Tłusty czwartek po azjatycku

Ostatni czwartek przed Wielkim Postem to dzień, gdy ostatnią rzeczą o jakiej myślimy jest… liczenie kalorii. W naszej kulturze tradycją stało się zajadanie ociekającymi tłuszczem pączkami oraz bogato oprószonymi pudrem faworkami. Co może stać się egzotyczną alternatywą dla tych dobrze znanych nam przysmaków? Poznaj azjatycką inspirację, która podbija serca Polaków.
Już niebawem, bowiem 8 lutego, celebrować będziemy tłusty czwartek. To ten szczególny dzień w roku, gdy niemal bezkarnie możemy objadać się słodkimi wypiekami. Choć od lat niekwestionowanym królem tego dnia są pączki, to warto pamiętać, że to nie jedyna opcja na apetyczne świętowanie końca karnawału. Jaki przysmak, przywieziony z dalekiej Azji, może stać się inspiracją do przygotowania się na najsłodszy dzień w roku? Podpowiadamy!
Chrupiące ciasto w środku z… owocową niespodzianką
Po ugryzieniu kruchej panierki wyczuwasz miękką strukturę owocu, który w takiej formie nie występuje w naszej polskiej kuchni. Zapach wiórek kokosowych to kolejne apetyczne zaskoczenie, mało kojarzone z tłustym czwartkiem w polskim wydaniu. O jakim deserze mowa? O popularnym u naszych wschodnich sąsiadów bananie w cieście z wiórkami kokosowymi, który może być świetnym pomysłem oszukania tłustoczwartkowych zmysłów!
Choć w naszych stronach obsmażanie banana w cieście może brzmieć dość nietypowo, to w Azji jest to jeden z tradycyjnych deserów, którym na co dzień zajadają się mieszkańcy Tajlandii czy Malezji. Aromatyczne połączenie słodkich, dojrzałych bananów, delikatnego, a po usmażeniu chrupiącego ciasta i wyraźnie wyczuwalnych wiórków kokosowych to prawdziwe spełnienie marzeń miłośników kulinarnych deserów i… zaskakujących kontrastów.
Jak usmażyć azjatyckiego „pączka”?
Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w mąkę ryżową, która w naszych kuchniach nie jest tak popularna jak u azjatyckich pań domu. Panierkę przygotowujemy na bazie mąki z dodatkiem cukru. Po obtoczeniu owocu w panierce smażymy go na złocisty kolor.
Kluczem w przygotowaniu banana w cieście jest czas i temperatura jego smażenia. Najważniejsze, by chrupiąca skórka przykryła delikatny w środku owoc, nie niszcząc jego struktury, lecz odpowiednio go zmiękczając – komentuje Linh Ziółkowska, Manager Generalny restauracji Wi-Taj serwującej smażonego banana w cieście.
W efekcie banan w cieście smakować może jak ukochane przez Polaków pączki! Z tego względu stanowi atrakcyjną alternatywę dla rodzimych wypieków na zbliżający się 8 lutego.
Azjatycki deser na wyciągnięcie ręki
Banan w cieście z wiórkami kokosowymi to jeden z kilku słodkich dań, które pokochali Polacy w ostatnich latach. W rzeczywistości niezwykle rozwinięta kuchnia azjatycka oferuje nam wiele innych słodkości, które można odkryć, nie wyjeżdżając na egzotyczną wycieczkę na Wschód. Polacy, chętnie otwierający się na smakowanie nieznanych dotąd dań, z chęcią sięgają po tropikalne owoce serwowane w nowych dla nas formach. Zbliżający się tłusty czwartek to doskonała szansa na apetyczne eksplorowanie azjatyckiej kuchni! Gdzie zjeść banana w cieście, jeśli nie zdecydujemy się na przygotowanie go w swojej kuchni?
Jednym z popularnych lokali, który w karcie posiada Chuối Tàm Bột Vũng Dừa (smażonego banana w cieście z wiórkami kokosowymi) jest Wi-Taj. Restauracja mieszcząca się w centrum, przy Placu Konstytucji 4 w Warszawie, od lat przyciąga do swojego wnętrza fanów autentycznych smaków prosto z Wietnamu i Tajlandii.
Azjatyckie desery na polski tłusty czwartek są ciekawym przykładem na to, jak różnorodne kultury kulinarne mogą się wzajemnie przenikać i inspirować. Serwowany u nas smażony banan wielu Gościom rzeczywiście przypomina w smaku polskiego pączka, dlatego świetnie sprawdza się w czasie karnawału jako smakowite zamknięcie uczty z bliskimi – komentuje Linh Ziółkowska.
Wi-Taj zachęca, by w tegoroczny tłusty czwartek spróbować słodkości, które odkryją przed nami coś nowego. Kto wie, może od tego roku banan w cieście wpisze się na stałe w nasze tłustoczwartkowe zwyczaje kulinarne?

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Firma eventowa jako partner w organizacji eventów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.