Trzymamy cukry i trzymamy się razem
Kolejne dwie organizacje weszły do koalicji wspierającej cukrzyków, jaką tworzy Fit Cake, wywodząca się z Białegostoku, pierwsza polska sieć niecukierni. W grudniu dołączyły do niej stowarzyszenia z Rzeszowa i Warszawy. Ich podopieczni to głównie dzieci. Najmłodsi już cieszą się na słodkie Święta, choć bez grama cukru.
- Od ponad 10 lat jesteśmy na diecie, w której nie ma prostego cukru. Szybko poczuliśmy to właściwa droga, która z czasem stała się stylem życia i największą pasją. Niecukiernię zakładaliśmy więc z głębokim przekonaniem. Kiedy osiągnęliśmy z Fit Cake finansowy sukces, przyszła myśl, że powinniśmy teraz dołożyć swoją cegiełkę do podniesienia świadomości Polaków na temat diety i zmieniać ich nawyki żywieniowe. Chcieliśmy także wesprzeć tych, którzy tradycyjnych słodyczy nie mogą jeść ze względów zdrowotnych - mówi Rafał Kościuk, który wraz z Eweliną Choińską założył sieć Fit Cake, do której należy aktualnie ponad 20 lokali franczyzowych w całej Polsce. Marka oferuje słodycze bez dodatku cukru, glutenu, często także i bez laktozy.
Słodkie święta także dla cukrzyków
Najpierw działali na własnym podwórku. Nawiązali współpracę z Fundacją dla Dzieci z Cukrzycą “3mam Cukry” z Białegostoku. We wrześniu podczas festynu w Sochoniach przeszli “próbę ognia”. Mali cukrzycy pomiędzy zabawami, skakaniem na dmuchańcach i konkursami próbowali tortów, jakie Fit Cake przygotowało na tę okazję. Mamy zaś mierzyły dzieciom poziom cukru przed i po. Test wypadł znakomicie, a współpraca weszła na wyższy level. Później Fit Cake zorganizował w swoim lokalu warsztaty pieczenia bezcukrowych pączków. Przed Świętami dzieci będą mogły wykazać się nabytymi kulinarnymi umiejętnościami w domu. W ostatni piątek natomiast niecukiernia dołożyła się do świątecznych prezentów dla podopiecznych Fundacji “3mam Cukry”.
- Chyba żadne dziecko nie cieszy się tak ze świątecznych słodkości jak mali cukrzycy. Tak rzadko mają na nie pozwolenie. Z kolei my, ich mamy - jak żadne inne - czujemy wielką ulgę widząc, że w paczce są batony bez dodatku cukru od Fit Cake - mówi Kornelia Bruczko, wiceprezes białostockiej Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą.
Razem przeciwko największemu uzależnieniu XXI wieku
W grudniu do antycukrzycowej koalicji przystąpiły jeszcze dwie organizacje: Podkarpackie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą z Rzeszowa i Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą w Warszawie.
- Mamy wspólne plany, głównie dotyczące edukacji na temat cukrzycy. Rodzice dzieci dotkniętych tą choroba bardzo często spotykają się w uwagami typu: “Ma cukrzycę, bo taki gruby” albo “za dużo słodyczy dostawał”. Chcemy sprostować te przekłamania i tłumaczyć, że cukrzyca u dzieci jest chorobą autoimmunologiczną. Choć prawdą jest, że dotyka coraz większą grupę coraz młodszych dzieci - mówi Monika Kopeć-Kontek, mama cukrzyka i wiceprezes Stowarzyszenia z Rzeszowa.
Cukrzyca jest jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Eksperci mówią nawet, że ma znamiona epidemii i jest największym uzależnieniem XXI wieku. Według ubiegłorocznego raportu ministra zdrowia w ostatnim dziesięcioleciu w diecie każdego Polaka trzykrotnie zwiększyła się ilość przetworzonego cukru, to znaczy zjadanego jako dodatek do napojów, kremów, ciasteczek. Co roku przysłowiowy Kowalski pochłania prawie 45 kg. cukru.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.