Komunikaty PR

Świąteczny niezbędnik

2023-12-14  |  13:00
Biuro prasowe

Święta są jednym z najbardziej wyjątkowych momentów w roku. Bożonarodzeniowe potrawy, pięknie ozdobiony dom, prezenty dla bliskich… Wszystko musi być dobrze zaplanowane – od smacznych przepisów po urokliwą i klimatyczną dekorację. Martwisz się, że o czymś zapomnisz i przez to nie będziesz w pełni korzystać z tego magicznego czasu? W Boże Narodzenie mówimy stanowcze „nie” wszystkim negatywnym emocjom! Zobacz na nasz świąteczny niezbędnik z praktycznymi wskazówkami, recepturami i poradami, dzięki którym spędzisz spokojne i w pełni zaplanowane chwile z najbliższymi.

Świąteczne planowanie w kilku krokach

Udekorowanie domu – check!

Jeżeli chcesz wprowadzić do swojego domu świąteczny klimat, koniecznie zacznij od wybrania tematycznych dekoracji. Podstawową ozdobą i symbolem odrodzenia jest oczywiście choinka. Przygotuj bombki, świąteczne łańcuchy i lampki, zaangażuj całą rodzinę, abyście wspólnie udekorowali świąteczne drzewko. Światełka przydadzą Ci się także do ozdobienia domu, połóż je na oknach lub włóż do słoika i stwórz bardzo prostą dekorację. Zastanów się także nad przystrojeniem wnętrza pachnącymi elementami. Doskonale sprawdzą się świeczki o aromacie cynamonu, choinki czy pomarańczy. Niech w Twoim domu nie zabraknie także stroika. Z łatwością zrobisz go z pachnących gałązek świeżego świerku lub kupisz w każdym sklepie przed świętami.

Zaplanowanie świątecznego menu – check!

Świąteczny stół słynie z tradycyjnych przysmaków, na które wszyscy czekają przez cały rok. Aby zdążyć z przyrządzeniem wszystkich dań i uniknąć niepotrzebnego stresu, warto wcześniej skomponować całe menu, zrobić zakupy z wyprzedzeniem i dokładnie rozplanować gotowanie. Jeżeli nie wyobrażasz sobie świątecznego menu bez uszek z kapustą i grzybami, to rekomendujemy nasz przepis. Możesz lepić je zaraz przed biesiadą z bliskimi, albo rozpocząć przygotowania nawet miesiąc wcześniej i schować małe pierożki do zamrażarki. Kilka dni przed świętami zrobisz także kapustę wigilijną z grzybami i grochem, której składniki zdążą się ze sobą „polubić” i danie zyska bogatszy smak i aromat!

Uszka z kapustą i grzybami

Czas przygotowania: 65 minut

Liczba porcji: 6

Składniki:

  • 500 g kapusty kiszonej
  • 20 g suszonych grzybów
  • 500 g pieczarek
  • 1 cebula
  • 4 ziarna ziela angielskiego
  • ½ łyżeczki pieprzu czarnego mielonego
  • 3 liście laurowe
  • 1 łyżeczka papryki słodkiej
  • 1 kostka Przyprawy w Mini Kostkach Czosnek Knorr
  • 1 kostka Przyprawy w Mini Kostkach Smażona Cebula Knorr
  • 1 łyżeczka majeranku
  • 1 łyżeczka lubczyku
  • 3 łyżki oleju rzepakowego
  • 3 łyżki oleju z pestek dyni
  • 5 łyżek bułki tartej

Ciasto:

  • 1 kg mąki
  • 2 szklanki ciepłej wody
  • 1 szczypta soli


Sposób przygotowania:

  1. Kapustę do uszek wigilijnych z kapustą i grzybami wypłucz z nadmiaru soli i kwasu, a następnie drobno poszatkuj nożem. Grzyby zalej wrzątkiem, odstaw na bok, aby zmiękły, a gdy wystygną – drobno posiekaj (zachowaj zalewę). Cebulę pokrój w kostkę, grzyby w cienkie pół plastry.
  2. Cebulę i grzyby podsmaż na oleju rzepakowym, dodaj do nich kapustę i posiekane suszone grzyby razem z zalewą, dolej 300 ml wody, dodaj ziele angielskie i liść laurowy.
  3. Wszystko razem duś pod przykryciem około 30 min. Kapustę dopraw do smaku przyprawami Knorr. Wszystko razem gotuj jeszcze do momentu, aż z kapusty odparuje prawie cała woda – około 30 min.
  4. Kapustę pomieszaj z olejem z pestek dyni. Farsz do uszek z kapustą i grzybami wystudź, jeśli jest w nim nadal dużo płynu, postaraj się go związać, dodając kilka łyżek bułki tartej.
  5. Podczas gdy farsz będzie się dusić przygotuj ciasto. W tym celu w misce połącz około 700 g mąki z ciepłą wodą i solą. Wyrób ciasto, powinno być gładkie i elastyczne, zawiń je w folię i odstaw na bok do momentu, aż farsz będzie gotowy.
  6. Gotowe ciasto na uszka z grzybami i kapustą podziel na części na stolnicy podsypanej mąką, rozwałkuj na cienki placek i przy pomocy małej szklanki wytnij z niego krążki.
  7. Na każdy krążek z ciasta nałóż łyżeczką farsz grzybowy z kapustą, sklej krawędzie ciasta, składając je na pół i ściskając np. widelcem, a następnie połącz ze sobą brzegi pieroga formując uszka. Gotowe uszka gotuj we wrzącej wodzie około 2-3 min, mieszając delikatnie wodę tak, aby uszka się nie posklejały.


