Sztuka iluzji - bawi, czaruje i edukuje
Zawód iluzjonisty należy do tych najbardziej tajemniczych. Bez wątpienia wymaga on niezwykłych umiejętności, ale także wielu lat pracy i ryzykownych przygotowań. Pokazy iluzji to spektakularne show, które, oprócz przyjemności, dostarczają także cennej wiedzy.
Iluzja przenosi widza w beztroski świat zabawy i magii, w którym codzienna rzeczywistość przestaje istnieć. Oprócz efektów wizualnych ważny jest też sam performer. To, kto prezentuje się na scenie, również ma wpływ na postrzeganie iluzji. Artysta powinien czarować nie tylko swoimi umiejętnościami, ale i wdziękiem. Wszystkie te czynniki sprawiają, że sztuka iluzji, oprócz przyjemności, dostarcza także cenną wiedzę.
Czy w XXI wieku magia ma jeszcze szansę nas oczarować?
Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że iluzja jest towarzyszką człowieka już od wielu wieków. Początkowo były to zwykłe, proste zabawy, na przykład z kubkiem i „znikającymi” kulkami. Sztuka iluzji z pewnością zmieniła się na przestrzeni lat. Współczesne pokazy iluzjonistyczne znacznie odbiegają od przysłowiowego „królika z kapelusza”. Warto też zaznaczyć, że obecnie jesteśmy poniekąd przyzwyczajeni do „obcowania” z magią, chociażby podczas wizyty w kinie. - W dzisiejszym świecie bardzo trudno zaskoczyć człowieka. Powstało wiele filmów 3D, na przykład Avatar. Tam wszyscy latają i wygląda to tak wiarygodnie, że wydaje się być prawdziwe. Iluzja stała się sztuką, którą możemy zaskakiwać głównie na żywo. Przywykliśmy do tego, że widzimy cuda w telewizji montowane w różnego rodzaju oprogramowaniach. Iluzja daje niewiarygodne wrażenia na żywo, kiedy ludzie wiedzą, że to nie jest montaż. – mówi iluzjonista Marcin Muszyński. Pokazy iluzjonistyczne nadal cieszą się ogromną popularnością i potrafią oczarować zarówno tych młodszych, jak i starszych widzów. Wymagają jednak odpowiedniego przygotowania, szczególnie w dobie rozwiniętej technologii.
Magiczne przeżycia dla każdego
Sztuka iluzji jest widowiskiem uniwersalnym, który trafia zarówno do dwulatka, jak i pięćdziesięciolatka. Jak się okazuje, magia potrafi trafić do każdego widza, nawet do tych najbardziej wymagających. - To jest niesamowite, że możemy bawić i dorosłego człowieka, i dziecko. Często też na spektakl przychodzą ludzie, którzy są zmęczeni problemami codziennego życia. Jednak po pokazie wychodzą zdziwieni, jakby zobaczyli inny świat, inne możliwości. Sztuka iluzji pozwala się uśmiechać, nawet, gdy mamy trudny dzień. To pewna forma na odprężenie. – twierdzi Marcin Muszyński.
Sztuka iluzji łączy zabawę z nauką
Każdy pokaz iluzjonistyczny wymaga przygotowania – również pod kątem wiedzy. Magiczne show musi być „dopięte na ostatni guzik”, co często wymaga znajomości nauk ścisłych i humanistycznych. – Sztuka iluzji to bardzo rozległy obszar. Aby ją zrozumieć, musimy poznać zagadnienia z dziedziny fizyki, chemii, psychologii, a nawet aktorstwa. Trzeba umieć połączyć wszystkie te działy, aby móc stworzyć spektakl. Iluzja otwiera nam oczy i pokazuje, że fizyka może być też piękna dla osób, które jej nie lubią. Widowisko iluzji ujawnia piękno nauki i przedstawia, jak możemy wykorzystywać różną wiedzę. – wyjaśnia Marcin Muszyński. Magiczne spektakle dostarczają ogrom frajdy, ale także stawiają widzom pytania. Próbują zaciekawić i zainspirować do pogłębiania wiedzy poprzez dobrą zabawę.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Marcin Muszyński - iluzjonista, aktor, reżyser i twórca dużych iluzji. Jeden z najpopularniejszych performerów w Polsce. Finalista czwartej edycji programu „Mam Talent”.

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Anna Dec: Klimat się zmienia i w tym roku wybitnie to widać. Musimy być przygotowani na różne warunki pogodowe na wakacjach
Pogodynka przyznaje, że tegoroczne lato jest wyjątkowo kapryśne. Prognozy wskazują, że w najbliższych tygodniach upały będą się przeplatać z chłodem, burzami i obfitymi opadami deszczu. Taka zmienna pogoda nie powinna nas jednak całkowicie zniechęcać do aktywności na świeżym powietrzu. Zdaniem Anny Dec trzeba korzystać z uroków lata i niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy też pada, tak organizować czas wolny, by nie siedzieć w domu.
Problemy społeczne
Stres w życiu zawodowym może działać destrukcyjnie. O profilaktykę muszą zadbać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy

Co czwarty Polak doświadcza w pracy wysokiego lub bardzo wysokiego stresu, a trzech na czterech pracowników znajduje się w stresowej sytuacji zawodowej przynajmniej raz w tygodniu – wynika z badań Instytutu Psychologii Stresu. Najwyższy poziom częstego stresu dotyczy kobiet i pracowników powyżej 55. roku życia. To grupy najbardziej narażone na poczucie przeciążenia obowiązkami zawodowymi, co odbija się na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym, a w kontekście społecznym niesie ze sobą poważne skutki ekonomiczne. W Unii Europejskiej stres zabija rocznie nawet 10 tys. osób.
Gwiazdy
Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów

Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.