Szampon z mąki i peeling z płatków owsianych – jak je zrobić?
Chleb, ciasta, pizza, naleśniki czy placki ziemniaczane – to potrawy, które nie powstaną bez użycia mąki. Żadna gospodyni ani szef kuchni nie może pozwolić sobie na to, by skończyły się jej zapasy. To oczywiste. Jednak mało kto wie, że ten podstawowy produkt żywnościowy można wykorzystać w zaciszu domowego spa. Podobnie jak płatki owsiane, mąka może być naturalną alternatywą dla sztucznych kosmetyków z drogerii.
Aby odżywić włosy i nawilżyć skórę nie zawsze trzeba poddawać się kosztownym zabiegom w salonach fryzjerskich i kosmetycznych. Czasem wystarczy kilka domowych sposobów, a także naturalnych, choć nie zawsze oczywistych produktów.
Mąka do chleba i mąka do włosów
Dziś nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że naturalne = zdrowe. Zwłaszcza kobiety eksperymentują z domowymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Tak jest również w przypadku mąki żytniej, którą z powodzeniem możemy wykorzystać jako szampon do włosów.
Wykorzystanie roztworu mąki żytniej z wodą sprawi, że włosy staną się mocniejsze, miękkie w dotyku i nie będą się elektryzować. Taki naturalny szampon z pewnością nie podrażni skóry głowy, a co więcej rozprawi się ze zmorą wielu kobiet, a mianowicie z przetłuszczającymi się włosami.
– Jak się okazuje, mąka żytnia, którą od lat mamy w naszym portfolio, znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni jako produkt spożywczy, ale też jako preparat kosmetyczny. Natura i piękno zawsze idą w parze, więc czasem warto spróbować czegoś innego, nawet jeżeli wydaje się to mało realne – mówi Sylwia Majewicz, prezes Podlaskich Zakładów Zbożowych w Białymstoku.
Początki wykorzystywania samodzielnie wykonanego szamponu mogą być jednak trudne. Włosy reagują na nowe szampony, możliwe więc, że również do tego będą musiały się przyzwyczaić. Po umyciu włosów mąką żytnią możemy odnieść wrażenie, że są nieco sztywne, jednak po wyschnięciu może nas zaskoczyć ich miękkość.
Mąka żytnia nie skleja włosów, a właśnie taki mógłby być efekt wykorzystania innej mąki. Bardzo ważne jest też wykorzystanie mąki żytniej maksymalnie typu 720, ponieważ przy tym stopniu zmielenia łatwiej otrzymać jednolitą mieszankę, w której nie pozostaną grudki.
Do przygotowania szamponu z mąki żytniej potrzebujemy ok. pół szklanki wody i 3 – 4 łyżki mąki żytniej drobno zmielonej typu 720. Oba produkty mieszamy ze sobą aż do uzyskania jednorodnej masy. Jeśli uzyskana ilość szamponu jest niewystarczająca lub jest jej zbyt dużo, przy kolejnych próbach możemy modyfikować proporcje.
A może płatki owsiane?
Płatki owsiane to kolejny doskonały produkt do stosowania w naturalnej pielęgnacji ciała. Bogate witaminy i kwasy tłuszczowe mają genialny wpływa na skórę, ujędrniają ją i nawilżają.
Świetnie sprawdza się też twardość płatków, oraz to, że po namoczeniu lub ugotowaniu tworzą kremową, delikatną konsystencję.
Możemy z powodzeniem je wykorzystać do mycia twarzy i ciała (drobno mielone płatki namoczone w wodzie), peelingów (grubo zmielone płatki plus ew. dodatki np. olejki lub soda oczyszczona), maseczek (płatki mielone na mąkę, lub mąka owsiana z dodatkami) toników (odciśnięta woda z namoczonych płatków).
– Płatki owsiane są neutralnym surowcem. Nie uczulają i nie podrażniają skóry. Możemy dodać do nich różne składniki, które sprawią, że działanie domowego kosmetyku będzie miało ukierunkowany wpływ na naszą urodę – mówi Sylwia Majewicz z Podlaskich Zakładów Zbożowych.
Maseczka z płatków owsianych i miodu – 5 łyżek płatków owsianych rozpuszczamy w 5 łyżkach ciepłej, przegotowanej wody, dodajemy 2 łyżki płynnego miodu i łyżkę mleka. Tak przygotowaną maskę należy nałożyć na 10 min, a następnie zmyć letnią wodą. Ma działanie mocno nawilżające i odżywcze.

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych
Prezenter przyznaje, że domówki online i publikowane w mediach społecznościowych rolki pozwoliły im zbudować mocną pozycję w cyfrowym świecie. Dzięki nim zyskali dużo większą popularność niż z racji udziału w różnych projektach telewizyjnych czy serialowych. Maciej Dowbor odczuwa dużą satysfakcję z tego, że ich działalność internetowa przyciąga miliony odbiorców, zainteresowanie proponowanymi przez nich treściami nie słabnie, a widzowie, z którymi się spotykają na ulicy, traktują ich jak dobrych znajomych.
Konsument
Rynek gier mobilnych w Polsce może być wart prawie 0,5 mld dol. do 2030 roku. Za tym idzie rozwój smartfonów dla graczy

W 2030 roku liczba użytkowników gier mobilnych w Polsce może przekroczyć 7,1 mln, a przychody z rynku będą bliskie 470 mln dol. – wynika z danych Statista. Wraz ze wzrostem liczby graczy rozwija się także rynek urządzeń do gamingu mobilnego. Zdaniem przedstawicieli ZTE Polska, producentów smartfonów nubia, których dwa nowe modele miały właśnie swoją premierę w Polsce, ten segment krajowego rynku wciąż jest słabo zagospodarowany, a do tej pory dominowały na nim głównie urządzenia zaawansowane i drogie. Dużą rolę w udoskonalaniu sprzętu dla graczy odgrywa sztuczna inteligencja.
Dom i ogród
Sandra Kubicka: Najpierw kupiłam małą domową szklarnię na zioła. A teraz zamówiłam duży model do ogrodu i będę tam mieć pomidory, ogórki i truskawki

Modelka czerpie dużą radość z własnoręcznie wyhodowanych ziół i warzyw. Swoją przygodę z ogrodnictwem zaczęła od małej domowej szklarni kupionej w sklepie internetowym, a już niedługo będzie miała szklarnię z prawdziwego zdarzenia. Sandra Kubicka nie ukrywa, że teraz z dużą niecierpliwością czeka na to, jaki plon wydadzą sadzonki pomidorów. Na razie rosną jak na drożdżach.