UNICEF Polska: Dlaczego warto sporządzić testament?
Stowarzyszenie UNICEF Polska
ul. Rolna 175 D
02-729 Warszawa
mkacprzak|unicef.pl| |mkacprzak|unicef.pl
+48 509 224 588
www.unicef.pl/
Listopad to tradycyjnie miesiąc zadumy i refleksji. Wspominamy tych, którzy od nas odeszli. Rozmyślamy nad przemijaniem oraz kruchością życia. Wiele osób w tym czasie zastanawia się: co jestem w stanie przekazać następnym pokoleniom? UNICEF Polska odpowiada na to pytanie i zachęca Polaków do sporządzenia testamentu.
Podejmujemy w życiu wiele różnych decyzji. Ważniejsze mogą dotyczyć wybranej drogi życiowej, bardziej prozaiczne - codziennych zakupów czy decyzji konsumenckich. Ważne jest, aby wszelkie decyzje podejmować świadomie. Każda z nich ma bowiem wpływ na otoczenie, środowisko czy innych ludzi.
Możemy także zadecydować o tym, co stanie się z dorobkiem naszego życia, kiedy nas już zabraknie na świecie. Niestety, zaledwie 13% Polaków sporządza testament. Dlaczego jest to tak ważne? Testament ułatwia obdarowanie rodziny i bliskich zgodnie z naszą wolą i decyzją. Daje też możliwość uwzględnienia wśród spadkobierców osoby spoza rodziny, np. przyjaciela, który opiekował się nami w chorobie czy organizacji charytatywnej, której działania są bliskie naszemu sercu.
W małżeństwie, zgodnie z prawem, po zmarłym dziedziczą małżonek i dzieci, a gdy ich nie ma - dalsza rodzina. W przypadku braku rodziny majątek przechodzi na własność gminy lub Skarbu Państwa. Sporządzony wcześniej testament upraszcza postępowanie spadkowe.
Spisanie testamentu jest proste i wymaga jedynie zastanowienia, jak chcemy zadysponować swoim dobytkiem. Dokument można napisać w całości odręcznie, podpisać i wskazać na nim datę sporządzenia. W celu napisania testamentu można także udać się do notariusza. Koszt sporządzenia testamentu u notariusza wynosi od 100 do około 300 zł.
Zostań Ponadczasowym!
UNICEF Polska prowadzi program „Ponadczasowi”, w którym zachęca Polaków do sporządzania testamentów. Ze strony unicef.pl/ponadczasowi można pobrać bezpłatną broszurę, która zawiera wszystkie niezbędne informacje, jak prawidłowo spisać testament. UNICEF zachęca też, aby spisując ostatnią wolę, uwzględnić w testamencie cele charytatywne.
Każda darowizna przekazana w testamencie na rzecz najbardziej potrzebujących i bezbronnych, czyni świat lepszym dla następnych pokoleń i zostawia ponadczasowe dziedzictwo. Majątek, niezależnie od wielkości, ma największą wartość, gdy można się nim podzielić i zdziałać coś dobrego.
UNICEF od ponad 70 lat niesie pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie. Nawet niewielkie wsparcie finansowe może uratować zdrowie i życie dzieci, a także dać im szansę na lepszą przyszłość. Uwzględniając UNICEF w testamencie, pozostawiamy po sobie dobro, które nie przeminie.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.