„Ubrania, które dają moc”, czyli kobiety dla kobiet w społecznej akcji
Aleksandra Kaczorowska
Beyond Public Relations
ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
a.kaczorowska|bepr.pl| |a.kaczorowska|bepr.pl
504 907 388
www.bepr.pl
Port Łódź przez cały marzec świętuje Dzień Kobiet, który w tym roku nabiera w Centrum szczególnego znaczenia. To za sprawą niezwykłej społecznej inicjatywy „Ubrania, które dają moc” organizowanej przez Fundację Huśtawka, Centrum Służby Rodzinie i Port Łódź. Akcję zainauguruje spotkanie z Magdaleną Mikołajczyk, autorką książki „Jestem dość” i twórczynią bloga matkojedyna.com. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę 11 marca o godzinie 16:00 w przestrzeni Butiku Pełnego Dobra w Porcie Łódź.
Kobiety mają moc. Moc, która jeszcze bardziej przybiera na sile, gdy się nią dzielimy. Fundacja Huśtawka, Centrum Służby Rodzinie oraz Port Łódź zapraszają do udziału w inicjatywie „Ubranie, które daje moc” i przekazania ubrań dla kobiet, które w związku z różnymi życiowymi doświadczeniami znalazły się w kryzysie. A jakie ubranie daje moc?
- Takie, któremu chcemy dać drugie życie i które niesie ze sobą historię – sukienka, która dodawała pewności siebie, bluza, w której czułam się bezpiecznie, marynarka, w której zdobyłam pracę albo brałam udział w ważnej konferencji. Moc jest w nas i tą siłą możemy się podzielić z kobietami, które swoją moc utraciły z powodu różnych trudnych doświadczeń– przemocy, bezdomności, wojny, utraty, choroby i wielu innych. Robiąc tak niewiele, można dać komuś nadzieję na zmianę, dać komuś moc - mówi Anna Grabarczyk z Fundacji Huśtawka.
Jak możemy przyłączyć się do akcji? Wybieramy ze swojej szafy ubranie, któremu chcemy dać drugie życie i z którym związane jest nasze osobiste doświadczenie. Historię opisujemy na metce, którą możemy wydrukować ze strony internetowej Portu Łódź, odebrać w Butiku Pełnym Dobra lub stworzyć samodzielnie. Ubrania wraz z historiami oddawać można w Butiku Pełnym Dobra, który już od roku funkcjonuje w łódzkim centrum handlowym.
- Przekażmy naszą moc innym kobietom, które potrzebują nie tylko sukienki, spodni czy bluzki, ale i wsparcia. To ubranie będzie jak uścisk, a Twoje słowa sprawią, że przekażesz coś więcej niż tylko rzecz – napisz na metce to, co podpowie Ci serce, co sama chciałabyś przeczytać w trudnej sytuacji. Zachęcam wszystkie kobiety by stały się ambasadorkami akcji i przekazywały ideę naszej wspólnej inicjatywy dalej. Sercem naszego przedsięwzięcia jest Butik Pełen Dobra, w którym dajemy wsparcie, nadzieję i odrobinę normalności, a walutą nie są pieniądze tylko uśmiech. To miejsce drugiego życia ubrań, które nabierają tutaj prawdziwej mocy, przywracają poczucie godności i sprawczości oraz łączą ludzi – mówi Maria Szwed z Portu Łódź.
Akcję „Ubranie, które daje moc” zainauguruje spotkanie z Magdaleną Mikołajczyk, w sobotę 11 marca o godzinie 16:00 w Porcie Łódź w Butiku Pełnym Dobra (obok sklepu C&A i Mohito), podczas którego porozmawiamy o tym, dlaczego tak trudno nam uwierzyć, że jesteśmy „dość” i co zrobić by patrzeć na siebie z czułością? Na cel związany z inicjatywą pisarka przeznaczyła swoją sukienkę, w której odbierała nagrodę podczas konkursu Blog Roku.
- Wiedziałam, że trzymam tę sukienkę na specjalną okazję. I lepsza nie nadejdzie. przywiozę ją do Łodzi osobiście. Do swojej sukienki dołączę metkę, na której własnoręcznie napiszę to, czego brakowało mi w moich kryzysach. Napiszę: „to jest sukienka, w której czułam się zauważona. Może i ty przestaniesz być niewidzialna? Taka, jaka jesteś, jesteś w sam raz. Jesteś dość”. Jednocześnie bardzo zachęcam was, byście i wy włączyli się do akcji. Przynieście do butiku swoje ubranie mocy, coś, co jest dla was dobre, ale i bez czego sobie poradzicie, bo być może komuś przyda się bardziej – mówi Magdalena Mikołajczyk.
Magdalena Mikołajczyk to twórczyni internetowa, artystka kabaretowa, autorka bloga matkojedyna.com, pisarka. W swoich social mediach promuje życie bez presji i hołduje idei, że bycie sobą jest w porządku. Matka dwóch córek, żona jednego męża, wnikliwa obserwatorka codzienności, która słowami potrafi wydobywać emocje. Z siebie i z innych.
Wszystkie osoby, które nie mogą być obecne podczas spotkania 11 marca w Butiku Pełnym Dobra, ale chcą przekazać „ubranie, które daje moc”, mogą przesyłać rzeczy na adres: Butik Pełen Dobra, Port Łódź, ul. Pabianicka 245, 93-457 Łódź.
Więcej informacji o akcji „Ubranie, które daje moc” znaleźć można tutaj: https://www.portlodz.pl/events/20230311_jestem-dosc
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.