Świętuj 191. urodziny Izraela Poznańskiego!
Muzeum Fabryki z okazji obchodów 191. urodzin Izraela Poznańskiego przygotowało bogaty program wydarzeń, który pozwoli poznać i docenić dziedzictwo jednego z największych łódzkich fabrykantów. Zaplanowane na niedzielę (25.08) atrakcje z pewnością przeniosą uczestników do czasów świetności Imperium Poznańskiego.
25 sierpnia 1833 roku w Aleksandrowie Łódzkim urodził się Izrael Poznański, znany jako czołowy przemysłowiec i właściciel warsztatów tkackich w Łodzi. Nazywany jest jednym z trzech łódzkich „królów bawełny”, obok Ludwika Geyera i Karola Scheiblera. W niedzielę (25.08) przypada 191. rocznica jego urodzin. Tego dnia, Muzeum Fabryki w Manufakturze zaprasza do wspólnego świętowania.
W programie m.in. spacer po terenie zewnętrznym Manufaktury i Imperium Poznańskiego, który pozwoli poznać i docenić dziedzictwo słynnego fabrykanta, zwiedzanie dawnego pałacu Izraela Poznańskiego, będącego obecnie siedzibą Muzeum Miasta Łodzi oraz oprowadzanie po Muzeum Fabryki.
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Dla zwiedzających indywidualnie, w godzinach poza eventem obowiązują bilety zgodne z normalnym cennikiem. Liczba miejsc jest ograniczona. Rezerwacje przyjmowane są pod numerem: +42 664 92 93.
Harmonogram wydarzeń (25 sierpnia, niedziela):
12:00 – Urodzinowe SpacerLove, czyli spacer po rynku Manufaktury z przewodnikami
z Muzeum Fabryki, którzy wcielają się w postacie Leonii i Izraela Poznańskich
13:00 – Spotkanie z Fabrykantem w podcieniach wieży Muzeum Fabryki
13:30 – Wizyta w Muzeum Miasta Łodzi
14:30 – Zwiedzanie Muzeum Fabryki
15:00 – Urodzinowe SpacerLove, czyli spacer po rynku Manufaktury z przewodnikami
z Muzeum Fabryki, którzy wcielają się w postacie Leonii i Izraela Poznańskich
16:00 – Cykliczne weekendowe oprowadzanie po wystawie stałej.
Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji do wspólnego odkrywania tajemnic Imperium Izraela Poznańskiego!
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.