Komunikaty PR

Starość potrafi cieszyć. Co piąty senior czuje się młody duchem

2021-07-20  |  15:00
Biuro prasowe

Co seniorzy sądzą o wieku emerytalnym? Aż 30 proc. twierdzi, że to najpiękniejszy czas w życiu, a 27 proc. dodaje, że wiek to tylko liczba. Ci sami ankietowani przyznają, że wciąż czują się młodzi duchem, chcą rozwijać się, uczyć nowych rzeczy, podróżować, korzystać z życia.[1] To tylko niektóre wnioski z najnowszego badania Funduszu Hipotecznego DOM, które objęło ponad 1000 osób w wieku 65+ i zakończyło się w lipcu br.

 

Ponad 50 proc. emerytów nie narzeka, że jest po sześćdziesiątce. Większość z nich cieszy się życiem i stara się z niego korzystać. Co piąty emerytowany uważa, że starość nie jest fajna, ale przede wszystkim z powodu kłopotów zdrowotnych i finansowych. Co dziesiąty nie jest zadowolony ze swojego wieku i życie kojarzy mu się głównie z rozwiązywaniem przeróżnych problemów. Co ciekawe tylko 1 proc. ankietowanych (w badaniu wzięło udział dokładnie 1125 osób) uważa, że osoby 65+ są wykluczone społecznie.[2]

- Wyniki naszego badania są spójne ze światowymi trendami. Społeczeństwo starzeje się, zarówno w Polsce, Europie, jak i na całym świecie. Zmiany demograficzne pociągają za sobą mnóstwo zmian ekonomicznych i społecznych. Dzisiejsi seniorzy są zupełnie inni niż seniorzy dziesięć, czy dwadzieścia lat temu. Są bardziej otwarci, odważni, elastyczni. Czują się młodzi i często nie chcą być w ogóle nazywani seniorami. Nowa grupa społeczna, obejmująca tych najbardziej aktywnych emerytów często określana jest mianem YOLD, czyli Young Old. Takie osoby mają zupełnie inne potrzeby i marzenia. Jedyne czynniki, które mogą hamować ich radość z życia to problemy zdrowotne i finansowe – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

 

Co jest najważniejsze w życiu na emeryturze?

Seniorzy pytani o to co jest najważniejsze w życiu na emeryturze wskazują bezapelacyjnie zdrowie. Dla 65 proc. seniorów jest ono kluczowe. Na drugim miejscu są relacje rodzinne oraz dobry kontakt z bliskimi (tak odpowiedziało 12 proc. ankietowanych). Emeryci zadeklarowali, że istotna jest również możliwość rozwoju (7 proc.), bezpieczeństwo (5 proc.), święty spokój (4 proc.) oraz pieniądze (3 proc.).

 

Kto chciałby żyć 100 lat?

Mimo, że emeryci wypowiadają się dobrze o starości, to nie każdy z nich chciałby żyć sto lat. Większość ma mieszane uczucia wobec takiego wieku. Aż 40 proc. przyznaje, że tak długie życie mogłoby być męczące przede wszystkim ze względu na ciągnące się problemy zdrowotne i finansowe. 34 proc. przyznaje, że stuletnie życie nie jest interesujące. Niecałe 10 proc. wypowiada się o długowieczności w superlatywach i dodaje, że jest jeszcze wiele rzeczy do zobaczenia i zrobienia.

 


[1] Badanie opinii Funduszu Hipotecznego DOM zakończone w lipcu 2021 r. przeprowadzone na grupie 1125 osób w wieku 65+.

[2] Tamże.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia ‘Eko-Mural’ w mieście Murali Biuro prasowe
2024-07-03 | 07:00

‘Eko-Mural’ w mieście Murali

Fundacja Pracownicza Grupy VKR w 2023 roku w ramach programu „Zdrowe nawyki” wsparła wykonanie największego muralu w Namysłowie. Projekt ten powstał dzięki
Styl życia Wielorazowa torba – czy to już nawyk Polaków? 43% ma ją zawsze przy sobie
2024-07-02 | 18:00

Wielorazowa torba – czy to już nawyk Polaków? 43% ma ją zawsze przy sobie

43% Polaków zawsze ma przy sobie wielorazową torbę na zakupy, prawie ¼ korzysta z niej często, bo 3 razy w tygodniu, od czasu do czasu (raz w tygodniu) pamięta o niej ponad 14%.
Styl życia Let’s colour Centrum Zdrowia Dziecka!
2024-07-02 | 13:35

Let’s colour Centrum Zdrowia Dziecka!

Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie jest jedną z największych placówek medycznych dla małych pacjentów w Polsce. To miejsce szczególne na mapie naszego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.