Społecznicy i Powstańcy z wieloma inicjatywami na 80. rocznicę wybuchu Powstania
Znany jest już plan obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Oprócz oficjalnych uroczystości, społecznicy planują dodatkowe aktywności, na które zapraszają mieszkańców i turystów. Są to głównie projekty edukacyjne, w tym aż trzy wystawy plenerowe.
Stolica co roku bardzo uroczyście obchodzi kolejne rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego. Szereg inicjatyw ma charakter państwowy oraz miejski, a część to wydarzenia organizowane oddolnie przez społeczników. Całość gromadzi setki tysięcy ludzi, którzy oddają hołd bohaterom stolicy.
Tak jest i teraz. Obok oficjalnego programu obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego wraz wolontariuszami przygotowała aż trzy wystawy plenerowe oraz wiele „spotkań pamięci”:
1 sierpnia:
9.00 – msza święta środowiska batalionu „Zaremba-Piorun” w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła (parafia św. Barbary w Warszawie);
10.00 – złożenie kwiatów i zniczy pamięci pod pomnikiem na skwerze batalionu AK „Zaremba-Piorun” przy ul. Wspólnej w Warszawie;
10.30 – otwarcie wystawy opisującej walki powstańcze batalionu „Zaremba-Piorun” w Śródmieściu Południowym na ogrodzeniu kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła (parafia św. Barbary w Warszawie) od strony ul. Wspólnej;
9.30 – 12.30 – składanie kwiatów pod pomnikami wzniesionymi przez Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego: „Kobietom Powstania Warszawskiego” (przy wejściu do Ogrodu Krasińskich od pl. Krasińskich), Stanisława Jankowskiego ps. Agaton (w skwerze Stanisława Jankowskiego „Agatona” u zbiegu ul. Karowej i Browarnej), generała Zbigniewa Ścibor-Rylskiego ps. Motyl (w parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego).
2 sierpnia
10.00 – odsłonięcie tablicy: „Pamięci architektów i urbanistów, profesorów, wykładowców, pracowników i studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, uczestników walk powstańczych w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego” na elewacji budynku Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej przy ul. Koszykowej 55.
31 sierpnia
11.00 – otwarcie wystawy opowiadającej o losach reduty powstańczej w części Pasażu Simonsa w Ogrodzie Krasińskich w ramach uroczystości upamiętniającej 80. rocznicę zbombardowania przez lotnictwo niemieckie kwater batalionu „Chrobry I”.
27 września
12.00 – otwarcie wystawy poświęconej Szarym Szeregom na skwerze Hoovera przy ul. Krakowskie Przedmieście.
Jednak to nie wszystko. Przewidziane są też liczne „spotkania pamięci” pod tablicami upamiętniającymi Powstańców Warszawskich. Ponadto, 30 lipca Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego i PKP S.A. rozpoczną kampanię informacyjną, na nośnikach multimedialnych należących do kolejarzy, pt. „Kolei na pamięć”, w której będą przypominać o sierpniowym zrywie.
– Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w naszych wydarzeniach. W poprzednich latach zdecydowaliśmy się na upamiętnianie Powstania Warszawskiego poprzez budowę pomników, tablic oraz realizacje murali. Z tego powodu stworzyliśmy m.in. pomniki gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego ps. Motyl, kpt. Stanisława Jankowskiego ps. Agaton i „Kobietom Powstania Warszawskiego”. Jednak w tym roku skoncentrowaliśmy się na realizacji działań edukacyjnych. Trzy plenerowe wystawy opowiedzą różne historie walki o wolną Polskę – zaznacza Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. – To wszystko ma wielką wartość dla naszych weteranów, którzy widzą, że przekazujemy prawdę o Powstaniu Warszawskim kolejnym pokoleniom – dodaje Rafał Szczepański.
Praca społeczników jest doceniana przez Miasto Stołeczne Warszawę. 31 lipca 2024 r., podczas uroczystej sesji rady miasta, Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego oraz inne osoby związane ze środowiskiem Powstańców Warszawskich, zostaną wyróżnieni Nagrodą m.st. Warszawy.

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Firma eventowa jako partner w organizacji eventów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.