Komunikaty PR

Tropem Etnoekipy – muzea dla dzieci - propozycja na długi weekend

2024-04-18  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
ANETA SZERSZENIEWSKA
38 PR CONTENT COMMUNICATION

MODRA 92 C
02-661 WARSZAWA
aneta.szerszeniewska|38pr.pl| |aneta.szerszeniewska|38pr.pl
509 453 985
www.38contentcommunication.pl

Przed nami długi, majowy weekend, w dłuższej perspektywie wakacje, czyli najlepszy czas na wycieczki i zwiedzanie urokliwych zakątków naszego kraju. Bez względu na to, czy wyjedziecie nad morze, na Mazury, w góry czy też zostaniecie w domu, zawsze warto znaleźć ciekawe miejsce, które przybliży historię danego regionu. Bohaterowie książek edukacyjnych „Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś” wydanych przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, przygotowali krótki przewodnik po najciekawszych muzeach w całej Polsce, w których nie zaznają nudy ani dzieci ani dorośli.

 

Odwiedzanie muzeów z dziećmi to idealny sposób na aktywną i edukacyjną rozrywkę, która łączy naukę z zabawą. Tym bardziej, że coraz więcej muzeów wprowadza interaktywne wystawy w muzeach, które stymulują ciekawość i zachęcają dzieci do eksploracji, co czyni naukę fascynującą przygodą. Bohaterowie Etnoekipy: Chmurnica, Buczka, Bebok i Bazyl zafascynowani historią, regionalnymi obrzędami czy tradycjami dawnej wsi, wytypowali kilka oryginalnych muzeów w całej Polsce, dzięki którym można przenieść się w czasie do świata, który już nie istnieje, a przy tym doskonale spędzić wolny czas i nabyć nowych umiejętności.

 

Domowe ognisko – gdzie i jak mieszkano?

Pierwszy tom edukacyjnej serii „Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś” wprowadza nas w tematykę jak się żyło ponad sto lat temu; gdzie mieszkano, jak powstawała tradycyjna zabudowa terenów wiejskich oraz jakie techniki budowania ówcześnie stosowano.

Aby cofnąć się w czasie wystarczy wybrać się do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach w Słupsku, gdzie znaleźć można tradycyjne szachulcowe chaty z XVIII wieku, poznać architekturę ich wnętrz oraz zobaczyć oryginalne sprzęty i meble.

Z kolei Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu proponuje niezwykłą wystawę w 10 zagrodach chłopskich, wnętrzach chałup czy budynkach gospodarczych, w których aranżowane zostały codzienne zajęcia wiejskie związane z domem i gospodarstwem, m.in.: suszenie ziół, wianki na oktawę Bożego Ciała, wyrób i wypiek chleba, wyrób twarogu, kiszenie ogórków i kapusty. Dzięki tej ekspozycji można dowiedzieć się, jak kiedyś wyglądały obowiązki gospodarzy czy czas świętowania.

 

Zrób to sam – jak robiono różne przedmioty?

Czym zajmowali się bednarze? Jak wyglądał warsztat cieśli czy kowala? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w trzecim tomie „Wypraw z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś”. Jeśli jednak chcielibyście bardziej zgłębić tajniki rzemiosła i rękodzieła dawnej wsi, warto odwiedzić Szlak Ginących Zawodów w Kudowie Zdroju na Dolnym Śląsku. Tutaj podczas jednej wizyty można zobaczyć pokaz garncarstwa, dom chleba, chatkę z dawnym sprzętem czy kuźnię i wziąć udział w różnych warsztatach.

Będąc w okolicach Kaszub warto zajrzeć do Muzeum-Kaszubski Park Etnograficzny, gdzie można zapoznać się z codziennymi wyzwaniami życia na wsi oraz ich doświadczyć: mielenie zboża w żarnach, tłuczenie zboża w stępie czy noszenie wody w nosidłach – może brzmi banalnie, ale bohaterowie Etnoekipy, zapewniają, że dopiero wtedy można zrozumieć, jak ciężkie było życie bez technologicznych nowinek.

 

Co do garnka włożyć – jak przygotowywano jedzenie: pierniki, rogale i obwarzanki?

W piątym tomie edukacyjnej serii, wydanej przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, razem z bohaterami można dowiedzieć się, w jaki sposób pozyskiwano pożywienie i poznać podstawowe produkty spożywcze, które były nieodłączną częścią życia mieszkańców terenów wiejskich. Tę wiedzę teoretyczną warto podeprzeć praktyką.

Będąc w okolicy Kujaw można odwiedzić Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, gdzie podczas wizyty poznacie przepis na ten legendarny przysmak i sami go będziecie mogli zrobić, udekorować i wypiec.

Jeśli chcecie zgłębić tajniki wypieku pysznych Rogali Świętomarcińskich, zdobyć recepturę i wykonać je własnoręcznie, koniecznie musicie wybrać się do Poznania do Rogalowego Muzeum.

