Komunikaty PR

„Strzelam mądrze w Sylwestra” – zasady bezpiecznego korzystania z fajerwerków

2020-12-18  |  06:00
Biuro prasowe
Kontakt
Kamila Zawadzka
Good One PR

ul. Edwarda Jelinka 38
00-197 Warszawa
kamila.zawadzka|goodonepr.pl| |kamila.zawadzka|goodonepr.pl
+ 48 796 996 267
www.goodonepr.pl/
Do pobrania 12 ( 0.12 MB )

W tym roku nie odbędą się huczne imprezy sylwestrowe organizowane przez miasta i gminy. Zapewne nie zabraknie jednak prywatnych pokazów sztucznych ogni, które na stałe wpisały się w tradycję witania Nowego Roku. Mimo licznych ograniczeń związanych z pandemią, odpalanie fajerwerków jest dozwolone. O tym, jak bezpiecznie się z nimi obchodzić, przypomina Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej.

Zgodnie z wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami, rok 2020 musimy pożegnać z zachowaniem reżimu sanitarnego, a jeśli na imprezie, to bardzo kameralnej. Możemy świętować w gronie rodziny i znajomych, ale nie powinniśmy zapraszać więcej niż pięciu osób z zewnątrz. Dopuszczalny jest zakup materiałów pirotechnicznych oraz organizowanie prywatnych pokazów sztucznych ogni. Należy jednak sprawdzić czy nie koliduje to z lokalnymi przepisami i nie będzie przeszkadzało sąsiadom. Warto też zadbać o podstawowe zasady bezpieczeństwa, zatroszczyć się o własne zdrowie oraz komfort domowych zwierząt – tłumaczy Marta Smolińska, wiceprezes Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej.

Kup fajerwerki z pewnego źródła

Pierwszym krokiem do zorganizowania bezpiecznego pokazu jest zakup fajerwerków pochodzących ze sprawdzonego, legalnego źródła. Powinniśmy nabywać je jedynie w sklepach i na specjalnych stoiskach, a nie przypadkowych straganach. Warto zwrócić uwagę na to, czy sprzedawca jest osobą kompetentną i potrafi nam pomóc w doborze materiałów. Fajerwerki powinny posiadać oznakowanie CE umieszczone w widocznym miejscu na opakowaniu, które świadczy o tym, że materiał spełnia normy dopuszczenia na rynek europejski. Do każdego produktu musi być dołączona instrukcja obsługi w języku polskim, z którą trzeba się zapoznać. Opakowania materiałów powinny być oryginalne i pozbawione uszkodzeń – nie może być na nich wybrzuszeń, przecięć czy pęknięć.

Wybierz właściwe miejsce

Jednym z najważniejszych elementów przygotowań do pokazu jest wybór odpowiedniego miejsca. Nie wolno odpalać materiałów w zamkniętych pomieszczeniach, a także z okien, balkonów czy tarasów. Teren powinien być otwarty, oddalony od skupisk ludzi, zabudowań, drzew czy linii energetycznych. Warto także sprawdzić, czy w pobliżu nie znajdują się szpitale, placówki opiekuńcze, domy opieki społecznej czy schroniska dla zwierząt.

Odpal materiały zgodnie z instrukcją

Należy pamiętać o tym, że każdy z rodzajów materiałów pirotechnicznych zachowuje się nieco inaczej, dlatego tak ważne jest zapoznanie się z instrukcją. Inne środki ostrożności zachowamy przy rakietach, a inne przy rzymskich ogniach. Zawsze należy odpalić jedynie końcówkę lontu, a następnie oddalić się na bezpieczną odległość. Pod żadnym pozorem nie można trzymać odpalanych materiałów w rękach (chyba, że jasno wskazuje na to instrukcja), a także pochylać się nad nimi czy zbliżać na odległość inną niż ta określona w instrukcji. Takie same zasady dotyczą niewybuchów. Najlepiej odpalać fajerwerki stojąc lub kucając z boku. Osoba odpalająca powinna być trzeźwa i pełnoletnia (sprzedaż materiałów pirotechnicznych osobom małoletnim jest zabroniona).

