Komunikaty PR

Święto Tet, czyli wietnamski Nowy Rok. Jak Azjaci świętują Rok Kota?

2023-02-01  |  13:00
Biuro prasowe

Gdy po gorączce sylwestrowej nocy zostały nam jedynie wspomnienia, Wietnamczycy dopiero rozpoczęli świętowanie nowego roku. Celebrowanie wietnamskiego nowego roku trwa nawet do lutego. Według tradycyjnego wietnamskiego horoskopu, opiekunem tego roku będzie kot symbolizujący spokój, harmonię i radość. Jak Wietnamczycy celebrują ten czas? Jakie dania królują na ich stołach? I czy da się odnaleźć namiastkę święta Tet w Polsce? 

Chúc mừng năm mới! Szczęśliwego Nowego Roku!

Święto Tet, czyli azjatycki Nowy Rok, to najważniejsze święto w wietnamskim kalendarzu, które przypada na pierwszy dzień pierwszego miesiąca księżycowego. W 2023 roku świętowanie nowego roku rozpoczęło się 20 stycznia i trwa do 26 stycznia. W tym roku będzie trwał on od 22 stycznia 2023 roku do 9 lutego 2024 roku. Rozpoczynający się rok to według horoskopu chińskiego Rok Królika, a według wietnamskiego Rok Kota. Zwierzęta te symbolizować mają czas spokoju, harmonii i panowania dobrej energii, a ich żywiołem jest woda. Z okazji Święta Tet w Wietnamie przez kilka dni trwają pełne radości obchody rozpoczęcia nowego roku. Jego nadejście to także moment, gdy rozpoczyna się celebracja początku wiosny. Co ciekawe, w Chinach Święto Tet zamiennie nazywane jest także Świętem Wiosny. 

Jak Wietnamczycy spędzają pierwsze dni nowego roku? 

Bardzo ważnym etapem świętowania jest wystawna kolacja, podczas której domownicy składają sobie życzenia. Dorośli wręczają dzieciom drobne podarunki i monety, zapakowane w czerwone woreczki z czerwoną kokardą, które mają im przynieść szczęście. Podczas Święta Tet Wietnamczycy zaopatrują się w tradycyjne drzewka szczęścia – kwiatowe drzewko hoa dao (drzewko brzoskwiniowe), hoa mai (ochna drzewkowata) lub pomarańczowe drzewka kumkwatowe. Podobnie jak i u nas, w Wietnamie wierzy się, że sposób spędzania nowe roku zadecyduje o tym, jak upłynął nam pozostałe miesiące. Właśnie dlatego Azjaci stawiają na kontakt z bliskimi i wspólną biesiadę w radosnej atmosferze.

Wspólne celebrowanie to przede wszystkim wspólne posiłki. Na wietnamskich stołach w tym czasie królują między innymi bánh chưng i bánh tét– potrawy z kleistego ryżu owinięte w liście dong. Bánh chưng ma formę kwadratu i ma symbolizować ziemię, z kolei bánh tét ma reprezentować księżyc mówi Linh Ziółkowska, managerka wietnamsko-tajskiej restauracji Wi-Taj.

Azjatycki kalendarz

Każdy rok w chińskim i wietnamskich kalendarzu odpowiada jednemu z puli kilkunastu zwierząt znanych z azjatyckiego horoskopu. Są one symbolami znaków zodiaku. Cyklicznie, co 12 lat, danemu okresowi patronuje to samo zwierzę. Pomimo spokoju, jaki zapowiadają tegoroczni opiekunowie (królik i kot) czas ten nie ma być jednak okresem znudzenia. Według tradycji jest to doskonała okazja na rozwój i osiągnięcie sukcesu.

Jakie znaki znajdziemy w horoskopie wietnamskim?

  1. Tý – szczur 

  2. Sửu – bawół

  3. Dần – tygrys

  4. Męo – kot 

  5. Thìn – smok 

  6. Tỵ – wąż 

  7. Ngọ - koń 

  8. Mùi – koza

  9. Thân – małpa

  10. Dậu – kogut 

  11. Tuất – pies 

  12. Hợi – świnia 

Przyszłe święto Tet w 2024 roku celebrować będziemy pod znakiem Smoka. 

