Sygnatura na jedwabiu i papierze – zobacz najnowszą wystawę w Muzeum Fabryki
Do 22 lipca można oglądać nową czasową wystawę w Muzeum Fabryki w Manufakturze – „Sygnatura na jedwabiu i papierze. Metki i druki ulotne paryskich domów mody drugiej połowy XIX wieku”.
Zanurzcie się w świat elegancji i luksusu XIX-wiecznego Paryża! Wystawa jest unikalną okazją by odkryć bogactwo historycznych metek i druków ulotnych z najbardziej prestiżowych paryskich domów mody. Na wystawie zaprezentowane zostanę unikalne eksponaty, w tym: bluzki i staniki z paryskich domów mody, takich jak Mme Irma Simon, Mme Breant-Castel czy Maison Dieulafait, eksponaty z ekskluzywnych domów towarowych, grafiki z katalogów, a także faktury za usługi świadczone przez paryskie domy mody.
Kurator wystawy, Przemysław Krystian Faryś, jest absolwentem Politechniki Łódzkiej i doktorem nauk technicznych z zakresu włókiennictwa. Specjalizuje się we wzornictwie i materiałoznawstwie tekstyliów, badając historię ewolucji odzieży i tkanin odzieżowych od XVIII do początku XX wieku. Autor licznych artykułów i książek, w tym „Konfekcja damska 1800-1914” oraz „Jedwabne tkaniny odzieżowe 1700-1800”, współtworzył wiele wystaw poświęconych historii kobiecego stroju.
Wystawa dostępna do 22 lipca w Muzeum Fabryki w Manufakturze.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.