Komunikaty PR

Sprzątanie świata? Tak, ale też tego cyfrowego

2020-09-16  |  12:00
Biuro prasowe

Rokrocznie w międzynarodowej akcji „World CleanUp Day” bierze udział ponad 180 krajów z całego świata sprzątając plaże, rzeki, lasy, ścieżki rowerowe, parki, skwery i ulice miejskie. Jednym słowem, wszystkie miejsca, w których zalegają śmieci. Czy faktycznie wszystkie? Smartney, instytucja finansowa, która należy do francuskiej grupy Oney Bank przyłączył się do akcji, ale wystosował postulat, by nie zapominać o sprzątaniu świata… cyfrowego. Bo w XXI wieku świat cyfrowy przenika się z tym realnym, a na dyskach, skrzynkach mailowych, czy telefonach znajduje się tyle danych, że ich utrzymanie i przetwarzanie ma również negatywny wpływ na środowisko. Od czego zacząć cyfrowe porządki?

 

Co roku, w drugiej połowie września (w tym roku dokładnie 19.09) zaczyna się wielka akcja sprzątania świata. Plastik, foliowe worki, stare butelki, gazety, a w czasie pandemii również maseczki… tony śmieci zalewają rzeki, skwery, parki a także lasy. Miliony wolontariuszy biorących udział w akcji „World CleanUp Day” będzie sprzątać planetę. W Polsce do akcji dołącza m.in. Smartney. To instytucja finansowa, która ma niecałe dwa lata, ale ochrona środowiska jest jej bliska, podobnie jak francuskiej grupie Oney Bank, do której należy organizacja. Pracownicy Smartney będą sprzątać śmieci nie tylko w realu, ale również w świecie wirtualnym.

 

Cyfrowe porządki

- Ludzie często nie zdają sobie sprawy, że w świecie cyfrowym również można spotkać zanieczyszczenia, które wpływają na środowisko. Prawie wszystkie działania dokonywane online zwiększają nasz ślad węglowy – mówi Katarzyna Jóźwik, Dyrektor Generalna Smartney. Już w 2009 roku 2009 firma McAfee opublikowała raport, z którego wynika, że tyle samo energii trzeba zużyć, żeby dostarczyć miliard wiadomości spam, ile zużywają dwa miliony gospodarstw w USA każdego dnia. Już wtedy przewidywano, że do roku 2025 magazyny danych będą używać jedną piątą produkowanej energii, będąc również jednym z największych źródeł zanieczyszczeń. Ten scenariusz niebawem ma szansę się ziścić. Z raportu Clicking Clean opublikowanego w 2017 roku przez Greenpeace, wynika że trzy lata temu sektor informatyczny reprezentował około 7 proc. światowego zużycia energii. Twórcy raportu jeszcze w 2017 roku przewidywali się, że do 2040 roku branża informatyczna będzie odpowiadać za 14 proc. śladu węglowego na świecie. Oczywiście 80 proc. negatywnego wpływu na środowisko będzie miała produkcja sprzętu informatycznego, ale niemniej ważne będzie utrzymywanie wielkich centrów danych. Analitycy wyliczyli, że centra danych działające w 2017 roku w USA były zasilane taką ilością energii, która była jednoznaczna z zapotrzebowaniem na energię 50 tysięcznego miasta. W Polsce nie ma jeszcze zbyt wielu danych liczbowych na ten temat i wciąż niewiele mówi się o sprzątaniu cyfrowego świata. – Chcemy to zmienić, więc zaczynamy od siebie. W ramach wewnętrznej akcji zamierzamy zmierzyć ile miejsca na dyskach pochłaniają nasze dane, a później zaangażować pracowników w przemyślane, ale długofalowe działania zmierzające do zwalniania miejsca na dyskach: sprzątania swoich skrzynek mailowych, kasowania niepotrzebnych wiadomości etc. – dodaje Katarzyna Jóźwik.

 

Od czego zacząć cyfrowe sprzątanie? Oto kilka podpowiedzi:

 

Krok  1
Zrób porządki w swoim smartfonie

Usuń wszelkie aplikacje, których nie używasz od dłuższego czasu, albo użyłeś ich dosłownie raz. To samo zrób z grami, które ściągnąłeś, ale których nawet nie wypróbowałeś. Zużywają tylko energię. Uporządkuj swoje zdjęcia, wyrzuć te, które się powtarzają, są niewyraźne, albo nie sprawiają ci radości. Bonusem będzie to, że twój telefon będzie działał znacznie szybciej i lepiej.

