Tajemnice Woli i Żoliborza na spacerach oraz teatr na leżakach w sierpniu
W środę, 2 sierpnia rozpocznie się druga edycja projektu „Po Woli na Żoli”, czyli cyklu spacerów z przewodnikami po dwóch warszawskich dzielnicach. Inicjatorem akcji jest centrum handlowe Westfield Arkadia, a partnerem projekt PoWarszawsku. Kolejnym wydarzeniem zaplanowanym na sierpień jest tegoroczna nowość w ofercie wakacyjnych atrakcji Westfield Arkadia, czyli teatr na leżakach organizowany we współpracy z Teatrem Pijana Sypialnia.
„Po Woli na Żoli” – unikalny sposób na poznanie dwóch dzielnic Warszawy
Pierwsza edycja projektu „Po Woli na Żoli” okazała się prawdziwym sukcesem, dlatego w tym roku doczekał się on kontynuacji. Trasy spacerów, organizowanych przez największe w Polsce centrum handlowe Westfield Arkadia we współpracy z projektem PoWarszawsku, będą prowadzić przez najciekawsze zakątki Woli i Żoliborza. Uczestnicy poznają nieznane historie z życia dwóch warszawskich dzielnic, zgłębiając nie tylko ich dzieje, ale też sportowe tradycje, gwarę, gastronomię czy kryminalne zagadki skrywane w ich murach. Tegoroczną nowością jest zaproszenie do udziału w projekcie gości specjalnych. Spacery będą współprowadzić: mistrz KSW Łukasz „Juras” Jurkowski, podróżnik i pisarz Wojtek Friedmann, Janusz Dziano ze Stowarzyszenia Gwara Warszawska oraz Bartosz Paluszkiewicz, autor książki „Warszawskie przedwojenne restauracje, bary, kawiarnie. Kronika”.
– Ubiegłoroczne spacery z przewodnikami cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, więc decyzja o ich kontynuacji była w pełni naturalna. W odróżnieniu od pierwszej edycji na spacery zapraszamy w środy. W tym roku przez całe wakacje zapewniamy rozmaite atrakcje na Westfield Summer Festival, w ramach którego organizowane są m.in. kino letnie, koncerty, joga na trawie, teatr na leżakach czy zajęcia sportowe dla dzieci – mówi Piotr Brzozowicz, dyrektor centrum handlowego Westfield Arkadia.
Harmonogram spacerów „Po Woli na Żoli”
Spacery z przewodnikami będą odbywały się w cztery środy sierpnia. Każda wycieczka rozpocznie się o godzinie 19.00 i potrwa około 1-1,5 godziny. Harmonogram:
- 02.08 – spacer z przewodnikiem Łukaszem Ostoja-Kasprzyckim i gościem specjalnym Łukaszem „Jurasem” Jurkowskim – byłym zawodnikiem MMA i pierwszym mistrzem KSW. Wycieczka przybliża sportową historię Warszawy, a zwłaszcza dzieje sportów walki i piłki nożnej przed wojną, w trakcie okupacji oraz po wojnie. Start spaceru spod centrum handlowego Westfield Arkadia.
- 09.08 – spacer odkrywający kryminalne tajemnice Warszawy, prowadzony przez Kubę Jeleńskiego z PoWarszawsku z udziałem gościa specjalnego Wojtka Friedmanna – podróżnika, pisarza i warszawiaka. Uczestnicy poznają sprawy kryminalne zarówno z dawnych lat, jak i te bardziej współczesne. Spacer wystartuje z ul. Widok.
- 23.08 – spacer historyczny z przewodnikiem Łukaszem Ostoja-Kasprzyckim oraz przedstawicielem Stowarzyszenia Gwara Warszawska i pasjonatem historii Woli – Januszem Dziano. W trakcie wycieczki będzie można przekonać się, jak kiedyś mówiono w Warszawie. Wszyscy chętni spacerowicze wyruszą spod Westfield Arkadia.
- 30.08 – spacer śladami dawnej gastronomii z Łukaszem Ostoja-Kasprzyckim oraz Bartoszem Paluszkiewiczem, miłośnikiem przedwojennej gastronomii i historii polskiej sztuki barmańskiej autorem książki „Warszawskie przedwojenne restauracje, bary, kawiarnie. Kronika” oraz fanpage’a „Przedwojenne Restauracje, Bary i Kawiarnie” w serwisie Facebook. Start spaceru spod centrum handlowego Westfield Arkadia.
Kultura wysoka w przystępnej formie
Tegoroczną nowością w harmonogramie wakacyjnych atrakcji Westfield Arkadia jest teatr na leżakach. Centrum handlowe wraz z partnerem – Teatrem Pijana Sypialnia – zaprasza do obejrzenia czterech sztuk we wszystkie sierpniowe piątki o godz. 19.00. Co warte podkreślenia, „Teatr na leżakach” to autorski projekt Teatru Pijana Sypialnia, który zrewolucjonizował mapę letnich, miejskich atrakcji. Wszyscy chętni będą mogli obejrzeć następujące spektakle:
- 04.08, godz. 19.00-20.30 – Wodewil Warszawski – Cechą charakterystyczną sztuki są piosenki i muzyka na żywo oraz wytańczone przez aktorów polki i walczyki. Widowisko zachwyci nie tylko mieszkańców stolicy, ale wszystkich tych, którzy chcieliby przenieść się do przedwojennych czasów.
- 11.08, godz. 19.00-20.15 – Bajka o Słowach – Przedstawienie familijne (dla dzieci od 5. roku życia), które zawiera w sobie również elementy interakcji z najmłodszymi widzami. Całość dopełnia muzyka na żywo i piosenki. Główne przesłanie sztuki brzmi „Słowa mają magiczną moc…”.
- 18.08, godz. 19.00-21.00 – Miłości – To elektryzująca, metafizyczna opowieść o wypełnianiu pustki, o życiu i życiu po życiu, o słyszeniu i słuchaniu. Wszystko w towarzystwie porywających piosenek.
- 25.08, godz. 19.00-20.30 – Wyjowisko – Akcja widowiska dzieje się w karczmie. W przypadku tej sztuki na szczególną uwagę zasługują piękne kostiumy, tańce narodowe oraz biesiadne pieśni Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina.
Udział we wszystkich atrakcjach w ramach Westfield Summer Festival jest bezpłatny i nie obowiązują na nie zapisy – do wydarzenia mogą więc dołączyć wszystkie chętne osoby.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Żywienie

Sylwia Bomba: Stosuję zasadę żywieniową 80/20. Raz w tygodniu jem z córką kebaba i organizm wybacza mi to
Influencerka przekonuje, że są takie momenty czy okoliczności, kiedy w swoim jadłospisie pozwala sobie na więcej. Jej zdaniem każdy powinien robić sobie taki „oszukany dzień” i spełniać wtedy swoje zachcianki żywieniowe. Oczywiście nie po to, żeby się najeść do syta, ale zaspokoić apetyt chociażby na coś słodkiego. Sylwia Bomba przyznaje, że do jej dietetycznych grzeszków należą: kebab, popcorn i cola.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Gwiazdy
Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj

Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.