Kapusta wigilijna z grzybami i grochem

Czas przygotowania: 60 minut

Liczba porcji: 6

Składniki:

  • 1 kg kiszonej kapusty
  • 150 g ugotowanego grochu
  • 1 Bulion Warzywny Knorr
  • 50 g suszonych grzybów (najlepiej borowiki)
  • 1 marchewka
  • 2 liście laurowe
  • ½ łyżeczki kminku
  • 3 ziarna ziela angielskiego
  • 5 ziaren pieprzu czarnego ziarnistego
  • 50 ml oleju rzepakowego
  • 50 ml oleju lnianego
  • 1 łyżka majeranku
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 cebula


Sposób przygotowania:

  1. W odpowiednim garnku na oleju rzepakowym podsmaż posiekany czosnek, pokrojoną w kostkę cebulę i startą marchewkę. Dodaj poszatkowaną i przepłukaną w wodzie kiszoną kapustę. Wszystko razem smaż chwilę.
  2. Dodaj przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie, pieprz, zmielony kminek, a także kostkę bulionu Knorr, która nada daniu pełni smaku.
  3. Dodaj grzyby i groch oraz 2 l wody. Gotuj powoli, aż woda prawie zupełnie odparuje, a groch i kapusta staną się miękkie. Na koniec dopraw kapustę olejem lnianym i majerankiem do smaku.


Świąteczne prezenty dla bliskich – check!

Zapewne planujesz obdarować ukochane osoby prezentami. Odradzamy zostawianie kupna upominków na ostatnią chwilę! Kolejki przyprawiają wówczas nawet najbardziej wytrwałe osoby o zawrót głowy. Zdecydowanie warto wcześniej zrobić listę prezentów dla bliskich osób. Jaki upominek wybrać? Według zasad savoir vivre prezent nie powinien być ani zbyt drogi, ani zbyt tani. Warto sugerować się upodobaniami czy potrzebami osoby, którą chcemy obdarować. Na koniec upewnij się także, że masz w swoich zapasach zestaw do udekorowania prezentów. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, więc koniecznie opakuj upominek w kolorowy papier, wstążkę i personalizowaną etykietę.


Przygotowanie świątecznego stołu – check 

Świąteczny stół to centrum spotkań z bliskimi. Właśnie dlatego tak ważnym zadaniem jest aranżacja i udekorowanie tego wyjątkowego miejsca. Według tradycji na świątecznym stole nie może zabraknąć białego obrusu, który symbolizuje czystość i doskonale się prezentuje. Połóż na nim także elegancką zastawę ze szkła lub porcelany. Ułóż talerze w prawidłowej kolejności: najpierw talerz obiadowy, a później talerz sałatkowy oraz talerz głęboki. Na koniec zadbaj o detale, takie jak świeczniki, stroiki czy figurki. Tak przygotowany stół będzie zwiastował wyjątkowe spotkanie z najbliższymi osobami.


Brak stresu i dobre nastawienie – check!

Pamiętaj o tym, że święta mają być wyjątkowym i radosnym czasem. Przygotowanie jednej z potraw skończyło się niepowodzeniem? Rosnąca ilość obowiązków przed świętami psuje Twój dobry nastrój? Spójrz na to wszystko z dystansem i odpowiedz sobie na pytanie, czy tak naprawdę masz się czym przejmować. Nie daj się przedświątecznej gorączce i ciesz się wyjątkowym czasem, który masz przed sobą. W końcu Boże Narodzenie jest tylko raz w roku!

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Polski fotograf u ministra w Ghanie! Biuro prasowe
2024-06-28 | 10:00

Polski fotograf u ministra w Ghanie!

Polski fotograf u ministra w Ghanie!   Wojciech Zaremba dokumentuje życie w Ghanie. Jego zdjęcia były wielokrotnie prezentowane na wystawach w Polsce. Pasją naszego rodaka
Styl życia Trendy wśród pokolenia Silver – 57% seniorów chce korzystać z mikromobilności
2024-06-27 | 19:10

Trendy wśród pokolenia Silver – 57% seniorów chce korzystać z mikromobilności

Starzenie się społeczeństw jest zjawiskiem globalnym, jednak dzisiejsze pokolenie Silver, znacząco różni się od niegdysiejszych seniorów. Osoby starsze coraz częściej są
Styl życia Festiwal Folkowe Inspiracje w Manufakturze
2024-06-27 | 11:00

Festiwal Folkowe Inspiracje w Manufakturze

Międzynarodowy Festiwal Twórczości” Młodych „Folkowe Inspiracje” to wydarzenie, które na stałe wpisało się nie tylko w kulturalny kalendarz Łodzi, ale także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.