Sygnatura na jedwabiu i papierze – zobacz najnowszą wystawę w Muzeum Fabryki
Do 22 lipca można oglądać nową czasową wystawę w Muzeum Fabryki w Manufakturze – „Sygnatura na jedwabiu i papierze. Metki i druki ulotne paryskich domów mody drugiej połowy XIX wieku”.
Zanurzcie się w świat elegancji i luksusu XIX-wiecznego Paryża! Wystawa jest unikalną okazją by odkryć bogactwo historycznych metek i druków ulotnych z najbardziej prestiżowych paryskich domów mody. Na wystawie zaprezentowane zostanę unikalne eksponaty, w tym: bluzki i staniki z paryskich domów mody, takich jak Mme Irma Simon, Mme Breant-Castel czy Maison Dieulafait, eksponaty z ekskluzywnych domów towarowych, grafiki z katalogów, a także faktury za usługi świadczone przez paryskie domy mody.
Kurator wystawy, Przemysław Krystian Faryś, jest absolwentem Politechniki Łódzkiej i doktorem nauk technicznych z zakresu włókiennictwa. Specjalizuje się we wzornictwie i materiałoznawstwie tekstyliów, badając historię ewolucji odzieży i tkanin odzieżowych od XVIII do początku XX wieku. Autor licznych artykułów i książek, w tym „Konfekcja damska 1800-1914” oraz „Jedwabne tkaniny odzieżowe 1700-1800”, współtworzył wiele wystaw poświęconych historii kobiecego stroju.
Wystawa dostępna do 22 lipca w Muzeum Fabryki w Manufakturze.

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Firma eventowa jako partner w organizacji eventów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.