Komunikaty PR

Sprzątanie świata? Tak, ale też tego cyfrowego

2020-09-16  |  12:00
Biuro prasowe

Rokrocznie w międzynarodowej akcji „World CleanUp Day” bierze udział ponad 180 krajów z całego świata sprzątając plaże, rzeki, lasy, ścieżki rowerowe, parki, skwery i ulice miejskie. Jednym słowem, wszystkie miejsca, w których zalegają śmieci. Czy faktycznie wszystkie? Smartney, instytucja finansowa, która należy do francuskiej grupy Oney Bank przyłączył się do akcji, ale wystosował postulat, by nie zapominać o sprzątaniu świata… cyfrowego. Bo w XXI wieku świat cyfrowy przenika się z tym realnym, a na dyskach, skrzynkach mailowych, czy telefonach znajduje się tyle danych, że ich utrzymanie i przetwarzanie ma również negatywny wpływ na środowisko. Od czego zacząć cyfrowe porządki?

 

Co roku, w drugiej połowie września (w tym roku dokładnie 19.09) zaczyna się wielka akcja sprzątania świata. Plastik, foliowe worki, stare butelki, gazety, a w czasie pandemii również maseczki… tony śmieci zalewają rzeki, skwery, parki a także lasy. Miliony wolontariuszy biorących udział w akcji „World CleanUp Day” będzie sprzątać planetę. W Polsce do akcji dołącza m.in. Smartney. To instytucja finansowa, która ma niecałe dwa lata, ale ochrona środowiska jest jej bliska, podobnie jak francuskiej grupie Oney Bank, do której należy organizacja. Pracownicy Smartney będą sprzątać śmieci nie tylko w realu, ale również w świecie wirtualnym.

 

Cyfrowe porządki

- Ludzie często nie zdają sobie sprawy, że w świecie cyfrowym również można spotkać zanieczyszczenia, które wpływają na środowisko. Prawie wszystkie działania dokonywane online zwiększają nasz ślad węglowy – mówi Katarzyna Jóźwik, Dyrektor Generalna Smartney. Już w 2009 roku 2009 firma McAfee opublikowała raport, z którego wynika, że tyle samo energii trzeba zużyć, żeby dostarczyć miliard wiadomości spam, ile zużywają dwa miliony gospodarstw w USA każdego dnia. Już wtedy przewidywano, że do roku 2025 magazyny danych będą używać jedną piątą produkowanej energii, będąc również jednym z największych źródeł zanieczyszczeń. Ten scenariusz niebawem ma szansę się ziścić. Z raportu Clicking Clean opublikowanego w 2017 roku przez Greenpeace, wynika że trzy lata temu sektor informatyczny reprezentował około 7 proc. światowego zużycia energii. Twórcy raportu jeszcze w 2017 roku przewidywali się, że do 2040 roku branża informatyczna będzie odpowiadać za 14 proc. śladu węglowego na świecie. Oczywiście 80 proc. negatywnego wpływu na środowisko będzie miała produkcja sprzętu informatycznego, ale niemniej ważne będzie utrzymywanie wielkich centrów danych. Analitycy wyliczyli, że centra danych działające w 2017 roku w USA były zasilane taką ilością energii, która była jednoznaczna z zapotrzebowaniem na energię 50 tysięcznego miasta. W Polsce nie ma jeszcze zbyt wielu danych liczbowych na ten temat i wciąż niewiele mówi się o sprzątaniu cyfrowego świata. – Chcemy to zmienić, więc zaczynamy od siebie. W ramach wewnętrznej akcji zamierzamy zmierzyć ile miejsca na dyskach pochłaniają nasze dane, a później zaangażować pracowników w przemyślane, ale długofalowe działania zmierzające do zwalniania miejsca na dyskach: sprzątania swoich skrzynek mailowych, kasowania niepotrzebnych wiadomości etc. – dodaje Katarzyna Jóźwik.

 

Od czego zacząć cyfrowe sprzątanie? Oto kilka podpowiedzi:

 

Krok  1
Zrób porządki w swoim smartfonie

Usuń wszelkie aplikacje, których nie używasz od dłuższego czasu, albo użyłeś ich dosłownie raz. To samo zrób z grami, które ściągnąłeś, ale których nawet nie wypróbowałeś. Zużywają tylko energię. Uporządkuj swoje zdjęcia, wyrzuć te, które się powtarzają, są niewyraźne, albo nie sprawiają ci radości. Bonusem będzie to, że twój telefon będzie działał znacznie szybciej i lepiej.