Szczypta Wietnamu w Warszawie

Wielbiciele tradycyjnych, azjatyckich smaków nie muszą wyruszać do Wietnamu, aby spróbować oryginalnych dań tamtejszej kuchni. Jednym z miejsc, w których możemy rozkoszować się wyjątkowym aromatem tych dań jest warszawska restauracja Wi-Taj, serwująca tradycyjną kuchnię Wschodu. Jakie pozycje znajdziemy w menu lokalu? 

W Wi-Taj króluje oryginalna kuchnia wietnamska i tajska. Goście doceniają kultowe dania kuchni azjatyckiej, takie jak aromatyczny, smakowity udon xao, kaczka po tonkińsku, czy intensywne curry. Coraz większą popularność zyskują także roślinne warianty dań kuchni wietnamskiej i tajskiej, dedykowane odkrywcom nowych smaków oraz miłośnikom kuchni roślinnej. Aromatyczne, młode tofu coraz częściej króluje na talerzach naszych gości – dodaje Linh Ziółkowska. 

Wszystkich zgłodniałych doznań smakowych w stylu azjatyckim, managerka restauracji zaprasza do Wi-Taj, mieszczącego się w samym sercu Warszawy przy Placu Konstytucji 4.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Tysiąc km smoczą łodzią w dół Wisły - ZROBILIŚMY TO! Biuro prasowe
2024-07-01 | 01:00

Tysiąc km smoczą łodzią w dół Wisły - ZROBILIŚMY TO!

19 załogantów stałych i 6 załogantów wspomagających – w sumie 25 wioślarzy w ciągu ośmiu dni pokonało Wisłę i spłynęło z Krakowa do Gdańska smoczą łodzią. To
Styl życia Polski fotograf u ministra w Ghanie!
2024-06-28 | 10:00

Polski fotograf u ministra w Ghanie!

Polski fotograf u ministra w Ghanie!   Wojciech Zaremba dokumentuje życie w Ghanie. Jego zdjęcia były wielokrotnie prezentowane na wystawach w Polsce. Pasją naszego rodaka
Styl życia Trendy wśród pokolenia Silver – 57% seniorów chce korzystać z mikromobilności
2024-06-27 | 19:10

Trendy wśród pokolenia Silver – 57% seniorów chce korzystać z mikromobilności

Starzenie się społeczeństw jest zjawiskiem globalnym, jednak dzisiejsze pokolenie Silver, znacząco różni się od niegdysiejszych seniorów. Osoby starsze coraz częściej są

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.

Ochrona środowiska

Nowe obowiązki przedsiębiorców dotyczące jednorazowych opakowań z plastiku. Takie regulacje zyskują duże poparcie społeczne

1 lipca wchodzą w życie nowe obowiązki dotyczące gospodarowania odpadami opakowaniowymi. Przedsiębiorcy w gastronomii będą musieli oferować klientom alternatywne dla plastikowych opakowania wielorazowego użytku na żywność i napoje. Obowiązkiem staje się także stosowanie zakrętek i wieczek przymocowanych do butelek i kartoników, by ten cenny surowiec trafiał również do przetworzenia. Nowe wymogi to kolejne etapy wdrażania dyrektywy plastikowej, której celem jest ograniczenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych zalegających na wysypiskach śmieci. W planach są kolejne regulacje, które mają sprawić, że opakowania staną się bardziej przyjazne dla środowiska. Globalne badania wskazują, że takie przepisy cieszą się dużym poparciem w społeczeństwach.

Konsument

Nawyki żywieniowe z dzieciństwa przekładają się na ryzyko otyłości w dorosłym życiu. Naukowcy zbadali wpływ podawanych dzieciom napojów

Dbanie o odpowiednią dietę w pierwszych latach dziecka ma duże znaczenie dla ograniczenia ryzyka otyłości w jego dorosłym życiu. Naukowcy ze Szkoły Psychologii Uniwersytetu Swansea badali to na przykładzie napojów spożywanych przez dzieci. Przyglądali się przez ponad dwie dekady 1,4 tys. dorastających dzieci i doszli do wniosków, że spożywanie napojów słodzonych cukrem w pierwszych latach wpływa na tworzenie złych nawyków dietetycznych, a co się z tym wiąże – zwiększa ryzyko otyłości, nawet po wielu latach.