Święto Tet, czyli wietnamski Nowy Rok. Jak Azjaci świętują Rok Kota?
Gdy po gorączce sylwestrowej nocy zostały nam jedynie wspomnienia, Wietnamczycy dopiero rozpoczęli świętowanie nowego roku. Celebrowanie wietnamskiego nowego roku trwa nawet do lutego. Według tradycyjnego wietnamskiego horoskopu, opiekunem tego roku będzie kot symbolizujący spokój, harmonię i radość. Jak Wietnamczycy celebrują ten czas? Jakie dania królują na ich stołach? I czy da się odnaleźć namiastkę święta Tet w Polsce?
Chúc mừng năm mới! Szczęśliwego Nowego Roku!
Święto Tet, czyli azjatycki Nowy Rok, to najważniejsze święto w wietnamskim kalendarzu, które przypada na pierwszy dzień pierwszego miesiąca księżycowego. W 2023 roku świętowanie nowego roku rozpoczęło się 20 stycznia i trwa do 26 stycznia. W tym roku będzie trwał on od 22 stycznia 2023 roku do 9 lutego 2024 roku. Rozpoczynający się rok to według horoskopu chińskiego Rok Królika, a według wietnamskiego Rok Kota. Zwierzęta te symbolizować mają czas spokoju, harmonii i panowania dobrej energii, a ich żywiołem jest woda. Z okazji Święta Tet w Wietnamie przez kilka dni trwają pełne radości obchody rozpoczęcia nowego roku. Jego nadejście to także moment, gdy rozpoczyna się celebracja początku wiosny. Co ciekawe, w Chinach Święto Tet zamiennie nazywane jest także Świętem Wiosny.
Jak Wietnamczycy spędzają pierwsze dni nowego roku?
Bardzo ważnym etapem świętowania jest wystawna kolacja, podczas której domownicy składają sobie życzenia. Dorośli wręczają dzieciom drobne podarunki i monety, zapakowane w czerwone woreczki z czerwoną kokardą, które mają im przynieść szczęście. Podczas Święta Tet Wietnamczycy zaopatrują się w tradycyjne drzewka szczęścia – kwiatowe drzewko hoa dao (drzewko brzoskwiniowe), hoa mai (ochna drzewkowata) lub pomarańczowe drzewka kumkwatowe. Podobnie jak i u nas, w Wietnamie wierzy się, że sposób spędzania nowe roku zadecyduje o tym, jak upłynął nam pozostałe miesiące. Właśnie dlatego Azjaci stawiają na kontakt z bliskimi i wspólną biesiadę w radosnej atmosferze.
Wspólne celebrowanie to przede wszystkim wspólne posiłki. Na wietnamskich stołach w tym czasie królują między innymi bánh chưng i bánh tét– potrawy z kleistego ryżu owinięte w liście dong. Bánh chưng ma formę kwadratu i ma symbolizować ziemię, z kolei bánh tét ma reprezentować księżyc – mówi Linh Ziółkowska, managerka wietnamsko-tajskiej restauracji Wi-Taj.
Azjatycki kalendarz
Każdy rok w chińskim i wietnamskich kalendarzu odpowiada jednemu z puli kilkunastu zwierząt znanych z azjatyckiego horoskopu. Są one symbolami znaków zodiaku. Cyklicznie, co 12 lat, danemu okresowi patronuje to samo zwierzę. Pomimo spokoju, jaki zapowiadają tegoroczni opiekunowie (królik i kot) czas ten nie ma być jednak okresem znudzenia. Według tradycji jest to doskonała okazja na rozwój i osiągnięcie sukcesu.
Jakie znaki znajdziemy w horoskopie wietnamskim?
-
Tý – szczur
-
Sửu – bawół
-
Dần – tygrys
-
Męo – kot
-
Thìn – smok
-
Tỵ – wąż
-
Ngọ - koń
-
Mùi – koza
-
Thân – małpa
-
Dậu – kogut
-
Tuất – pies
-
Hợi – świnia
Przyszłe święto Tet w 2024 roku celebrować będziemy pod znakiem Smoka.
Szczypta Wietnamu w Warszawie
Wielbiciele tradycyjnych, azjatyckich smaków nie muszą wyruszać do Wietnamu, aby spróbować oryginalnych dań tamtejszej kuchni. Jednym z miejsc, w których możemy rozkoszować się wyjątkowym aromatem tych dań jest warszawska restauracja Wi-Taj, serwująca tradycyjną kuchnię Wschodu. Jakie pozycje znajdziemy w menu lokalu?
W Wi-Taj króluje oryginalna kuchnia wietnamska i tajska. Goście doceniają kultowe dania kuchni azjatyckiej, takie jak aromatyczny, smakowity udon xao, kaczka po tonkińsku, czy intensywne curry. Coraz większą popularność zyskują także roślinne warianty dań kuchni wietnamskiej i tajskiej, dedykowane odkrywcom nowych smaków oraz miłośnikom kuchni roślinnej. Aromatyczne, młode tofu coraz częściej króluje na talerzach naszych gości – dodaje Linh Ziółkowska.
Wszystkich zgłodniałych doznań smakowych w stylu azjatyckim, managerka restauracji zaprasza do Wi-Taj, mieszczącego się w samym sercu Warszawy przy Placu Konstytucji 4.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania
Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.
Ochrona środowiska
Rynki materiałów biodegradowalnych i biopochodnych będą rosły w szybkim tempie. W Polsce dopiero raczkują

Rynek biodegradowalnych tworzyw sztucznych do 2031 roku ponad trzykrotnie zwiększy swoje obroty. Również tworzywa biopochodne są coraz częściej rozwijane i wykorzystywane. Choć rynki na świecie notują dynamiczny rozwój, napędzany nie tylko świadomością klientów, ale też surowymi przepisami środowiskowymi, w Polsce ten potencjał jest wykorzystywany szczątkowo. Tymczasem biotworzywa mogą z powodzeniem zastąpić większość materiałów syntetycznych.
Muzyka
Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system

Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.