Miłośników obwarzanków zapraszamy do krakowskiego Muzeum Obwarzanka , gdzie poznacie unikatowy proces jego produkcji, samodzielnie go ulepicie i wypieczecie.

W każdym z tych miejsc, oprócz dobrej zabawy, czeka na każdego odwiedzającego także ciekawa porcja wiedzy o danym regionie i jego historii.

 

Dlaczego warto odwiedzać muzea z dziećmi?

W dobie cyfrowej rozrywki muzea stanowią cenne uzupełnienie doświadczeń naszych dzieci, oferując im szereg korzyści, które podkreślają ich wartość jako idealnego sposobu na zapewnienie rozrywki i wyeliminowanie nudy. Muzea, szczególnie te skierowane do dzieci, zostały zaprojektowane tak, aby stymulować i zachęcać do eksploracji. Interaktywne wystawy umożliwiają naukę poprzez doświadczanie, co jest znacznie bardziej skuteczne niż tradycyjne przyswajanie wiedzy. Dzieci mogą dotykać, eksperymentować i obserwować, co sprawia, że nauka staje się dla nich niezapomnianą przygodą.

Muzea czy skanseny są skarbnicami wiedzy o historii, kulturze, sztuce i dawnych tradycjach. Dzieci, odwiedzając je, zdobywają unikalną wiedzę na temat różnorodności kulturowej danego regionu, co jest istotne dla kształtowania ich otwartości i empatii. Dzięki temu mogą lepiej zrozumieć współczesny świat.

 

„Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś.” – edukacyjna seria dla uczniów szkół podstawowych:

„Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś.” opowiadają o tradycjach i obyczajach dawnego życia na polskiej wsi. Seria składająca się z sześciu książek stanowi wyjątkowe narzędzie wspomagające nauczycieli w prowadzeniu lekcji z podstawami edukacji regionalnej.

Głównymi bohaterami serii jest czwórka niezwykłych bohaterów: Bazyl, Bebok, Chmurnica i Buczka, którzy stają się przewodnikami po regionach całej Polski. Ich misją jest wprowadzenie dzieci w świat życia wiejskiego, ukazując je w wielu jego aspektach - od ciepła domowego ogniska, po korzenie tradycji, różnorodności zawodów, charakterystycznego pożywienia i wyjątkowych sposobów świętowania.

Seria „Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś”, została stworzona w celu wspierania edukacji regionalnej dzieci poprzez przystępne i angażujące treści. Książki obejmują różnorodne tematy z zakresu nauki, kultury, historii oraz dziedzictwa wsi, poszerzające horyzonty najmłodszych uczniów.

Pomysłodawcą i wydawcą serii jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.  

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Majówkowy piknik w Elektrowni Powiśle Biuro prasowe
2024-04-29 | 15:59

Majówkowy piknik w Elektrowni Powiśle

Przed nami niemal tydzień błogiego lenistwa nad Wisłą. Z pomysłem na spędzenie majówki w mieście przychodzi Elektrownia Powiśle. Piknik pod gołym niebem z wiosennym menu, otwarcie
Styl życia Cook Story w nowej odsłonie – teraz jeszcze bardziej smart
2024-04-29 | 11:15

Cook Story w nowej odsłonie – teraz jeszcze bardziej smart

25 kwietnia br. ponownie swoje przestrzenie otworzyło Cook Story by Samsung, unikatowy punkt na kulinarnej mapie Warszawy. W Cook Story można wziąć udział w warsztatach kulinarnych, jak
Styl życia Kwietniowe grillowanie – pomysły i przepisy
2024-04-29 | 01:00

Kwietniowe grillowanie – pomysły i przepisy

Opiekanie jedzenia nad żywym ogniem jest najstarszą formą gotowania. Czas spędzany przy ognisku od tysięcy lat służył nie tylko przetrwaniu gatunku, ale przede wszystkim budowaniu więzi

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rodziny zastępcze w kryzysie z powodu braku odpowiedniego wsparcia państwa. Zespoły robocze pracują nad wypracowaniem nowych przepisów

Na koniec 2022 roku w pieczy zastępczej przebywało 72,8 tys. dzieci, przy czym nieco ponad 56 tys. w pieczy rodzinnej. Od 2020 roku wzrasta ogólna liczba wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych kosztem rodzin zastępczych, których jest coraz mniej. – Problemem jest niedofinansowanie całego systemu, brakuje też wsparcia i szkoleń dla rodziców – podkreśla Agnieszka Smarzyńska, prezeska Fundacji Happy Kids. Powołane niedawno przez resort polityki społecznej zespoły robocze mają wypracować nowe rozwiązania, które zapobiegną kryzysowi w pieczy zastępczej w Polsce.

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.