„Strzelam mądrze w Sylwestra” – zasady bezpiecznego korzystania z fajerwerków
Good One PR
ul. Edwarda Jelinka 38
00-197 Warszawa
kamila.zawadzka|goodonepr.pl| |kamila.zawadzka|goodonepr.pl
+ 48 796 996 267
www.goodonepr.pl/
W tym roku nie odbędą się huczne imprezy sylwestrowe organizowane przez miasta i gminy. Zapewne nie zabraknie jednak prywatnych pokazów sztucznych ogni, które na stałe wpisały się w tradycję witania Nowego Roku. Mimo licznych ograniczeń związanych z pandemią, odpalanie fajerwerków jest dozwolone. O tym, jak bezpiecznie się z nimi obchodzić, przypomina Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej.
– Zgodnie z wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami, rok 2020 musimy pożegnać z zachowaniem reżimu sanitarnego, a jeśli na imprezie, to bardzo kameralnej. Możemy świętować w gronie rodziny i znajomych, ale nie powinniśmy zapraszać więcej niż pięciu osób z zewnątrz. Dopuszczalny jest zakup materiałów pirotechnicznych oraz organizowanie prywatnych pokazów sztucznych ogni. Należy jednak sprawdzić czy nie koliduje to z lokalnymi przepisami i nie będzie przeszkadzało sąsiadom. Warto też zadbać o podstawowe zasady bezpieczeństwa, zatroszczyć się o własne zdrowie oraz komfort domowych zwierząt – tłumaczy Marta Smolińska, wiceprezes Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej.
Kup fajerwerki z pewnego źródła
Pierwszym krokiem do zorganizowania bezpiecznego pokazu jest zakup fajerwerków pochodzących ze sprawdzonego, legalnego źródła. Powinniśmy nabywać je jedynie w sklepach i na specjalnych stoiskach, a nie przypadkowych straganach. Warto zwrócić uwagę na to, czy sprzedawca jest osobą kompetentną i potrafi nam pomóc w doborze materiałów. Fajerwerki powinny posiadać oznakowanie CE umieszczone w widocznym miejscu na opakowaniu, które świadczy o tym, że materiał spełnia normy dopuszczenia na rynek europejski. Do każdego produktu musi być dołączona instrukcja obsługi w języku polskim, z którą trzeba się zapoznać. Opakowania materiałów powinny być oryginalne i pozbawione uszkodzeń – nie może być na nich wybrzuszeń, przecięć czy pęknięć.
Wybierz właściwe miejsce
Jednym z najważniejszych elementów przygotowań do pokazu jest wybór odpowiedniego miejsca. Nie wolno odpalać materiałów w zamkniętych pomieszczeniach, a także z okien, balkonów czy tarasów. Teren powinien być otwarty, oddalony od skupisk ludzi, zabudowań, drzew czy linii energetycznych. Warto także sprawdzić, czy w pobliżu nie znajdują się szpitale, placówki opiekuńcze, domy opieki społecznej czy schroniska dla zwierząt.
Odpal materiały zgodnie z instrukcją
Należy pamiętać o tym, że każdy z rodzajów materiałów pirotechnicznych zachowuje się nieco inaczej, dlatego tak ważne jest zapoznanie się z instrukcją. Inne środki ostrożności zachowamy przy rakietach, a inne przy rzymskich ogniach. Zawsze należy odpalić jedynie końcówkę lontu, a następnie oddalić się na bezpieczną odległość. Pod żadnym pozorem nie można trzymać odpalanych materiałów w rękach (chyba, że jasno wskazuje na to instrukcja), a także pochylać się nad nimi czy zbliżać na odległość inną niż ta określona w instrukcji. Takie same zasady dotyczą niewybuchów. Najlepiej odpalać fajerwerki stojąc lub kucając z boku. Osoba odpalająca powinna być trzeźwa i pełnoletnia (sprzedaż materiałów pirotechnicznych osobom małoletnim jest zabroniona).
Zadbaj o zwierzęta
Huk i rozbłyski mogą powodować u zwierząt stres, dlatego warto już wcześniej przygotować się do sylwestrowego wieczoru. Przede wszystkim zwierzęta powinny zostać w domu – nie zabieraj ich ze sobą na imprezę, a wieczorny spacer zaplanuj na wcześniejszą godzinę. Zapewnij pupilowi ciche i spokojne miejsce, w którym będzie mógł się schować. Pomóc może także włączenie telewizora lub radia – są to znane zwierzakom dźwięki, które częściowo zagłuszą huk. Jeśli pies czy kot reaguje bardzo nerwowo, warto udać się wcześniej na konsultację z behawiorystą lub weterynarzem. Specjaliści podpowiedzą jak z nim postępować lub wskażą bezpieczne dla pupila leki uspokajające. W trosce o zwierzęta – zarówno te, które zostały w domach, jak i bezdomne czy dzikie – możemy zdecydować się na zakup tzw. silentów, czyli cichych fajerwerków.
Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej powstała w 2019 r. w celu edukowania na temat odpowiedzialnego użytkowania materiałów pirotechnicznych oraz kształtowania dobrego wizerunku branży. Jej założycielami są trzy doświadczone i aktywnie działające na rynku podmioty – Jorge Fireworks, Triplex oraz Super Power. Głównymi celami działania Fundacji są: rozwijanie świadomości społecznej w zakresie bezpiecznego posługiwania się materiałami pirotechnicznymi, upowszechnianie rzetelnej wiedzy na temat wpływu materiałów pirotechnicznych na środowisko, popularyzowanie wiedzy związanej z historią fajerwerków oraz tradycją pokazów sztucznych ogni. Organizacja zajmuje się również doradztwem, szkoleniem kadr, analizą przepisów prawa dotyczących środków pirotechnicznych, reprezentowaniem i ochroną praw podmiotów zainteresowanych działalnością Fundacji.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.