Komunikaty PR

Urlop w czasach pandemii. Jak dobrze wynająć auto na wakacyjny wyjazd?

2020-06-30  |  01:00
Biuro prasowe

Pandemia koronawirusa nie powstrzymuje Polaków przed podróżowaniem. Wiele krajów poluzowuje ograniczenia w przemieszczaniu się, ale ruch lotniczy wciąż stoi pod znakiem zapytania. Tym bardziej, że transport publiczny zwiększa ryzyko zarażenia się koronawirusem.

W czasie epidemii najrozsądniejszym wyborem jest więc auto na wyłączny użytek. Podróż samochodem zwiększa bezpieczeństwo, ograniczając kontakty z innymi ludźmi.

Jakie auto na wakacje i skąd je wziąć?

Kierowcy, którzy nie posiadają własnego samochodu lub ich auto nie nadaje się na daleką podróż, mogą pojazd szybko i bezpiecznie wypożyczyć. Cena wypożyczenia auta jest uzależniona od jego klasy i okresu, na jaki „bierzemy” pojazd. Im czas jest dłuższy, tym cena niższa. Wynajęcie typowo wakacyjnego modelu, czyli dużego auta typu VAN z pojemnym bagażnikiem np. Toyota Proace do 14 dni kosztuje 210 zł brutto za dzień. Jeżeli wolimy auto rodzinne typu Skoda Superb lub wygodnego crossovera, takiego jak Nissan Qashqai, to stawka wyniesie 150 zł dziennie. Im dłuższy okres wypożyczenia, tym stawki będą niższe.

Na rynku działa wiele firm, oferujących auta na wynajem od ręki. Warto jednak szukać takich, które umożliwiają załatwienie większości formalności przez internet.

- Musimy pamiętać, że znajdujemy się w wyjątkowej sytuacji, a sezon wakacyjny w tym roku będzie dla wszystkich wielkim wyzwaniem. Planując wakacyjną podróż, powinniśmy na każdym jej etapie ograniczać kontakty z innymi ludźmi do niezbędnego minimum. Dlatego ważne jest, aby proces wynajmu samochodu był uproszczony, dostępny online, a kontakt z pracownikiem salonu ograniczał się do przekazania kluczyków - mówi Krzysztof Krawczyk, Dyrektor MasterRent24.

Cały proces wypożyczenia auta nie zajmuje dużo czasu. Wystarczy wybrać interesujący nas model samochodu, określić okres wynajmu i podpisać umowę. Zanim jednak to zrobimy, dobrze jest szczegółowo zapoznać się z zawartymi w niej warunkami korzystania z wynajmowanego samochodu oraz zakresem gwarantowanych świadczeń. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych komplikacji oraz dodatkowych kosztów w trakcie użytkowania i przy oddawaniu samochodu.

Na te 4 elementy związane z wynajmem samochodu warto zwrócić uwagę:

1. Czy auto jest zdezynfekowane?

Z uwagi na zagrożenie przenoszenia choroby COVID-19 w przestrzeniach wspólnych - również w pojazdach - należy przed odbiorem samochodu upewnić się, czy firma wypożyczająca pojazd zadbała o jego dezynfekcję po poprzednim użytkowniku.

- O czystość naszych samochodów dbamy na co dzień - są one regularnie czyszczone i przygotowywane do jazdy. Jednak w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, którą traktujemy niezwykle poważnie, wprowadziliśmy dodatkowe środki bezpieczeństwa sanitarnego, w trosce o naszych klientów i pracowników. Wszystkie pojazdy są każdorazowo dezynfekowane przed przekazaniem samochodu klientowi. Dotyczy to szczególnie takich elementów wyposażenia, jak klamki, kierownica, manetki, radio, ekran multimediów i konsola centralna, gałki zmiany biegów, klamry pasów bezpieczeństwa czy kluczyki - wyjaśnia Krzysztof Krawczyk.

2. Jaki zakres ma assistance?

Niemal każda duża firma świadcząca usługi wynajmu krótkoterminowego, zapewnia swoim klientom całodobową opiekę assistance. Jeśli wypożyczamy auto na wakacje, warto jednak zwrócić uwagę, żeby nie ograniczała się ona wyłącznie do odholowania zepsutego samochodu do warsztatu. Bo nic nam po tym, jeśli w trakcie wyczekiwanego urlopu zostaniemy bez środka transportu. Dlatego assistance powinno uwzględniać również podstawienie auta zastępczego. Ważna jest też możliwość całodobowego skorzystania z pomocy obsługi technicznej przez siedem dni w tygodniu, tak, byśmy nie tracili cennego czasu i czuli się bezpiecznie w każdej chwili.

