Trwa wielkie sprzątanie Warty! (zdjęcia)
W Poznaniu trwa wielkie sprzątanie Warty. Wczoraj i dzisiaj, 8-9 września, setki wolontariuszy – dzieci, seniorów, sportowców i miłośników przyrody – zbierają śmieci wzdłuż brzegów trzeciej najdłuższej rzeki w Polsce. Wydarzenie „WARTA warta posprzątania” odbywa się w ramach 29. Akcji Sprzątanie świata – Polska. Organizatorami inicjatywy są Fundacja Nasza Ziemia oraz sieć Lidl Polska.
Wrzesień to miesiąc poświęcony ekologii. Poza świętami Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk, Świadomości o Marnowaniu Żywności czy Dnia Bez Samochodu, 27 września obchodzony jest także Dzień Rzek.
W lecie wiele osób wypoczywa nad wodą. Tam, gdzie przebywają ludzie, pojawiają się jednak również śmieci. W czwartek i piątek (8-9 września) w Poznaniu, w ramach 29. Akcji Sprzątania świata, odbywa się niezwykłe wydarzenie: „WARTA warta posprzątania”. Jest to wspólna inicjatywa Fundacji Nasza Ziemia oraz sieci Lidl Polska. Do udziału w przedsięwzięciu zostali zaproszeni uczniowie poznańskich szkół, samorządowcy, lokalni sportowcy i wszyscy miłośnicy przyrody. Wolontariusze, zgromadzeni w trzech punktach zbiórki: na plaży miejskiej na Szelągu, pod Mostem Lecha oraz przy Bramie Poznania, wspólnie zbierają odpady.
Pierwszego dnia, przy Parku Szelągowskim, akcję wspierali m.in. piłkarze Warty Poznań oraz twórczyni bloga „Ograniczam się”, Kasia Wągrowska (@ograniczamsie).
Zadbaj o czystość Warty
Drugiego dnia Kwatera Główna akcji znajduje się przy Bramie Poznania, a wydarzenie potrwa od ok. 10:00 do 14:30. Wszystkie osoby, które tego dnia zjawią się, aby pomagać, otrzymają od organizatorów pakiet: środki ochrony osobistej, worki, chwytaki i rękawice, a także – certyfikat udziału. Na uczestników czekają też praktyczne informacje na temat prawidłowej segregacji śmieci. Najmłodsi, wraz z opiekunami, mogą wybrać się również do Kwatery Głównej na Szelągu, gdzie w ramach strefy edukacyjnej są organizowane pouczające gry i zabawy.
Akcji patronują Miasto Poznań oraz Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu.
Więcej szczegółów można znaleźć na Facebooku, w wydarzeniu „WARTA warta posprzątania”, oraz na stronie https://kimjestesmy.lidl.pl/.

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Anna Dec: Klimat się zmienia i w tym roku wybitnie to widać. Musimy być przygotowani na różne warunki pogodowe na wakacjach
Pogodynka przyznaje, że tegoroczne lato jest wyjątkowo kapryśne. Prognozy wskazują, że w najbliższych tygodniach upały będą się przeplatać z chłodem, burzami i obfitymi opadami deszczu. Taka zmienna pogoda nie powinna nas jednak całkowicie zniechęcać do aktywności na świeżym powietrzu. Zdaniem Anny Dec trzeba korzystać z uroków lata i niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy też pada, tak organizować czas wolny, by nie siedzieć w domu.
Problemy społeczne
Stres w życiu zawodowym może działać destrukcyjnie. O profilaktykę muszą zadbać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy

Co czwarty Polak doświadcza w pracy wysokiego lub bardzo wysokiego stresu, a trzech na czterech pracowników znajduje się w stresowej sytuacji zawodowej przynajmniej raz w tygodniu – wynika z badań Instytutu Psychologii Stresu. Najwyższy poziom częstego stresu dotyczy kobiet i pracowników powyżej 55. roku życia. To grupy najbardziej narażone na poczucie przeciążenia obowiązkami zawodowymi, co odbija się na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym, a w kontekście społecznym niesie ze sobą poważne skutki ekonomiczne. W Unii Europejskiej stres zabija rocznie nawet 10 tys. osób.
Gwiazdy
Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów

Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.