Targi Jestem Slow #Jesień już we wrześniu!
Już 12 i 13 września Centrum Praskie Koneser w Warszawie stanie się miejscem spotkań z najlepszymi polskimi projektantami mody, biżuterii, akcesoriów i dodatków.
Święto niezależnej polskiej mody i designu skupi twórców z całej Polski, tworzących w zgodzie z nurtem „slow”. Na odwiedzających targi Jestem Slow będą czekać starannie wyselekcjonowane marki, a zgodne z zasadą #KupujLepszeProdukty klienci będą mogli nabyć autorską odzież, oryginalną biżuterię i nietypowe akcesoria.
Znamy ambasadorów jesiennej edycji
Do współpracy i objęcia ambasadorstwa targów zostali zaproszeni niezależni projektanci, twórcy odzieży, akcesoriów i biżuterii: Edyta Byrska (Byrska -pracownia biżuterii), Piotr Kaczmarek (Hamsky), Julia Harmacińska (Harmony Bijou), Dobrochna Rawicka (Roskosh.pl) oraz Paula Ostalska (RUUDE).
„Nadchodzącą edycja targów Jestem Slow #Jesień jest bliżej natury. Po raz pierwszy od 6 lat sesję zdjęciową ambasadorów zrealizowaliśmy w plenerze, w parku Kaskada w Warszawie. Chcemy pooddychać, być bliżej zieleni – do czego zachęcamy.
Targi Jestem Slow odbędą się pomimo epidemii koronawirusa - ale przy zachowaniu środków ostrożności, wśród których są m.in. odległości pomiędzy stoiskami. Mimo że nie będziemy mogli wziąć udziału w licznych warsztatach i prelekcjach, skosztować pyszności, niezmiennie zrobimy zakupy u sprawdzonych i ulubionych marek.” – przekonuje Izabela Miłosz – Damaziak, partner w Grupie Slow.
Nie lada gratka dla miłośników Vintage
Po ogromnym sukcesie pierwszej, wiosennej edycji targów Jestem Vintage, która spotkała się z miłym odbiorem przez Warszawiaków, również we wrześniu swoje kolekcje zaprezentują najlepsze sklepy vintage oraz kolekcjonerzy z całej Polski.
„Po raz kolejny wypełnimy przestrzeń Filtracji w Centrum Praskim Koneser najpiękniejszymi znaleziskami z ubiegłych dekad. Na wszystkich zagorzałych fanów mody z drugiej ręki, ale także tych dopiero zaczynających swoją przygodę z kupowaniem ubrań z historią, designu z minionych lat, czekać będzie kilkudziesięciu wystawców. Nie zabraknie także strefy winylowej, strefy plakatów i komiksu oraz książek z antykwariatu.” – dodaje Marta Głogowska, organizator Targów Vintage.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.