Zadbaj o zwierzęta

Huk i rozbłyski mogą powodować u zwierząt stres, dlatego warto już wcześniej przygotować się do sylwestrowego wieczoru. Przede wszystkim zwierzęta powinny zostać w domu – nie zabieraj ich ze sobą na imprezę, a wieczorny spacer zaplanuj na wcześniejszą godzinę.  Zapewnij pupilowi ciche i spokojne miejsce, w którym będzie mógł się schować. Pomóc może także włączenie telewizora lub radia – są to znane zwierzakom dźwięki, które częściowo zagłuszą huk. Jeśli pies czy kot reaguje bardzo nerwowo, warto udać się wcześniej na konsultację z behawiorystą lub weterynarzem. Specjaliści podpowiedzą jak z nim postępować lub wskażą bezpieczne dla pupila leki uspokajające. W trosce o zwierzęta – zarówno te, które zostały w domach, jak i bezdomne czy dzikie – możemy zdecydować się na zakup tzw. silentów, czyli cichych fajerwerków.


Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej powstała w 2019 r. w celu edukowania na temat odpowiedzialnego użytkowania materiałów pirotechnicznych oraz kształtowania dobrego wizerunku branży. Jej założycielami są trzy doświadczone i aktywnie działające na rynku podmioty – Jorge Fireworks, Triplex oraz Super Power. Głównymi celami działania Fundacji są: rozwijanie świadomości społecznej w zakresie bezpiecznego posługiwania się materiałami pirotechnicznymi, upowszechnianie rzetelnej wiedzy na temat wpływu materiałów pirotechnicznych na środowisko, popularyzowanie wiedzy związanej z historią fajerwerków oraz tradycją pokazów sztucznych ogni. Organizacja zajmuje się również doradztwem, szkoleniem kadr, analizą przepisów prawa dotyczących środków pirotechnicznych, reprezentowaniem i ochroną praw podmiotów zainteresowanych działalnością Fundacji.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Good One PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Pierwszy Burger King w Tarnowie - wielkie otwarcie! Biuro prasowe
2024-06-20 | 10:50

Pierwszy Burger King w Tarnowie - wielkie otwarcie!

Otwarcie pierwszej restauracji w mieście przy ul. Błonie 23 już w najbliższą sobotę, 22 czerwca, o godz. 13. Na gości czekają niesamowite promocje i atrakcje, np. darmowe burgery oraz
Styl życia Finger foods – przekąski idealne na przyjęcia w plenerze
2024-06-20 | 01:00

Finger foods – przekąski idealne na przyjęcia w plenerze

Letnie wieczory to idealny czas, by nadrobić wszystkie towarzyskie zaległości. Coraz dłuższe dni, słoneczna pogoda i bogactwo świeżych składników zapraszają do wspólnej
Styl życia Czy można jeść ser żółty na słodko?
2024-06-20 | 01:00

Czy można jeść ser żółty na słodko?

Żółte sery dojrzewające to nie tylko aromatyczny dodatek do wielu potraw, ale także wytrawna przekąska, która idealnie koresponduje z dobrym winem, owocami i orzechami.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Edukacja

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje edukację. Rynek takich rozwiązań będzie rósł w tempie prawie 40 proc. rocznie

Sztuczna inteligencja otwiera nowe horyzonty dla procesu nauczania i uczenia się, rewolucjonizując sektor edukacji. Z badań wynika, że z aplikacji bazujących na AI już w tej chwili korzysta duża grupa uczniów i studentów, jak i nauczycieli, a na rynku pojawia się coraz więcej takich narzędzi. Jak szacuje Grand View Research, do 2030 roku wartość globalnego rynku sztucznej inteligencji w edukacji będzie rosła średniorocznie o blisko 37 proc., przy czym duża część tego rynku będzie zdominowana przez platformy edukacyjne. – Dzięki AI nauczanie staje się bardziej spersonalizowane i interaktywne – mówi Jeff Maggioncalda, dyrektor generalny międzynarodowej platformy edukacyjnej Coursera.

Farmacja

Trwają prace nad zmianami w programie szczepień przeciwko HPV. Na razie zaszczepiła się jedna piąta uprawnionych nastolatków

W ciągu pierwszego roku działania programu bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV dla 12- i 13-latków zaszczepiono tylko ok. 20 proc. uprawnionych. Eksperci wskazują na wiele różnych możliwości poprawy niepokojących statystyk. Pierwszym z nich jest edukacja dzieci i dorosłych na temat roli szczepień oraz zagrożeń, jakie wiążą się z zakażeniem HPV, wirusem odpowiadającym m.in. za nowotwory szyjki macicy, odbytu, krtani czy jamy ustnej. Kolejnym pomysłem jest zwiększenie liczby placówek z dostępnymi szczepieniami o kolejne POZ-y, ale też szkoły. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że pracuje nad niezbędnymi zmianami.