Społecznicy i Powstańcy z wieloma inicjatywami na 80. rocznicę wybuchu Powstania
Znany jest już plan obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Oprócz oficjalnych uroczystości, społecznicy planują dodatkowe aktywności, na które zapraszają mieszkańców i turystów. Są to głównie projekty edukacyjne, w tym aż trzy wystawy plenerowe.
Stolica co roku bardzo uroczyście obchodzi kolejne rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego. Szereg inicjatyw ma charakter państwowy oraz miejski, a część to wydarzenia organizowane oddolnie przez społeczników. Całość gromadzi setki tysięcy ludzi, którzy oddają hołd bohaterom stolicy.
Tak jest i teraz. Obok oficjalnego programu obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego wraz wolontariuszami przygotowała aż trzy wystawy plenerowe oraz wiele „spotkań pamięci”:
1 sierpnia:
9.00 – msza święta środowiska batalionu „Zaremba-Piorun” w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła (parafia św. Barbary w Warszawie);
10.00 – złożenie kwiatów i zniczy pamięci pod pomnikiem na skwerze batalionu AK „Zaremba-Piorun” przy ul. Wspólnej w Warszawie;
10.30 – otwarcie wystawy opisującej walki powstańcze batalionu „Zaremba-Piorun” w Śródmieściu Południowym na ogrodzeniu kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła (parafia św. Barbary w Warszawie) od strony ul. Wspólnej;
9.30 – 12.30 – składanie kwiatów pod pomnikami wzniesionymi przez Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego: „Kobietom Powstania Warszawskiego” (przy wejściu do Ogrodu Krasińskich od pl. Krasińskich), Stanisława Jankowskiego ps. Agaton (w skwerze Stanisława Jankowskiego „Agatona” u zbiegu ul. Karowej i Browarnej), generała Zbigniewa Ścibor-Rylskiego ps. Motyl (w parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego).
2 sierpnia
10.00 – odsłonięcie tablicy: „Pamięci architektów i urbanistów, profesorów, wykładowców, pracowników i studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, uczestników walk powstańczych w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego” na elewacji budynku Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej przy ul. Koszykowej 55.
31 sierpnia
11.00 – otwarcie wystawy opowiadającej o losach reduty powstańczej w części Pasażu Simonsa w Ogrodzie Krasińskich w ramach uroczystości upamiętniającej 80. rocznicę zbombardowania przez lotnictwo niemieckie kwater batalionu „Chrobry I”.
27 września
12.00 – otwarcie wystawy poświęconej Szarym Szeregom na skwerze Hoovera przy ul. Krakowskie Przedmieście.
Jednak to nie wszystko. Przewidziane są też liczne „spotkania pamięci” pod tablicami upamiętniającymi Powstańców Warszawskich. Ponadto, 30 lipca Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego i PKP S.A. rozpoczną kampanię informacyjną, na nośnikach multimedialnych należących do kolejarzy, pt. „Kolei na pamięć”, w której będą przypominać o sierpniowym zrywie.
– Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w naszych wydarzeniach. W poprzednich latach zdecydowaliśmy się na upamiętnianie Powstania Warszawskiego poprzez budowę pomników, tablic oraz realizacje murali. Z tego powodu stworzyliśmy m.in. pomniki gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego ps. Motyl, kpt. Stanisława Jankowskiego ps. Agaton i „Kobietom Powstania Warszawskiego”. Jednak w tym roku skoncentrowaliśmy się na realizacji działań edukacyjnych. Trzy plenerowe wystawy opowiedzą różne historie walki o wolną Polskę – zaznacza Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. – To wszystko ma wielką wartość dla naszych weteranów, którzy widzą, że przekazujemy prawdę o Powstaniu Warszawskim kolejnym pokoleniom – dodaje Rafał Szczepański.
Praca społeczników jest doceniana przez Miasto Stołeczne Warszawę. 31 lipca 2024 r., podczas uroczystej sesji rady miasta, Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego oraz inne osoby związane ze środowiskiem Powstańców Warszawskich, zostaną wyróżnieni Nagrodą m.st. Warszawy.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.