Twórcy akcji: „Message For Putin” zbierają wiadomości, które trafią na Kreml.
Pomoc dla Ukrainy/Wiadomość dla Putina. Pod takim hasłem organizatorzy międzynarodowej inicjatywy zachęcają do udziału w zbiórce, z której 100% środków trafi na pomoc ukraińskim uchodźcom znajdującym się w Polsce. Po wpłaceniu kwoty o dowolnej wartości, każdy może zostawić wiadomość dla rosyjskiego prezydenta. Wraz z zakończeniem zbiórki wszystkie komentarze wysłane przez Internautów zostaną dostarczone do Moskwy.
Inicjatywa już wystartowała i jest dostępna pod adresem: www.messageforputin.com. Organizatorami są Zrzutka.pl (jeden z największych polskich portali crowdfundingowych) oraz jej międzynarodowy odpowiednik - Tossacion.com, a także Fundacja To się uda. Inicjatorzy zbiórki już teraz, wspólnie z 60 współpracującymi fundacjami, dzięki środkom pochodzącym ze zbiórki, zapewniają wsparcie uchodźcom, którzy na skutek rosyjskiej inwazji w Ukrainie trafili do Polski. I mimo tego, że blisko połowa mieszkańców naszego kraju myśląc o tej wojnie czuje przede wszystkim smutek i strach[1], to nadal jesteśmy niezwykle chętni do niesienia pomocy.
Liczby mówią same za siebie: od chwili wybuchu wojny do 24 marca Internauci za pośrednictwem zrzutka.pl założyli blisko 10 tysięcy zbiórek dedykowanych bezpośredniej pomocy Ukrainie i Ukraińcom. Co więcej - każdego dnia pojawia się ponad 800 nowych! Do tej pory zebrano łącznie 40 mln zł przy zaangażowaniu ponad 250 tysięcy darczyńców.
Wiadomość dla Putina - #MessageForPutin
Polacy już od pierwszych chwil ruszyli z pomocą. Blisko 75% wsparło lub planuje wesprzeć materialnie inicjatywy, które pomagają uchodźcom, a aż 60% zamierza lub już podjęła osobiste działania pomocowe[2]. Ale wojna, poza morzem empatii dla uciekających przed jej koszmarem, wywołała w światowej społeczności wiele negatywnych emocji. Bunt, niezgoda, bezsilność, gniew, niedowierzanie czy strach – wszystkie skierowane w kierunku tych, którzy są odpowiedzialni za jej wybuch.
Organizatorzy międzynarodowej zbiórki Pomoc Dla Ukrainy/Wiadomość dla Putina (#HelpForUkraine/#MessageForPutin) stworzyli miejsce dla globalnej społeczności, za pomocą którego można wysyłać wiadomości do Władimira Putina. Już w dniu startu strony: www.messageforputin.com, internauci w różnych językach nawoływali między innymi do zakończenia konfliktu, wyrażając przy tym niechęć do rosyjskiego przywódcy, uznanego przez międzynarodową społeczność za zbrodniarza wojennego:
- Putin, stop being a monster. Be a human. Innocent people are dying. We need to end this war once and for all.
- Nigdy więcej wojny!
- Путин - твой конец наступит раньше, чем ты думаешь.
Po zakończeniu akcji organizatorzy dostarczą wszystkie wiadomości na Kreml. Treści związane z „Message For Putin” można znaleźć również w mediach społecznościowych pod hashtagami: #messageforputin oraz #msg4putin.
Akcja pomocowa zorganizowana przez platformę Zrzutka.pl oraz Tossacoin.com jest włączona na oficjalną listę zweryfikowanych przez rząd RP organizacji pomocowych.
[1] Badanie Zymetria, Postawy Polaków wobec wojny w Ukrainie, marzec 2022,
[2] Jak wyżej

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego
Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.
Nauka
MNiSW reaguje na problemy psychiczne w środowisku akademickim. Specjalny zespół ma opracować skuteczne rozwiązania

W środowisku naukowym rośnie świadomość znaczenia dobrostanu psychicznego i potrzeby budowania bezpiecznego miejsca – zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej. Z badania SWPS wynika, że wiele osób w tym środowisku zmaga się z silnym stresem, wypaleniem zawodowym oraz zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi. Do tego dochodzi także coraz częściej występujący problem mobbingu i dyskryminacji. Tematem zajmuje się MNiSW, powołując specjalny międzyresortowy zespół, ale też same uczelnie.
Media
Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych

Prezenter przyznaje, że domówki online i publikowane w mediach społecznościowych rolki pozwoliły im zbudować mocną pozycję w cyfrowym świecie. Dzięki nim zyskali dużo większą popularność niż z racji udziału w różnych projektach telewizyjnych czy serialowych. Maciej Dowbor odczuwa dużą satysfakcję z tego, że ich działalność internetowa przyciąga miliony odbiorców, zainteresowanie proponowanymi przez nich treściami nie słabnie, a widzowie, z którymi się spotykają na ulicy, traktują ich jak dobrych znajomych.