Społecznicy i Powstańcy z wieloma inicjatywami na 80. rocznicę wybuchu Powstania
Znany jest już plan obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Oprócz oficjalnych uroczystości, społecznicy planują dodatkowe aktywności, na które zapraszają mieszkańców i turystów. Są to głównie projekty edukacyjne, w tym aż trzy wystawy plenerowe.
Stolica co roku bardzo uroczyście obchodzi kolejne rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego. Szereg inicjatyw ma charakter państwowy oraz miejski, a część to wydarzenia organizowane oddolnie przez społeczników. Całość gromadzi setki tysięcy ludzi, którzy oddają hołd bohaterom stolicy.
Tak jest i teraz. Obok oficjalnego programu obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego wraz wolontariuszami przygotowała aż trzy wystawy plenerowe oraz wiele „spotkań pamięci”:
1 sierpnia:
9.00 – msza święta środowiska batalionu „Zaremba-Piorun” w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła (parafia św. Barbary w Warszawie);
10.00 – złożenie kwiatów i zniczy pamięci pod pomnikiem na skwerze batalionu AK „Zaremba-Piorun” przy ul. Wspólnej w Warszawie;
10.30 – otwarcie wystawy opisującej walki powstańcze batalionu „Zaremba-Piorun” w Śródmieściu Południowym na ogrodzeniu kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła (parafia św. Barbary w Warszawie) od strony ul. Wspólnej;
9.30 – 12.30 – składanie kwiatów pod pomnikami wzniesionymi przez Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego: „Kobietom Powstania Warszawskiego” (przy wejściu do Ogrodu Krasińskich od pl. Krasińskich), Stanisława Jankowskiego ps. Agaton (w skwerze Stanisława Jankowskiego „Agatona” u zbiegu ul. Karowej i Browarnej), generała Zbigniewa Ścibor-Rylskiego ps. Motyl (w parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego).
2 sierpnia
10.00 – odsłonięcie tablicy: „Pamięci architektów i urbanistów, profesorów, wykładowców, pracowników i studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, uczestników walk powstańczych w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego” na elewacji budynku Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej przy ul. Koszykowej 55.
31 sierpnia
11.00 – otwarcie wystawy opowiadającej o losach reduty powstańczej w części Pasażu Simonsa w Ogrodzie Krasińskich w ramach uroczystości upamiętniającej 80. rocznicę zbombardowania przez lotnictwo niemieckie kwater batalionu „Chrobry I”.
27 września
12.00 – otwarcie wystawy poświęconej Szarym Szeregom na skwerze Hoovera przy ul. Krakowskie Przedmieście.
Jednak to nie wszystko. Przewidziane są też liczne „spotkania pamięci” pod tablicami upamiętniającymi Powstańców Warszawskich. Ponadto, 30 lipca Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego i PKP S.A. rozpoczną kampanię informacyjną, na nośnikach multimedialnych należących do kolejarzy, pt. „Kolei na pamięć”, w której będą przypominać o sierpniowym zrywie.
– Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w naszych wydarzeniach. W poprzednich latach zdecydowaliśmy się na upamiętnianie Powstania Warszawskiego poprzez budowę pomników, tablic oraz realizacje murali. Z tego powodu stworzyliśmy m.in. pomniki gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego ps. Motyl, kpt. Stanisława Jankowskiego ps. Agaton i „Kobietom Powstania Warszawskiego”. Jednak w tym roku skoncentrowaliśmy się na realizacji działań edukacyjnych. Trzy plenerowe wystawy opowiedzą różne historie walki o wolną Polskę – zaznacza Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. – To wszystko ma wielką wartość dla naszych weteranów, którzy widzą, że przekazujemy prawdę o Powstaniu Warszawskim kolejnym pokoleniom – dodaje Rafał Szczepański.
Praca społeczników jest doceniana przez Miasto Stołeczne Warszawę. 31 lipca 2024 r., podczas uroczystej sesji rady miasta, Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego oraz inne osoby związane ze środowiskiem Powstańców Warszawskich, zostaną wyróżnieni Nagrodą m.st. Warszawy.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.