V Piknik Fundacji Pomoc dla Weterana w Manufakturze
Rozmowy z bohaterami Powstania Warszawskiego, ekspozycje, wystawy, stoiska jednostek wojskowych, służb mundurowych i grup rekonstrukcyjnych – to tylko namiastka tego, co czeka gości V edycji Pikniku Fundacji Pomoc dla Weterana, który zaplanowano w sobotę, 7 września, w Manufakturze.
Wydarzenie organizowane jest w szczytnym celu – wsparcia działania Fundacji Pomoc dla Weterana, która na co dzień otacza opieką byłych żołnierzy Powstania Warszawskiego i ich rodziny. Nadrzędnym celem jest ratowanie zdrowia i życia podopiecznych, propagowanie etosu żołnierza, a także edukacja dzieci i młodzieży o XX-wiecznej historii Polski. To już V edycja Pikniku – w każdym roku cieszy się dużą popularnością i zainteresowaniem. Na wydarzenie zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią niezależnie od wieku – dzieci, dorosłych, a także seniorki i seniorów.
Gośćmi specjalnymi będzie grupa Powstańców Warszawskich. To jedyna w swoim rodzaju okazja do spotkania się z bohaterami, a także możliwość wysłuchania ich niezwykłych i poruszających historii o wojennych losach. Swoją obecność na Pikniku Weterana potwierdzili: Anna Czerska, Zbigniew Daab, Tadeusz Kowalski, Stanisław Lipiński, Jerzy Łakomski, Janusz Maksymowicz, Wojciech Niesłuchowski, Jerzy Paczowski, Edward Piotrowski, Jan Sałkowski, Jan Witkowski i Leszek Zukowski. Gośćmi wydarzenia będą również Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska oraz koszykarz i łodzianin Marcin Gortat.
Piknik Weterana to okazja, żeby z bliska zobaczyć pojazdy wojskowe, m.in. MRAP – samochód, który zyskał sławę, dzięki skuteczności na misjach bojowych w Afganistanie i Iraku, Quad Polaris, roboty saperskie najnowszej generacji, różnego rodzaju broń, odzież taktyczną, umundurowania, pojazdy przystosowane do warunków bojowych, symulatory lotów, strzelnica laserowa, kłady, łodzie i amerykański wóz bojowy HUMVEE.
Ponadto w programie pokazy pracy psów tropiących i szukających narkotyków, papierosów i broni – Dar-Mak, pokaz reanimacji na psim fantomie – Animal Patrol czy pokaz dynamiczny na plaży pn. „Zrywanie kontaktu z przeciwnikiem”, podczas którego wykorzystywana będzie broń ASG rozładowana, bez kulek i baterii a efekt dźwiękowy wymiany ognia symulowany będzie przez megafon – Szkoła Kadetów.
Oraz stanowiska, gdzie zaprezentują się m.in.:
-
Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Łodzi,
-
Akademia Sztuki Wojennej,
-
B-3 Łódź,
-
Wojskowy Oddział Gospodarczy 31 WOG,
-
Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych,
-
Brygada Kawalerii Powietrznej 25 BKP,
-
Lotnicza Akademia Wojskowa,
-
Dywizja Zmechanizowana Jedyna Pancerna,
-
9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej,
-
Baza Lotnictwa Taktycznego 23 BLT i 32 BLT,
-
Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych,
-
funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, Policji, Straży Miejskiej, Straży Więziennej, Straży Granicznej.
Na całym rynku Manufaktury będą ustawione stoiska jednostek wojskowych, służb mundurowych oraz wielu grup rekonstrukcyjnych i militarnych takich jak m.in.: Stowarzyszenie B-3, GRH PARASOL, Stowarzyszenie Żołnierzy WPD i WS „Czerwone Berety”, Grupa Taktyczno-Rekonstrukcyjna, JWK RG1 – Grupa Rekonstrukcyjna, Stowarzyszanie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, Koło NR 40 czy antyterroryści z Izera.
Wydarzenia są niezwykle różnorodne, więc każdy powinien znaleźć przestrzeń dla siebie. Na aktywnych gości czekać będzie wiele atrakcji, m.in. strzelnica laserowa. Jak na tematy wojskowe przystało – nie zabraknie również pysznej, wojskowej grochówki.
Piknik rozpocznie się w sobotę, 7 września o godz. 10:00 i potrwa aż do wieczora.

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Firma eventowa jako partner w organizacji eventów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.