Startuje Bazar na fali. Alternatywne zakupy w duchu less waste
Odzieżowy SWAP w duchu idei less waste, oryginalne rękodzieło, kiermasz winyli, wyprzedaż szafy lokalnej miłośniczki mody z drugiej ręki, a do tego warsztaty dla dorosłych i dzieci – tak w panoramicznym skrócie zapowiada się Bazar na fali. Wydarzenie organizowane jest po raz pierwszy. Rusza w najbliższą sobotę, 21 października, o godz. 11:00 w Alfa Centrum, Galerii Alternatywnej na Gdańskim Przymorzu.
Bazar na fali to nowe wydarzenie na kulturalnej mapie Trójmiasta, które z pewnością zainteresuje wszystkich miłośników slow fashion, proekologicznych rozwiązań w modzie i twórczego spędzania czasu. Udział będzie okazją do nabycia prawdziwych perełek z drugiej ręki, płyt winylowych, ręcznie robionej biżuterii, woskowych świec i wielu innych nietuzinkowych przedmiotów.
W ramach Bazaru na fali zorganizowany zostanie też SWAP ciuchowy, czyli wymiana ubrań. Chętni w prosty sposób nadadzą drugie życie nienoszonej od dawna odzieży. Jak wziąć udział? Wystarczy przynieść czysty i nieuszkodzony ciuch do Alfa Centrum Gdańsk, zawiesić go na pustym wieszaku w dedykowanej strefie, a następnie wziąć coś dla siebie. Wymiana odbywa się na zasadzie 1:1.
Bez wątpienia atrakcją będzie również wyprzedaż szafy lokalnej miłośniczki perełek z lumpeksów. Martyna Ciszewska (@moda_oczami_lumpiary) wraz z mamą zorganizują wyprzedaż swojej szafy. Będzie z czego wybierać! Instagram Martyny pęka w szwach od modowych inspiracji na stylizacje z ubrań z second handów.
„Wydarzenie to jest kolejną - po zaproszeniu do nas Fundacji RC i otwarciu przestrzeni ekonomii społecznej Dobry Deal – inicjatywą, przez którą chcemy tworzyć w Alfa Centrum Galerię Alternatywną. Miejsce zaangażowane społecznie. Promocja ekonomicznego i ekologicznego stylu bez wątpienia wpisuje się w nasze założenia i tego typu wydarzenia będziemy proponować mieszkańcom Trójmiasta” - mówi Lech Polański, Centre Manager Alfa Centrum Gdańsk i dodaje – „Bardzo cieszy nas umacniający się obecnie trend poszukiwania ekologicznych rozwiązań w obszarze mody. Second handy, specjalne aplikacje i wszelkiego rodzaju akcje umożliwiające tzw. „wietrzenie szafy” i puszczanie w obieg niepotrzebnych rzeczy, bez wyrzucania ich – to wszystko ma wielką wartość zarówno dla stanu portfela, jak i środowiska naturalnego"
To jednak nie wszystko! Bazarowi na fali towarzyszyć będą także kreatywne warsztaty, m.in z upcyclingu odzieży. Szczegółowy program oraz zasady udziału dostępne są pod adresem: https://www.alfacentrum.pl/21-pazdziernik-bazar-na-fali/.
HARMONOGRAM WARSZTATÓW
- Warsztaty z tworzenia relaksujących poduszeczek z nasionami i lawendą
Godzina: 12.00 - 16.00
Miejsce: lokal Dobry Deal Fundacji RC, 1 piętro
- Upcycling - warsztaty z personalizacji i upcyclingu kurtek i bluz
Godzina: 16.00 - 18.00
Miejsce: lokal Dobry Deal Fundacji RC, 1 piętro
- Magiczne obrazki - kreatywne warsztaty dla dzieci
Godzina: 11.00-12.00 oraz 12.15-13.15
Miejsce: lokal Coworking, 1 piętro
- Warsztaty z malowania porcelany
Godzina: 14.00-16.00
Miejsce: lokal Coworking, 1 piętro
„Bazar na fali” odbędzie się 21 października, w godzinach 11.00-19.00, w częściach wspólnych Alfa Gdańsk. Galeria Alternatywna, na poziomie 0 i +1. Serdecznie zapraszamy.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić
Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Prawo
Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek. Tylko część firm działa na rzecz równości płci

Luka w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn spadła w UE do najniższego poziomu w ostatniej dekadzie. Jednocześnie jednak panie częściej niż na kierowniczych pracują na niższych i gorzej płatnych stanowiskach. W Polsce, jak wynika z danych 30% Club Poland, udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych 140 największych spółek notowanych na GPW wynosi 18,4 proc. Wskazuje to na potrzebę wdrożenia skutecznych działań na rzecz zwiększenia udziału kobiet w najwyższych strukturach zarządzania, również na szczeblu unijnym.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.