Wakacje nie (zawsze) dla kobiet. To one przygotowują uroczystości domowe
Latem częściej bierzemy udział w spotkaniach z rodziną i przyjaciółmi, np. przy okazji wesel, imienin, urodzin czy grilli w ogrodach. Przy pięknej pogodzie łatwo zapomnieć, ile pracy kosztuje przygotowanie takich uroczystości. W szczególności dotyczy to kobiet, które odpowiadają za większość obowiązków organizacyjnych, wynika z raportu Grupy INCO „Czy obowiązki domowe mają płeć?”. W 7 na 10 domów wyłącznie panie dbają o posiłki, a w 6 na 10 samodzielnie planują spotkanie i przygotowują przestrzeń. Najbardziej solidarnym zajęciem jest sprzątanie po wyjściu gości, w które w 54 proc. domów po równo angażują się kobiety i mężczyźni.
– Przygotowanie uroczystości domowej takiej jak chrzciny, urodziny czy po prostu spotkanie w ogrodzie przy grillu wiąże się z mnóstwem pracy. Choć wielu Polaków na specjalne okazje organizuje przyjęcie w lokalu, to i w tym przypadku wybór odpowiedniego miejsca, dnia, menu i zaproszenie gości zajmuje sporo czasu. Zdecydowanie więcej zadań czeka podczas organizacji spotkań rodzinnych w domach, które wiele osób preferuje ze względu na większą swobodę w kwestii czasu uroczystości i luźniejszą atmosferę. Jak wynika z naszego badania, w większości polskich domów za przygotowanie takich spotkań odpowiadają kobiety. Co więcej wiek, płeć czy miejsce zamieszkania respondentów nie wpływa znacząco na podział związanych z tym obowiązków – mówi Agnieszka Augustyniak, Dyrektor Marketingu i Rozwoju Produktowego, Grupa INCO S.A.
Planowanie
Przygotowanie listy gości, ustalenie terminu i menu to podstawa każdej uroczystości. W 62 proc. polskich domów zajmują się tym kobiety. Po równo dzieli się tym 28 proc. par, a jedynie w 3 proc. przypadków więcej obowiązków bierze na siebie mężczyzna. Co ciekawe, największą równość przy podziale obowiązków związanych z planowaniem uroczystości prezentują pary ze średnich miast, w których kobiety przejmują większość zadań w 53 proc. przypadków, ale już w 35 proc. sytuacji dzielą się po równo.
Zakupy
Zakupy przed imprezą w 4 na 10 gospodarstw robią kobiety. Identyczny odsetek osób deklaruje równy podział tych obowiązków, a w 16 proc. sytuacji po sklepach biegają głównie mężczyźni. Wyróżniają się pary w wieku 25-34 lata, wśród których 54 proc. w takim samym stopniu zaopatruje dom w produkty niezbędne do realizacji uroczystości.
Przygotowanie domu
Przygotowanie domu przed imprezą to bardzo pojemne zadanie. Trzeba przecież posprzątać, przygotować miejsca dla gości, a często także zrobić okazjonalne ozdoby. W 6 na 10 domów zajmują się tym głównie kobiety, 34 proc. gospodarstw dzieli się po równo, a jedynie w 5 proc. sytuacji to zadanie mężczyzn. Szczególnie na wsiach przygotowaniem domu zajmują się przede wszystkim panie. Zadeklarowała tak jedna trzecia ich mieszkańców, w 3 na 10 sytuacji podział jest wyrównany, a jedynie w 2 proc. dominują panowie.
Przygotowanie jedzenia
W 7 na 10 domów przygotowanie jedzenia na uroczystość to przede wszystkim zadanie kobiet. Blisko jedna czwarta par dzieli się tym po równo, a mężczyźni królują w kuchni w 5 proc. gospodarstw. Co ważne, im młodsza para, tym częściej gotuje wspólnie. Wśród osób w wieku 18-44 lata razem posiłki przed imprezą przygotowuje jedna trzecia, a w parach starszych niż 55 lat działa tak jedynie 19 proc. respondentów. Jednocześnie w najstarszej grupie wiekowej za gotowanie w trzech czwartych przypadków odpowiadają wyłącznie kobiety.
Obsługa gości
Kolejnym zajęciem, w którym dominują panie jest obsługa gości podczas imprezy. W ponad połowie (51 proc.) gospodarstw biorą na siebie więcej z tych obowiązków, po równo z panami dzielą się w 41 proc. przypadków, a tylko w 4 proc. dbanie o gości to zadanie przede wszystkim mężczyzn. W grupie osób w wieku 25-34 lata podział jest najbardziej wyrównany. Ponad połowa (54 proc.) takich par wspólnie dba o gości, w 32 proc. to domena pań, a w 7 proc. panów. Z kolei w domach osób starszych niż 55 lat częściej niż średnia obsługą gości zajmują się kobiety.
Sprzątanie po imprezie
Po pożegnaniu gości czas na sprzątanie. To jedyne zadanie, przy którym w większości domów (54 proc.) równy udział mają kobiety i mężczyźni. W 36 proc. to panie zaprowadzają porządek, a w 8 proc. sprzątają głównie mężczyźni. Najrzadziej, bo w 17 proc. domów, po imprezie sprzątają przede wszystkim kobiety w związkach w wieku 25-34 lata. Z kolei częściej niż przeciętna dzieje się to wśród osób starszych niż 55 lat, gdzie jest to obowiązek 4 na 10 pań.
– Pamiętajmy, że uroczystości rodzinne i spotkania ze znajomymi to nie tylko obowiązki, a przede wszystkim radość ze wspólnie spędzonego czasu. Nawet sprzątanie może być przyjemnością, zwłaszcza jeśli robimy to wspólnie. To moment, w którym możemy pobyć tylko z najbliższymi, dzieląc się wrażeniami po uroczystości. Jeśli wybierzemy do tego celu bezpieczne i ekologiczne produkty, takie jak Ludwik Ekologiczny czy BIOstar Cleaning Products, do sprzątania możemy z powodzeniem zaangażować nawet dzieci – mówi Agnieszka Augustyniak, Grupa INCO S.A.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.