Trwa kampania społeczno-edukacyjna „Rodzina Roku”
Trwa ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna Rodzina Roku, której celem jest propagowanie szczęścia rodzinnego. W ramach kampanii zorganizowano ogólnopolski konkurs. Do 31 grudnia można nadsyłać krótkometrażowe filmiki o własnej rodzinie. Pierwsza edycja odbywa się pod hasłem Wolny czas spędzamy razem.
Inspiracją do powstania hasła przewodniego była obserwacja współczesnego społeczeństwa. Jak podkreśla autor projektu ks. Andrzej Sikorski, prezes Fundacji Być Bardziej: – Projekt ma na celu pokazanie, jak wielką wartością nadal dla wielu z nas jest rodzina. Wszyscy ludzie na całym świecie potrzebują uniwersalnych jakości w relacji z najbliższymi. Nasz życie w ciągłym pośpiechu i chęć pogodzenia wszystkich obowiązków nie sprzyja budowaniu rodzinnych więzi i zacieśnianiu relacji. Często pochłonięci wirtualnym światem i tematami globalnymi, gubimy tych, którzy są najbliżej nas. Dlatego też wszystkie nadesłane filmy mają za zadanie zachęcić inne rodziny do wcielania dobrych praktyk we własne życie rodzinne.
Z badania CBOSu (2019r.) wynika, że to właśnie szczęście rodzinne jest najważniejszą wartością dla Polaków (tak odpowiedziało 80% ankietowanych). Dobre relacje rodzinne pozytywnie wpływają na ogólne samopoczucie człowieka. Z socjologicznego punktu widzenia, to właśnie rodzina stanowi podstawową i najważniejszą formę życia społecznego. Niestety, z drugiej strony nadal obserwujemy zjawisko częstych rozwodów, bowiem w Polsce co trzecie małżeństwo decyduje się na rozstanie.
Spada liczba nowych małżeństw, wzrasta liczba rozwodów
Ostanie badania GUS na temat sytuacji demograficznej potwierdzają, że w końcu 2021 r. w Polsce istniało 8 mln 759 tys. małżeństw – o ponad 100 tys. mniej niż rok wcześniej. Nadal ponad połowa z nich to tzw. małżeństwa wyznaniowe. Z kolei rozwody jeszcze 20 lat temu były przyczyną 1/5 rozwiązywanych rocznie małżeństw, obecnie jest to prawie 1/4. GUS informuje, że pomimo stałego wzrostu liczby urodzeń ze związków nieformalnych, nadal spośród przychodzących co roku na świat dzieci prawie 3/4 rodzi się w małżeństwach. Ponadto trzeba mieć na uwadze, że ponad połowa dzieci rodzi się w okresie pierwszych trzech latach trwania małżeństwa, co oznacza, że wzrost liczby nowo zawartych małżeństw skutkuje – w kolejnych 2–3 latach – wzrostem liczby urodzeń.
Ks. Andrzej Sikorski dodaje: - Kryzys rodziny coraz bardziej się pogłębia. W pierwszym kwartale 2021 roku w Polsce było więcej rozwodów, niż ślubów: zawarto przeszło 13 tys. małżeństw, a rozpadło się aż 16 tys. Często przyczyną tego jest właśnie brak zrozumienia, „uwspólnotowienia” rodziny. Największą wartością życia rodzinnego i podstawą zarazem jest oczywiście rodzina jako całość, ale niebywale urokliwy z punktu widzenia rodzica jest uśmiech dzieci. Do głównych celów kampanii można zaliczyć dobro wszystkich rodzin (niezależnie od ich statusu materialnego oraz społecznego), promocję pozytywnego wizerunku małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny oraz zmianę postaw społecznych wobec rodziny (w tym szczególnie modelu życia jakim jest duża rodzina).
(Nie)zwykła codzienność – nagraj swoją rodzinę i wygraj!
„Wolny czas spędzamy razem” - to również hasło przewodnie krótkiego filmiku, czyli podstawy zgłoszenia do konkursu. Nie musicie posiadać profesjonalnej kamery i wysokich umiejętności montowania. Wystarczy, że pokażecie (nie)zwykły dzień z życia waszej rodziny – bez specjalnych efektów i „gry aktorskiej”. Nieważne czy nagrywacie kamerą, czy smaroonem – liczy się ciepło i szczęście, które od was bije. Materiał powinien trwać do 2 minut. Plik należy przesłać przez specjalny formularz zgłaszający za pośrednictwem strony www.rodzinaroku.pl. Kreatywność mile widziana!
Fundacja „Być Bardziej” szuka najpierw Rodziny Roku we wszystkich województwach, a z nich zostanie wybrana przez powołaną Kapitułę Konkursu ogólnopolska Rodzina Roku. Rodzina z danego województwa, która otrzyma najwięcej głosów, będzie mogła startować o tytuł ogólnopolski (czyli laureata). Możliwość oddania głosu na film danej rodziny posiada każdy internauta. Rozstrzygnięcie Konkursu i wręczenie nagród nastąpi do 31 stycznia 2023 r.
Co można wygrać?
Nagroda główna to kilkudniowy pobyt dla całej rodziny w Pensjonacie Zającówka w Szklarskiej Porębie. Organizator przewidział także zestawy nagród dla rodziny, która wygra w każdym z województw, sponsorami nagród są Jakub. B. Bączek oraz firma U Kawiarza.
Rodzina Roku to konkurs, który powstał w ramach kampanii o tej samej nazwie. Organizatorem kampanii jest Fundacja Być Bardziej. Komitet Honorowy Kampanii informacyjno-edukacyjnej tworzą: Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Minister Edukacji i Nauki, a także Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Anna Dec: Klimat się zmienia i w tym roku wybitnie to widać. Musimy być przygotowani na różne warunki pogodowe na wakacjach
Pogodynka przyznaje, że tegoroczne lato jest wyjątkowo kapryśne. Prognozy wskazują, że w najbliższych tygodniach upały będą się przeplatać z chłodem, burzami i obfitymi opadami deszczu. Taka zmienna pogoda nie powinna nas jednak całkowicie zniechęcać do aktywności na świeżym powietrzu. Zdaniem Anny Dec trzeba korzystać z uroków lata i niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy też pada, tak organizować czas wolny, by nie siedzieć w domu.
Problemy społeczne
Stres w życiu zawodowym może działać destrukcyjnie. O profilaktykę muszą zadbać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy

Co czwarty Polak doświadcza w pracy wysokiego lub bardzo wysokiego stresu, a trzech na czterech pracowników znajduje się w stresowej sytuacji zawodowej przynajmniej raz w tygodniu – wynika z badań Instytutu Psychologii Stresu. Najwyższy poziom częstego stresu dotyczy kobiet i pracowników powyżej 55. roku życia. To grupy najbardziej narażone na poczucie przeciążenia obowiązkami zawodowymi, co odbija się na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym, a w kontekście społecznym niesie ze sobą poważne skutki ekonomiczne. W Unii Europejskiej stres zabija rocznie nawet 10 tys. osób.
Gwiazdy
Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów

Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.