 

Krok 2

Posprzątaj komputer lub laptop

Przejrzyj dokładnie wszystkie pliki, które trzymasz w komputerze. Usuń te, których nie używasz i do których nie będziesz już wracać. Pozostałe uporządkuj, dokładnie opisz, poklasyfikuj i powrzucaj do odpowiednich folderów. Ich znalezienie będzie dużo łatwiejsze. Te pliki, do których „być może” kiedyś jeszcze wrócisz zgraj na dysk zewnętrzny. Uporządkuj zdjęcia i filmy i wyrzuć te, które są ci niepotrzebne.

 

Krok 3

Uporządkuj swoją skrzynkę mailową

Ułóż swoje maile w porządku od najstarszego i zarchiwizuj je. Zrezygnuj z subskrypcji wszystkich newsletterów, których i tak nie czytasz. Wyszukaj nazwy własne, adresy i słowa, które pomogą Ci pogrupować podobne maile, żebyś mógł z nimi się uporać.

 

Krok 4

Zmień podejście

Pamiętaj, że w świecie cyfrowym też powinien być porządek, a zarządzanie i utrzymanie ogromnych baz danych zasilanych energią generuje koszty i ma wpływ na środowisko. Gdy posprzątasz swój telefon, laptopa lub tablet pilnuj, by ich znów nie zaśmiecać. Nie wysyłaj niepotrzebnych maili, których treść to jedynie „OK”, a najpotrzebniejsze pliki trzymaj w chmurze. Żyj w stylu smart!

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Niedocenione wartości lecznicze jabłek Biuro prasowe
2020-09-28 | 20:00

Niedocenione wartości lecznicze jabłek

Z okazji Światowego Dnia Jabłka poprosiliśmy Mariusza Budrowskiego, twórcę bloga „Odmładzanie na Surowo” o powiedzenie paru słów o tych cudownych owocach. Czy
Styl życia 3 sposoby, aby jesienią czas przestał „uciekać nam przez palce”
2020-09-24 | 12:23

3 sposoby, aby jesienią czas przestał „uciekać nam przez palce”

Dopiero był maj, a mamy już… prawie koniec września. Ile z rzeczy, które sobie zaplanowaliśmy na ten okres udało nam się zrealizować? A może zazdrościmy innym, że tak wiele
Styl życia Widzimy plusy
2020-09-24 | 11:45

Widzimy plusy

Chociaż Polacy są już zmęczeni pandemią i pragną powrotu do normalności, to udaje im się jednak dostrzec także jasne jej strony. Jakie? Nie chodzi tu wyłącznie o home office,

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Festiwal Biegowy Tauron 2020

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Patronat Newserii

Media

Katarzyna Cichopek: Program „Pytanie na śniadanie” szalenie mnie otwiera. Zdobywam nową wiedzę i rozwijam się

Aktorka zadebiutowała w roli prowadzącej program śniadaniowy „Pytanie na śniadanie” pod koniec sierpnia. Przyznaje, że jest to dla niej spore wyzwanie. Tłumaczy też, że format programu pozwala jej się rozwinąć. Ma nadzieję, że trud włożony w projekt zaowocuje sympatią widzów. Katarzyna Cichopek zaznacza, że cała produkcja mocno ją wspiera i trzyma za nią kciuki. Największą podporą jest dla niej współprowadzący Maciej Kurzajewski.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Gwiazdy

Aleksandra Kisio: Staram się robić dla naszego klimatu i naszej Ziemi jak najwięcej. Kiedyś byłam w tym temacie egoistką

Aktorka przekonuje, że można być eko nawet wtedy, gdy nie ma się zbyt dużo czasu i samozaparcia. Dawniej nie troszczyła się zbytnio  o środowisko, ale szybko zrozumiała, że wiele naszych działań może przyczynić się do jego ochrony i utrzymania naturalnych zasobów. Dlatego też poleca w tej kwestii metodę małych kroków i zachęca do ograniczania zużycia prądu i wody, segregacji śmieci, a także rezygnacji z foliówek i plastikowych butelek. Warto bowiem zacząć od rzeczy łatwych, których wprowadzenie nie będzie ani kosztowne, ani nie wywróci naszego życia do góry nogami.

Handel

Polacy najchętniej jedzą lody rzemieślnicze i z automatu. Od lat wybierają tradycyjne smaki

W Polsce przybywa lodziarni. – Chociaż rynek wydaje się już nasycony, to co roku otwierają się nowe punkty z lodami. I wszystkie bardzo dobrze sobie radzą – mówi Radosław Charubin, właściciel  marek Lody Bonano i U Lodziarzy. Największym powodzeniem cieszą się lody rzemieślnicze, naturalne oraz z automatu i choć Polacy są przywiązani do tradycyjnych smaków, to chętnie sięgają po nowości.