Komunikaty PR

W świecie gamingu nie ma miejsca na pieczenie oczu. Jak sobie z tym poradzić?

2021-08-30  |  14:10

Premiera długo wyczekiwanej gry, e-sportowa rozgrywka ze znajomymi, a może nawet przygotowania do turnieju – to tylko kilka z ważnych punktów w życiu gamera. Zazwyczaj w planach pojawia się niewinna, krótka rozrywka w ramach odstresowania po pracy. Jednak wciągająca akcja gry sprawia, że upływają kolejne godziny, oczy zaczynają lekko szczypać, a my dopiero wtedy orientujemy się, że plan nieco odbiegł od rzeczywistości. W gamingowym świecie refleks i precyzja są bardzo ważne, a do tego potrzebna jest dobra kondycja naszych oczu. Niestety dłuższy czas spędzony przed ekranem może wywołać uczucie dyskomfortu. Jak sobie z tym poradzić?

Kolejne godziny spędzone przed komputerem to scenariusz znany nie tylko gamerom, ale także programistom, pracownikom biurowym czy chociażby fanom Netfliksa. Samo wpatrywanie się w ekran służbowego komputera przez kilka godzin potrafi dać się we znaki. Na dokładkę, w domu często oglądamy jeszcze ulubiony serial albo postanawiamy zagrać ze znajomymi w najnowszą grę. Szybko okazuje się, że nasze oczy przez większość dnia są wpatrzone w monitory, a my zaczynamy dostrzegać różnicę w jakości widzenia.

Co się dzieje z naszymi oczami, gdy długo patrzymy w ekran?

Styl życia wpływa na kondycję naszych oczu. Korzystanie z komputera – czy to w pracy, czy w celach rozrywkowych – jest nieodłącznym punktem dnia. Spędzając kilka godzin przed ekranem, siłą rzeczy, skupiamy wzrok na jednym punkcie i rzadziej mrugamy. W konsekwencji nasze oko staje się mniej nawilżone. Prawidłowe rozprowadzanie łez w strukturze oka jest wspomagane właśnie przez częste mruganie, a jeśli ten proces zostaje zaburzony, suche oko zaczyna piec i może stać się zaczerwienione. Osoby noszące soczewki kontaktowe podczas korzystania z komputera mogą odczuwać większy dyskomfort.

Jak sobie z tym poradzić?

  1. Ćwiczenia

Żeby zadbać o dobrą kondycję naszych oczu, warto pamiętać o kilku aspektach. Przede wszystkim, co jakiś czas warto wykonać kilka prostych ćwiczeń. Wystarczy na 30 sekund spojrzeć w dal albo co jakiś czas pomrugać – pomoże to nieco rozluźnić się mięśniom oka.

  1. Odpowiedni sprzęt

Kluczowy jest także odpowiedni dobór monitora. Warto zwrócić uwagę na funkcję dostosowywania jasności względem oświetlenia wykorzystywanego w danym pomieszczeniu. Oczywiście trzeba pamiętać, że nawet najlepiej dobrany sprzęt nie ochroni naszych oczu, jeśli zapomnimy o podstawowych zasadach ergonomii pracy. Monitor powinien się znajdować 50-70 centymetrów od oczu, a jego pochylenie nie powinno przekraczać 20 stopni.

  1. Nawilżenie oczu

Chociaż ćwiczenia oczu co jakiś czas są pomocne, warto także sięgnąć po tzw. sztuczne łzy. Zmęczone oczy mogą stać się czerwone i piekące. Pomocne wtedy okażą się krople nawilżające, które odbudują warstwę wodną filmu łzowego (jak np. wyrób medyczny Hyal-Drop multi, który nie zawiera konserwantów).

Obecność ekranów komputerów w naszym życiu jest bezsprzeczna. Warto jednak korzystając z nich, pamiętać o kilku podstawowych zasadach, żeby nasze oczy pozostały w dobrej kondycji przez długie lata.

Bibliografia:

  1. https://www.bausch.com.pl/produkty/krople-do-oczu/hyal-dropr-multi/
  2. Materiały prasowe Hyal-Drop multi
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Jesienne warsztaty dekoracyjne pod Wieżą na Jeżycach Biuro prasowe
2021-10-20 | 12:00

Jesienne warsztaty dekoracyjne pod Wieżą na Jeżycach

W sobotę 23 października br. , przy ul. Janickiego na poznańskich Jeżycach, odbędzie się trzecie spotkanie z mieszkańcami z cyklu „Spotkania pod Wieżą”. Jesień w pełni,
Styl życia Holenderska marka Fresh n Rebel ogłasza jesienne nowości produktowe i zachwyca
2021-10-20 | 10:43

Holenderska marka Fresh 'n Rebel ogłasza jesienne nowości produktowe i zachwyca

Jak wiele razy szukaliście dla siebie praktycznych słuchawek czy głośników, ale irytował was brak kolorów, bo do wyboru w sklepie były tylko klasyczna biel, czerń i
Styl życia 5 powodów, dla których pary decydują się na ślub za granicą
2021-10-18 | 14:09

5 powodów, dla których pary decydują się na ślub za granicą

Lato i wakacje to czas romantycznych wyjazdów i… zaręczyn! Po powrocie z ekscytującej podróży, pary czeka niełatwe zadanie – organizacja ślubu i wesela. Zamiast

Więcej ważnych informacji

Gwiazdy

Doda: Nie umiałabym być żoną bogatego męża, która tylko leży i pachnie. Jako artystka muszę się spełniać i mieć nowe cele, żebym czuła się potrzebna

Wokalistka przekonuje, że wciąż szuka dla siebie nowych wyzwań zawodowych. Jest osobą niezwykle ambitną i jeśli wyznaczy sobie jakiś cel, który jest dla niej ważny, to nic nie jest w stanie powstrzymać jej przed realizacją swoich planów. Nie boi się ryzyka, lubi wchodzić na nieznane ścieżki i wierzy, że ma w sobie wyjątkową siłę, z której mogą czerpać również inni.

Seriale

Małgorzata Socha: Dzięki „BrzydUli” moja kariera ruszyła z miejsca. Na pewno to była dla mnie trampolina, bo zostałam zauważona

Aktorka przyznaje, że z dużym sentymentem powróciła na plan „BrzydUli”, bo ten serial przyniósł jej dużą popularność i okazał się dla niej przepustką do sławy. Małgorzata Socha przekonuje więc, że z prawdziwą przyjemnością ponownie wcieliła się w uwielbianą przez widzów, szaloną Violettę Kubasińską. Nowe odcinki cieszą się wśród fanów dużą popularnością, dlatego też, jej zdaniem, producenci powinni wykorzystać ten potencjał i nie mówić jeszcze ostatniego słowa.

Regionalne - Śląskie

Od 2022 roku Krajowa Sieć Kardiologiczna ma objąć kolejne regiony. To szansa na przyspieszenie diagnostyki i leczenia chorób serca

Choroby układu krążenia, a wśród nich choroby serca, są najczęstszą przyczyną zgonów Polaków – odpowiadają za 40 proc. z nich. Te statystyki są znacznie gorsze niż w bogatszych krajach UE – wskazuje raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Choroby te są też najczęstszym powodem hospitalizacji, a pacjenci, którzy się z nimi zmagają, są w większym stopniu narażeni na wielochorobowość. Do kardiologów w tym roku trafia więcej pacjentów z chorobami serca, na co wpływ miały dotychczasowe fale pandemii. Lekarze upatrują szansy na poprawę sytuacji chorych w nowym programie Krajowej Sieci Kardiologicznej, której pilotaż ruszył we wrześniu na Mazowszu.