3. Czy mam autocasco?

Assistance i związana z nim niezbędna pomoc w razie awarii, to nie wszystko. Jeżeli w Polsce lub za granicą dojdzie do wypadku lub awarii wypożyczonego auta z winy kierowcy, a samochód nie będzie objęty dodatkowym ubezpieczeniem AC, to kosztami naprawy może zostać obciążony kierowca. Jeśli więc nie chcemy, by zaskoczyły nas dodatkowe wydatki, sprawdźmy czy poza obowiązkowym OC, auto z wynajmu ma także autocasco.

4. Czy obowiązuje mnie limit kilometrów?

- Wiele firm wyznacza maksymalną liczbę kilometrów, jaką może pokonać kierowca wynajętym autem, a za każdy “nadprogramowy” kilometr nakłada dodatkowe opłaty. To jednak przestarzała praktyka, stosowana przez niewielkie wypożyczalnie. Duże firmy pozostawiają w tej kwestii kierowcy wolną rękę – dodaje ekspert MasterRent24.

Jeśli więc samochodem wynajętym na wakacje, planujemy pokonać dłuższą trasę, warto pod tym kątem przeanalizować umowę najmu i mieć pewność, że będziemy mogli cieszyć się swobodą podróżowania bez dodatkowych opłat.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Co na Dzień Mamy 2024? Azjatyckie przyjemności! Biuro prasowe
2024-05-17 | 13:00

Co na Dzień Mamy 2024? Azjatyckie przyjemności!

  Mama jest nie tylko naszym największym wsparciem, ale również mistrzynią kuchni. To ona uczyła nas smaku, dbała o nasze podniebienie i sprawiała, że każdy posiłek był
Styl życia Kurczaki od Eliasza – działać mimo wszystko
2024-05-17 | 12:00

Kurczaki od Eliasza – działać mimo wszystko

Jest młodym człowiekiem, który od urodzenia zmaga się z niepełnosprawnością. Nie ograniczyła ona jednak jego chęci do działania, przeciwnie – napędza go do podejmowania
Styl życia Różnorodność – czy wciąż się jej boimy?
2024-05-17 | 01:00

Różnorodność – czy wciąż się jej boimy?

Społeczeństwo to jedność w różnorodności – tak twierdził George H. Mead, amerykański socjolog, psycholog i filozof. Stopień ucywilizowania współczesnych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Nieuczciwi najemcy bardziej chronieni przez prawo niż właściciele mieszkań. Konieczne są zmiany przepisów i sprawny system eksmisyjny

Zaległości w czynszach, zniszczenia czy wyprowadzka bez płatności – to tylko niektóre z problemów, jakie lokatorzy wynajmujący mieszkania mogą sprawić właścicielom lokali. Z badania Rendin wynika, że blisko 70 proc. właścicieli mieszkań na wynajem borykało się z podobnymi trudnościami. Wypowiedzenie najmu nieuczciwemu lokatorowi to dopiero początek długiej drogi, na której końcu niekoniecznie jest eksmisja. – Potrzebujemy zmiany w kierunku dodania pewnych praw właścicielom i sprawnego systemu eksmisyjnego – podkreśla Alina Muzioł-Węcławowicz, specjalistka ds. polityki mieszkaniowej.

Teatr

Edyta Herbuś: Teraz mam taki moment obfitości, że mogę wybierać role, które są dla mnie najciekawsze. Ale na pewno muszę sobie zafundować reset, żeby utrzymać równowagę w życiu

Tancerka lubi wypoczywać aktywnie. Po intensywnym okresie w pracy najpierw daje sobie jednak chwilę na złapanie oddechu i szybką regenerację, a dopiero później rusza na podbój danej okolicy. Edyta Herbuś zaznacza, że często decyduje się na pasjonujące wyprawy, dzięki którym może zwiedzać i poznawać urokliwe zakątki świata. Ale zdarza się również tak, że wybiera beztroskie wakacje na plaży pod palmami. Tegoroczny urlop będzie jednak krótki.

Media

Wojciech „Łozo” Łozowski: Wziąłem już udział w większości fajnych dużych formatów telewizyjnych. Dostaję też wiele paździerzowych propozycji i je staram się odrzucać

Wokalista miał już okazję uczestniczyć w takich produkcjach jak: „Taniec z gwiazdami”, „Must Be The Music. Tylko muzyka”, „Azja Express”, „Lego Masters” i „Pokonaj mnie, jeśli potrafisz”. Jak podkreśla, bardzo ceni oryginalne projekty telewizyjne, bo dzięki nim może przeżyć wyjątkowe przygody i nauczyć się czegoś nowego. Dlatego też nie wyklucza, że gdy padnie kolejna ciekawa propozycja, znów weźmie udział w podobnym projekcie.