TikTok zmienia barwy na tęczowe #ForYourPride
Hashtag challenge, siedem kreatywnych efektów na platformie, dedykowana muzyczna playlista, Live Show z Drag Queens, 12-godzinny globalny Marsz Dumy m.in. z takimi artystami jak Miley Cyrus, Anitta i Bob the Drag Queen, a także mural na cześć polskich twórców LGBTQ+ to szereg aktywności przygotowanych przez TikToka z okazji Miesiąca Dumy.
Budowanie i wspieranie społeczności leży u podstaw działań TikToka, dlatego platforma dołączyła do świętowania „Miesiąca Dumy”. W tym roku będzie on obchodzony na TikToku pod jednoczącym wszystkich hasłem „Free to be”, czyli „wolni, aby być sobą”, ale również wolni, żeby rosnąć, rozwijać się i rozumieć doświadczenia innych ludzi. TikTok poprzez zaproponowane aktywności chce podkreślać, że jest platformą, gdzie można w kreatywny i wolny sposób wyrażać siebie, bez uprzedzeń.
Mural na cześć polskich twórców
Z okazji Miesiąca Dumy w centrum Warszawy powstał mural na cześć polskich TikTokerów, reprezentujących społeczność LGBTQ+ pod hasłem „Każdy różny, ale równy”. Do współpracy zaproszono ośmioro twórców, którzy zarówno na TikToku, jak i poza platformą, pokazują co to znaczy być dumnym i żyć swoim życiem w pełni swobodnie. Michał Piróg, @way.of.blonde, @maschines_official, @saintfluencer, @pizzapawel, @lucasadelon, @charazinsky i @jasperrr55 na muralu zostali przedstawieni jako Superbohaterowie. W ten sposób TikTok chce manifestować swoje poparcie dla osób LGBTQ+ również poza platformą.
„Zauważyłem, że TikTok jest miejscem, które jednoczy wszystkich, pozwala nam na otwartość i akceptację. Przede wszystkim pokazuje nam, żeby się nie bać, otworzyć oraz przyznawać się do swoich prawdziwych uczuć” – mówi @pizzapawel (ponad 1 milion obserwujących na TikToku!). „Uważam to za wielkie wyróżnienie, że mogę wspierać swoim wizerunkiem osoby LGBTQ+. Cieszę się, że mogę dawać przekaz swoją osobą dla młodych ludzi, którzy duszą w sobie swoją orientację i boją przyznać swoim bliskim, że należą do społeczności LGBTQ+. Uważam, że nie powinniśmy szufladkować i dzielić się na społeczności, tylko być człowiekiem dla innego człowieka, ponieważ KAŻDY JEST RÓWNY” – dodaje @pizzapawel.
Zdaniem @charazinsky (1,5 miliona obserwujących na TikToku) – „TikTok bardzo wspiera środowisko LGBTQ+ przede wszystkim akcjami Pride. Jednak to wsparcie jest widoczne przez cały rok. Na TikToku nie ma miejsca na dyskryminację i nienawiść. W akcję Pride włączamy się już po raz drugi. Zdecydowaliśmy się na to, bo chcemy, aby społeczeństwo było jeszcze bardziej tolerancyjne i akceptowało ludzkie odmienności. Chcemy również wyrazić swoje wsparcie dla osób LGBTQ+ i zachęcić do bycia w 100% sobą”.
„TikTok to przestrzeń, która porusza różne tematy społeczne, a twórcy tworzą do nich trendy lub prowadzą live'y dzieląc się swoimi spostrzeżeniami” – mówią Power Girls (@way.of.blonde i @maschines_official). „Swoimi działaniami w Internecie chcemy pokazać normalność. Życie dwóch kobiet w związku nie różni się znacznie od pary damsko-męskiej. Jemy, śpimy, pracujemy, podróżujemy, mamy rodziny, bliskich, płaczemy, marzymy, śmiejemy się, przeżywamy kryzysy, wspieramy się, kochamy. Nasza miłość nie jest ani gorsza, ani lepsza. Jesteśmy równi” – dodają Power Girls.
Muzyka i programy LIVE
Aby zapewnić szerszej społeczności TikToka LGBTQ+ możliwość przyłączenia się do świętowania Miesiąca Dumy, platforma zaplanowała swój pierwszy globalny Marsz Dumy TikToka – 12-godzinny live, który zostanie przeprowadzony w ramach 24 różnych programów, z różnych krajów na całym świecie, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Japonii, Korei, Singapuru i innych. Wezmą w nim udział Miley Cyrus, Anitta, Bob the Drag Queen i wielu innych artystów z całego świata. Z okazji Miesiąca Dumy na platformie dostępnych będzie również siedem efektów specjalnych – nie zabraknie w nich tęczowych barw, a także dostępna będzie m.in. naklejka z hashtagiem #Pride2021.
„Wierzymy, że TikTok daje możliwość tworzenia i udostępniania treści, które przemawiają do innych i pomagają im budować silniejszą społeczność. Jako globalna platforma mamy możliwość, ale i odpowiedzialność, aby promować i budować miejsce w sieci, które jest przyjazne dla wszystkich ludzi i gdzie każdy może być sobą” – powiedziała Paula Kornaszewska, Head of Operations Team TikTok Polska.
Wsparcie organizacji
TikTok aktywnie wspiera społeczność LGBTQ+ poprzez współpracę i wsparcie globalnych organizacji jak GLAAD, It Gets Better Project, SAGE, Stonewall Foundation, The Trevor Project oraz True Colors United.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.