Starość potrafi cieszyć. Co piąty senior czuje się młody duchem
Co seniorzy sądzą o wieku emerytalnym? Aż 30 proc. twierdzi, że to najpiękniejszy czas w życiu, a 27 proc. dodaje, że wiek to tylko liczba. Ci sami ankietowani przyznają, że wciąż czują się młodzi duchem, chcą rozwijać się, uczyć nowych rzeczy, podróżować, korzystać z życia.[1] To tylko niektóre wnioski z najnowszego badania Funduszu Hipotecznego DOM, które objęło ponad 1000 osób w wieku 65+ i zakończyło się w lipcu br.
Ponad 50 proc. emerytów nie narzeka, że jest po sześćdziesiątce. Większość z nich cieszy się życiem i stara się z niego korzystać. Co piąty emerytowany uważa, że starość nie jest fajna, ale przede wszystkim z powodu kłopotów zdrowotnych i finansowych. Co dziesiąty nie jest zadowolony ze swojego wieku i życie kojarzy mu się głównie z rozwiązywaniem przeróżnych problemów. Co ciekawe tylko 1 proc. ankietowanych (w badaniu wzięło udział dokładnie 1125 osób) uważa, że osoby 65+ są wykluczone społecznie.[2]
- Wyniki naszego badania są spójne ze światowymi trendami. Społeczeństwo starzeje się, zarówno w Polsce, Europie, jak i na całym świecie. Zmiany demograficzne pociągają za sobą mnóstwo zmian ekonomicznych i społecznych. Dzisiejsi seniorzy są zupełnie inni niż seniorzy dziesięć, czy dwadzieścia lat temu. Są bardziej otwarci, odważni, elastyczni. Czują się młodzi i często nie chcą być w ogóle nazywani seniorami. Nowa grupa społeczna, obejmująca tych najbardziej aktywnych emerytów często określana jest mianem YOLD, czyli Young Old. Takie osoby mają zupełnie inne potrzeby i marzenia. Jedyne czynniki, które mogą hamować ich radość z życia to problemy zdrowotne i finansowe – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.
Co jest najważniejsze w życiu na emeryturze?
Seniorzy pytani o to co jest najważniejsze w życiu na emeryturze wskazują bezapelacyjnie zdrowie. Dla 65 proc. seniorów jest ono kluczowe. Na drugim miejscu są relacje rodzinne oraz dobry kontakt z bliskimi (tak odpowiedziało 12 proc. ankietowanych). Emeryci zadeklarowali, że istotna jest również możliwość rozwoju (7 proc.), bezpieczeństwo (5 proc.), święty spokój (4 proc.) oraz pieniądze (3 proc.).
Kto chciałby żyć 100 lat?
Mimo, że emeryci wypowiadają się dobrze o starości, to nie każdy z nich chciałby żyć sto lat. Większość ma mieszane uczucia wobec takiego wieku. Aż 40 proc. przyznaje, że tak długie życie mogłoby być męczące przede wszystkim ze względu na ciągnące się problemy zdrowotne i finansowe. 34 proc. przyznaje, że stuletnie życie nie jest interesujące. Niecałe 10 proc. wypowiada się o długowieczności w superlatywach i dodaje, że jest jeszcze wiele rzeczy do zobaczenia i zrobienia.
[1] Badanie opinii Funduszu Hipotecznego DOM zakończone w lipcu 2021 r. przeprowadzone na grupie 1125 osób w wieku 65+.
[2] Tamże.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii


Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Muzyka

Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system
Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.
Konsument
Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.
Prawo
Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prekonsultacje dotyczące dalszych etapów reformy opieki wczesnodziecięcej i podkreśla, że jest to jedno z kluczowych zadań podjętych przez resort. Ma to pomóc w zatrzymaniu negatywnych trendów demograficznych. W 2024 roku w Polsce urodziło się 252 tys. dzieci, czyli o ponad 20 tys. mniej niż w poprzednim roku i najmniej w całym okresie powojennym.