 

Krok 2

Posprzątaj komputer lub laptop

Przejrzyj dokładnie wszystkie pliki, które trzymasz w komputerze. Usuń te, których nie używasz i do których nie będziesz już wracać. Pozostałe uporządkuj, dokładnie opisz, poklasyfikuj i powrzucaj do odpowiednich folderów. Ich znalezienie będzie dużo łatwiejsze. Te pliki, do których „być może” kiedyś jeszcze wrócisz zgraj na dysk zewnętrzny. Uporządkuj zdjęcia i filmy i wyrzuć te, które są ci niepotrzebne.

 

Krok 3

Uporządkuj swoją skrzynkę mailową

Ułóż swoje maile w porządku od najstarszego i zarchiwizuj je. Zrezygnuj z subskrypcji wszystkich newsletterów, których i tak nie czytasz. Wyszukaj nazwy własne, adresy i słowa, które pomogą Ci pogrupować podobne maile, żebyś mógł z nimi się uporać.

 

Krok 4

Zmień podejście

Pamiętaj, że w świecie cyfrowym też powinien być porządek, a zarządzanie i utrzymanie ogromnych baz danych zasilanych energią generuje koszty i ma wpływ na środowisko. Gdy posprzątasz swój telefon, laptopa lub tablet pilnuj, by ich znów nie zaśmiecać. Nie wysyłaj niepotrzebnych maili, których treść to jedynie „OK”, a najpotrzebniejsze pliki trzymaj w chmurze. Żyj w stylu smart!

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Śmielin: Rekord Polski na największy plon pszenicy ozimej Biuro prasowe
2024-07-18 | 14:30

Śmielin: Rekord Polski na największy plon pszenicy ozimej

Odpowiedni plon podczas żniw to nie tylko kwestia starannej selekcji odmian, ale również wielu innych czynników zewnętrznych. 19 lipca 2024 roku w Śmielinie IGP Polska
Styl życia Lidl Polska promuje czytelnictwo polskiej prasy
2024-07-18 | 12:34

Lidl Polska promuje czytelnictwo polskiej prasy

W dobie digitalizacji prasa drukowana ma mocną konkurencję w treściach dostępnych online. Nie każdy jednak chce lub ma możliwość czytania e-wydań ulubionych tytułów. Lidl Polska,
Styl życia Port Łódź w rytmie lata
2024-07-17 | 15:00

Port Łódź w rytmie lata

Łódzkie centrum handlowe przy Pabianickiej 245 zaprasza na  wakacyjne, inspirujące warsztaty, promujące ekologiczne podejście i wspierające bioróżnorodność oraz liczne

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.

Prawo

Sztuczna inteligencja w nieodpowiednich rękach może stanowić poważne zagrożenie. Potrzebna jest większa świadomość twórców i użytkowników oraz twarde regulacje

Wykorzystanie sztucznej inteligencji do manipulowania ludźmi przyjmuje namacalną postać, jak deepfake, ale może się odbywać także dużo subtelniej, na przykład poprzez podsuwanie odpowiednich treści w wyszukiwarce. – Odwoływanie się w pewnych aspektach do kwestii etycznego stosowania tej technologii to za mało, jeśli w ślad za tym nie idą odpowiednie regulacje – oceniają eksperci. Amnesty International przewiduje, że sztuczna inteligencja wykorzystywana bez kontroli i stabilnych ram prawnych może doprowadzić do nasilenia naruszeń praw człowieka, zwłaszcza w obliczu konfliktów zbrojnych i przez reżimy kontrolujące życie obywateli.

Podróże

Sebastian Wątroba: Uwielbiamy wakacje nad Bałtykiem. Aby spędzić je pod palmami, wcale nie musimy wyjeżdżać do ciepłych krajów, wystarczy przyjechać do Międzyzdrojów

Aktor zaznacza, że uwielbia spędzać wakacje nad polskim morzem, a szczególnie upodobał sobie Międzyzdroje. Kiedy więc ma wolną chwilę, to nie traci czasu na przeglądanie zagranicznych ofert, tylko stawia na sprawdzone miejscówki i zabiera swoich bliskich właśnie do tego niezwykłego miasta położonego na zachodnim wybrzeżu Bałtyku. Sebastian Wątroba jednym tchem wylicza atrakcje, jakie czekają na turystów w tym kurorcie, i zachęca wszystkich jeszcze niezdecydowanych, by zaplanowali tam urlop.