stałe wpisało się nie tylko w kulturalny kalendarz Łodzi, ale także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.

Ochrona środowiska

Nowe obowiązki przedsiębiorców dotyczące jednorazowych opakowań z plastiku. Takie regulacje zyskują duże poparcie społeczne

1 lipca wchodzą w życie nowe obowiązki dotyczące gospodarowania odpadami opakowaniowymi. Przedsiębiorcy w gastronomii będą musieli oferować klientom alternatywne dla plastikowych opakowania wielorazowego użytku na żywność i napoje. Obowiązkiem staje się także stosowanie zakrętek i wieczek przymocowanych do butelek i kartoników, by ten cenny surowiec trafiał również do przetworzenia. Nowe wymogi to kolejne etapy wdrażania dyrektywy plastikowej, której celem jest ograniczenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych zalegających na wysypiskach śmieci. W planach są kolejne regulacje, które mają sprawić, że opakowania staną się bardziej przyjazne dla środowiska. Globalne badania wskazują, że takie przepisy cieszą się dużym poparciem w społeczeństwach.

Konsument

Nawyki żywieniowe z dzieciństwa przekładają się na ryzyko otyłości w dorosłym życiu. Naukowcy zbadali wpływ podawanych dzieciom napojów

Dbanie o odpowiednią dietę w pierwszych latach dziecka ma duże znaczenie dla ograniczenia ryzyka otyłości w jego dorosłym życiu. Naukowcy ze Szkoły Psychologii Uniwersytetu Swansea badali to na przykładzie napojów spożywanych przez dzieci. Przyglądali się przez ponad dwie dekady 1,4 tys. dorastających dzieci i doszli do wniosków, że spożywanie napojów słodzonych cukrem w pierwszych latach wpływa na tworzenie złych nawyków dietetycznych, a co się z tym wiąże – zwiększa ryzyko otyłości, nawet po wielu latach.