Światowy Dzień Ziemi – 5 prostych kroków ku temu, by żyć bliżej Matki Natury
Światowy Dzień Ziemi jest corocznym świętem, podczas którego inicjowane są różnego typu akcje społeczne, mające uświadomić ludziom, jak bardzo powinniśmy dbać o naturę. W ubiegłych latach sprzątaliśmy lasy, wymienialiśmy zużyte sprzęty elektroniczne na sadzonki roślin czy sadziliśmy drzewa. Jednak o ziemię trzeba dbać cały rok – nie tylko od święta. Zacznij już dziś w urodziny Matki Ziemi.
5 kroków by życiu bliżej Matki Natury
Wprowadzenie zdrowych i proekologicznych nawyków do swojego życia nie jest łatwe - początkowo pochłania więcej czasu i często może wprowadzić w zakłopotanie. Są jednak proste metody na to, by w naszym życiu zagościła świadomość ekologii i znaczenia surowców naturalnych. W ten sposób poprawimy nie tylko stan naszej planety, ale również wpłynie to pozytywnie na nasze samopoczucie w tym trudnym czasie, kiedy większość czasu spędzamy w czterech ścianach.
- Segregacja śmieci
Najprostszy i zarazem najtrudniejszy do zrealizowania cel. Mówi się o nim dużo, jednak wielu z nas niestety woli zapłacić więcej za wywóz odpadów zmieszanych, niż postawić w swojej kuchni oddzielne kosze. Segregacja zajmie Ci dosłownie kilka minut więcej dziennie, a pozostawisz po sobie zdecydowanie mniejszy ślad węglowy. Co i rusz warto pogłębiać swoją wiedzę na temat segregacji i gdzie wrzucać poniektóre odpady.
- Nie kupuj na zapas
Unikniesz dzięki temu marnowania żywności i gromadzenia zapasów, które z czasem tracą swoje właściwości i termin przydatności. Żyjemy w czasie pandemii i jak najrzadziej staramy się wychodzić, jednak do planowania tygodniowych zakupów też musimy podchodzić z głową i jeszcze dokładniej sprawdzać daty przydatności do spożycia. Nie ma potrzeby generowania produkcji i składowania produktów w domowej spiżarce. Bezsensowne gromadzenie nie służy nikomu, a już na pewno nie naszej planecie.
- Zamień chemiczne detergenty na naturalne środki czyszczące Twój dom.
Innowacyjne wyciągi z roślin mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjne chemiczne płyny, spraye czy mydła. Posiadają dokładnie takie same właściwości czyszczące, a dodatek chociażby wyciągu z pestek grejpfruta usuwa także bakterie i grzyby, jak również ich zarodniki. Takie produkty znajdziesz na przykład w ofercie nowej polskiej marki BeSymbio. Ich niezwykłe właściwości są również zamknięte w szkle, co dodatkowo doceni Matka Natura.
- Wspieraj lokalny biznes
Polski rynek obfituje w świetne marki, firmy czy fabryki. Kupując polskie produkty zmniejszasz potrzeby importu, a co za tym idzie transportu, który pozostawia bardzo duże ilości Co2 w naszej atmosferze. Dodatkowo, dajesz pracę i możliwość zarobku otaczającym Cię biznesom – w czasie pandemii to szczególnie ważne.
- Ogranicz plastik
To staje się coraz prostsze, dzięki świadomości firm. Butelkowaną wodę zamień na zdatną do picia kranówkę, zabieraj ze sobą bawełniane torby na zakupy, a w aucie miej zawsze „rezerwową skrzynkę”, gdybyś nie zabrał wielorazówek. Nie kupuj ogórków, cukinii czy cytryn owiniętych w folię, zapakuj je w bawełniany woreczek. Nieprzetworzony ponownie plastik rozkłada się nawet ponad 1000 lat, a jego cząsteczki przedostają się do mórz i oceanów.
Świadomość ekologii, naturalnych składników i tego, że zasoby Ziemi są wyczerpalne to ogromnie ważny element edukacji każdego z nas. Żyjemy szybko, intensywnie i nie martwimy się zazwyczaj o to, co będzie za kilka bądź kilkanaście lat. Czas to zmienić – podziękuje nam za to Matka Natura.

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.