Susza – narastający problem. Sprawdź, co robić, by wesprzeć naturę
Susza to problem, który dotyka nie tylko rolników, ale również całe społeczeństwo. Ocieplający się klimat sprawia, że okresy bez opadów stają się coraz dłuższe, co w efekcie prowadzi do wysychania rzek, jezior i zbiorników retencyjnych. Niedobór wody wpływa na spadki plonów i skutkuje wzrostem cen żywności.
Ekologiczny alarm
Najnowszy raport Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego (IUNG – PIB) przynosi niepokojące wieści. Susza nasila się, dotykając coraz większych obszarów. Jak wynika z opracowania, w okresie od 1 maja do 30 czerwca 2024 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia, była ujemna i wynosiła -121 mm. Oznacza to, że deficyt wody w obecnym okresie, w stosunku do poprzedniego, uległ zwiększeniu o 3 mm.
Z kolei raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazuje, że w latach 2004-2020, w wyniku niedoboru wody, szkody w rolnictwie wynosiły rocznie średnio od 3,9 do nawet 6,5 mld zł. Dodatkowo, w najbliższych tygodniach przewidywane są ekstremalnie wysokie temperatury, co jeszcze bardziej pogorszy sytuację w gospodarstwach rolnych.
Kropla na wagę złota
Warto zauważyć, że Polska jest jednym z krajów o najmniejszych zasobach wody pitnej w Europie, w przeliczeniu na mieszkańca. Na jedną osobę przypada ok. 1580 m3 wody na rok – tyle ile na statystycznego mieszkańca Egiptu. W domach najwięcej zużywa się jej do codziennych czynności higienicznych, a najmniej do picia i gotowania. Aby racjonalnie gospodarować tym cennym zasobem, powinniśmy więc zadbać o swoje nawyki.
– Każdy z nas ma wpływ by zmniejszać skutki suszy poprzez proste działania. Oszczędzanie wody w domu to pierwszy krok. Krótsze prysznice, zakręcanie kranu podczas mycia zębów czy naprawa tych cieknących, mogą znacząco zmniejszyć jej zużycie. Ponadto, dobrze byłoby rozważyć instalację systemu zbierania deszczówki, którą z powodzeniem można użyć w domu i w ogrodzie – zauważa Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Wspólna odpowiedzialność
Susza to globalny problem, wymagający zarówno współpracy międzynarodowej, jak i lokalnych inicjatyw. Organizacje pozarządowe, rządy oraz społeczeństwo powinny działać razem, by stworzyć skuteczne strategie przeciwdziałania jej skutkom. Przedsięwzięcia te mogą obejmować budowę zbiorników retencyjnych, modernizację infrastruktury oraz ochronę naturalnych ekosystemów, które odgrywają kluczową rolę w retencji.
Warto pamiętać, że każdy z nas ma wpływ na środowisko – proekologiczne zachowania i odpowiedzialne zarządzanie zasobami naturalnymi może przyczynić się do złagodzenia skutków niedoboru cennego zasobu, jakim jest woda.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.