Komunikaty PR

Trzymamy cukry i trzymamy się razem

2020-12-22  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.08 MB )

Kolejne dwie organizacje weszły do koalicji wspierającej cukrzyków, jaką tworzy Fit Cake, wywodząca się z Białegostoku, pierwsza polska sieć niecukierni. W grudniu dołączyły do niej stowarzyszenia z Rzeszowa i Warszawy. Ich podopieczni to głównie dzieci. Najmłodsi już cieszą się na słodkie Święta, choć bez grama cukru.

Od ponad 10 lat jesteśmy na diecie, w której nie ma prostego cukru. Szybko poczuliśmy to właściwa droga, która z czasem stała się stylem życia i największą pasją. Niecukiernię zakładaliśmy więc z głębokim przekonaniem. Kiedy osiągnęliśmy z Fit Cake finansowy sukces, przyszła myśl, że powinniśmy teraz dołożyć swoją cegiełkę do podniesienia świadomości Polaków na temat diety i zmieniać ich nawyki żywieniowe. Chcieliśmy także wesprzeć tych, którzy tradycyjnych słodyczy nie mogą jeść ze względów zdrowotnych - mówi Rafał Kościuk, który wraz z Eweliną Choińską założył sieć Fit Cake, do której należy aktualnie ponad 20 lokali franczyzowych w całej Polsce. Marka oferuje słodycze bez dodatku cukru, glutenu, często także i bez laktozy.  

Słodkie święta także dla cukrzyków

Najpierw działali na własnym podwórku. Nawiązali współpracę z Fundacją dla Dzieci z Cukrzycą “3mam Cukry” z Białegostoku. We wrześniu podczas festynu w Sochoniach przeszli “próbę ognia”. Mali cukrzycy pomiędzy zabawami, skakaniem na dmuchańcach i konkursami próbowali tortów, jakie Fit Cake przygotowało na tę okazję. Mamy zaś mierzyły dzieciom poziom cukru przed i po. Test wypadł znakomicie, a współpraca weszła na wyższy level. Później Fit Cake zorganizował w swoim lokalu warsztaty pieczenia bezcukrowych pączków. Przed Świętami dzieci będą mogły wykazać się nabytymi kulinarnymi umiejętnościami w domu. W ostatni piątek natomiast niecukiernia dołożyła się do świątecznych prezentów dla podopiecznych Fundacji “3mam Cukry”.

Chyba żadne dziecko nie cieszy się tak ze świątecznych słodkości jak mali cukrzycy. Tak rzadko mają na nie pozwolenie. Z kolei my, ich mamy - jak żadne inne - czujemy wielką ulgę widząc, że w paczce są batony bez dodatku cukru od Fit Cake - mówi Kornelia Bruczko, wiceprezes białostockiej Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą.

Razem przeciwko największemu uzależnieniu XXI wieku

W grudniu do antycukrzycowej koalicji przystąpiły jeszcze dwie organizacje: Podkarpackie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą z Rzeszowa i Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą w Warszawie.

Mamy wspólne plany, głównie dotyczące edukacji na temat cukrzycy. Rodzice dzieci dotkniętych tą choroba bardzo często spotykają się w uwagami typu: “Ma cukrzycę, bo taki gruby” albo “za dużo słodyczy dostawał”. Chcemy sprostować te przekłamania i tłumaczyć, że cukrzyca u dzieci jest chorobą autoimmunologiczną. Choć prawdą jest, że dotyka coraz większą grupę coraz młodszych dzieci - mówi Monika Kopeć-Kontek, mama cukrzyka i wiceprezes Stowarzyszenia z Rzeszowa.

Cukrzyca jest jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Eksperci mówią nawet, że ma znamiona epidemii i jest największym uzależnieniem XXI wieku. Według ubiegłorocznego raportu ministra zdrowia w ostatnim dziesięcioleciu w diecie każdego Polaka trzykrotnie zwiększyła się ilość przetworzonego cukru, to znaczy zjadanego jako dodatek do napojów, kremów, ciasteczek. Co roku przysłowiowy Kowalski pochłania prawie 45 kg. cukru.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Pierwszy Burger King w Tarnowie - wielkie otwarcie! Biuro prasowe
2024-06-20 | 10:50

Pierwszy Burger King w Tarnowie - wielkie otwarcie!

Otwarcie pierwszej restauracji w mieście przy ul. Błonie 23 już w najbliższą sobotę, 22 czerwca, o godz. 13. Na gości czekają niesamowite promocje i atrakcje, np. darmowe burgery oraz
Styl życia Finger foods – przekąski idealne na przyjęcia w plenerze
2024-06-20 | 01:00

Finger foods – przekąski idealne na przyjęcia w plenerze

Letnie wieczory to idealny czas, by nadrobić wszystkie towarzyskie zaległości. Coraz dłuższe dni, słoneczna pogoda i bogactwo świeżych składników zapraszają do wspólnej
Styl życia Czy można jeść ser żółty na słodko?
2024-06-20 | 01:00

Czy można jeść ser żółty na słodko?

Żółte sery dojrzewające to nie tylko aromatyczny dodatek do wielu potraw, ale także wytrawna przekąska, która idealnie koresponduje z dobrym winem, owocami i orzechami.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Edukacja

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje edukację. Rynek takich rozwiązań będzie rósł w tempie prawie 40 proc. rocznie

Sztuczna inteligencja otwiera nowe horyzonty dla procesu nauczania i uczenia się, rewolucjonizując sektor edukacji. Z badań wynika, że z aplikacji bazujących na AI już w tej chwili korzysta duża grupa uczniów i studentów, jak i nauczycieli, a na rynku pojawia się coraz więcej takich narzędzi. Jak szacuje Grand View Research, do 2030 roku wartość globalnego rynku sztucznej inteligencji w edukacji będzie rosła średniorocznie o blisko 37 proc., przy czym duża część tego rynku będzie zdominowana przez platformy edukacyjne. – Dzięki AI nauczanie staje się bardziej spersonalizowane i interaktywne – mówi Jeff Maggioncalda, dyrektor generalny międzynarodowej platformy edukacyjnej Coursera.

Farmacja

Trwają prace nad zmianami w programie szczepień przeciwko HPV. Na razie zaszczepiła się jedna piąta uprawnionych nastolatków

W ciągu pierwszego roku działania programu bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV dla 12- i 13-latków zaszczepiono tylko ok. 20 proc. uprawnionych. Eksperci wskazują na wiele różnych możliwości poprawy niepokojących statystyk. Pierwszym z nich jest edukacja dzieci i dorosłych na temat roli szczepień oraz zagrożeń, jakie wiążą się z zakażeniem HPV, wirusem odpowiadającym m.in. za nowotwory szyjki macicy, odbytu, krtani czy jamy ustnej. Kolejnym pomysłem jest zwiększenie liczby placówek z dostępnymi szczepieniami o kolejne POZ-y, ale też szkoły. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że pracuje nad niezbędnymi zmianami.