Stowarzyszenie ,,Komfort ciszy’’ rusza z blogiem o akustyce
Grupa FLPR
ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Istnieje zjawisko, które dotyczy nas wszystkich. Doświadczamy go w pracy, w szkole, w podróży, a nawet podczas robienia zakupów. To hałas. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wpływa na nasze zdrowie. Istnieje jednak organizacja, która od kilku lat propaguje wiedzę na ten temat. Dzięki niej wiemy między innymi, jaka jest najgłośniejsza ulica w Polsce oraz to, że korytarz szkolny pod względem poziomu hałasu może „konkurować” z koncertami muzycznymi czy wydarzeniami sportowymi. Teraz stworzyła ona blog dla osób, które pragną zadbać o swój komfort ciszy.
W trosce o komfort życia
Stowarzyszenie „Komfort Ciszy” od początku swojej działalności stawia na edukowanie na temat wpływu akustyki budynków na zdrowie i produktywność ludzi w nich przebywających. Intencją organizacji jest to, aby kwestia nieodpowiednich, a często szkodliwych warunków w budynkach, w których przebywamy, stała się przedmiotem szerszej dyskusji i doprowadziła do poprawy sytuacji. Członkowie organizacji uświadamiają więc o problemie głośnych dźwięków w środowisku pracy i w szkole. Wyjaśniają, dlaczego dzieci mogą wracać z niej zmęczone oraz to jak ważny jest projekt biura, w którym pracujemy. Przez przyjęte z góry zbyt niskie standardy na rynku nieruchomości i małą świadomość problemu przy nabywaniu mieszkań, na hałas jesteśmy narażeni również we własnych domach.
Stowarzyszenie działa non profit i zrzesza ekspertów, którzy dzielą się praktyczną wiedzą, nie tylko w zakresie akustyki wnętrz, ale również tej budowlanej. Organizacja prowadzi działalność informacyjną, edukacyjną i doradczą. Odpowiada na problemy ludzi skarżących się na uciążliwe dźwięki dobiegające z instalacji czy od sąsiada.
Dla kogo blog?
Blog ma poruszać problemy realnych ludzi, którzy zwracają się do stowarzyszenia o poradę zmęczeni doskwierającym im hałasem. Twórcy mają świadomość, że akustyka nie jest łatwym zagadnieniem przez ilość obliczeń, wskaźników i wiedzy fizycznej. Zapewniają natomiast, że podejdą do tematu w sposób popularnonaukowy, tak by treści były przystępne dla każdego czytelnika. Pragnieniem pomysłodawców jest to, by każdy z nas mógł uczyć się, mieszkać i pracować w komfortowych warunkach.
„Niestety, ta świadomość [szkodliwości hałasu] nie jest jeszcze szeroka. Z hałasem raczej uczymy się współegzystować niż go zwalczać, choć w niektórych sytuacjach bardzo nam doskwiera.’’ - mówi Henryk Kwapisz Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort ciszy”. Blog poświęcony akustyce ma być odpowiedzią na tę często jeszcze zbyt niską świadomość Polaków.
Blog znajdziecie na stronie: https://komfortciszy.pl/blog/

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.